Vim, GUI και Terminals (ή τέτοια ώρα, τέτοια λόγια!)
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 06:43 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Καλημέρα σε όλους!
Επειδή εδώ και κάμποσες ώρες προσπαθώ να βγάλω άκρη χωρίς αποτέλεσμα, αποφάσισα να ζητήσω τη συνδρομή σας στο θέμα που με προβληματίζει.
Ας ξεκινήσω απο το ζητούμενο:

Θέλω να γράφω gvim στην κονσόλα, και να μου ανοίγει ξεχωριστό παράθυρο του Vim με το GUI του.

Αντί για αυτό, αυτή τη στιγμή παίρνω το εξής:

housegvim
-bashgvimcommand not found

Α. Διαβαζα στο internet οτι υπάχουν διαφορες εκδόσεις για το GUI μία απο τις οποίες έχει να κάνει με Χ11, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς εγκαθιστούνται. Κατέβασα κι ένα σωρό απο δαύτα, ακόμη και τον MacVim, αλλά αυτό που θέλω δεν το κάνει. Κάτι λέει οτι πρέπει να βάλω ένα sriptaki απο αυτά που κατέβασα οπουδήποτε στο path μου (?? ) .

Με την εντολή $PATH στην κονσόλα παίρνω αυτό :

$PATH
-bash: /usr/bin:/bin:/usr/sbin:/sbin:/usr/local/bin:/usr/X11/binNo such file or directory

έκανα copy παντού το δείνα scriptaki, χωρις αποτέλεσμα όμως. (To no such file or directory με προβλημάτισε κομματάκι!)

Μπορεί, παρακαλώ πολύ, κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 06:49 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Φανταστικέ admin, αν νομίζεις οτι το θέμα κολλάει καλύτερα στα “Προβλήματα και Υποστήριξη”, be my guest tongue laugh
Καληνύχτα!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 08:55 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  744
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μια χαρά είναι εδώ που το έβαλες φανταστικό μέλος! tongue wink

Καλύτερη λύση θεωρείται το MacVim που κατέβασες ήδη. Από κεί και πέρα πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχει μπεί στο σωστό path. Κανονικά by default πρέπει να έχει μπεί στο /usr/bin/vim.

Για να πάρεις το γραφικό περιβάλλον πρέπει να βάλεις

$ echo "syntax enable" > ~/.vimrc

μετά απλά τρέχεις

vim

Οσον αφορά το περιβάλλον X11 λογικά θα πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο. Δές στον φάκελο με τα utilities. Πάντως για το gvim σου χρειάζεται μόνον αν έχεις κατεβάσει την έκδοση για X11. Αν έχει την native έκδοση δεν χρειάζεται.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 02:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Μιχάλη ήδη έχω καθορίσει στο ~.vimrc (αλλά και στο ~/.gvimrc) τι θέλω να έχει (syntax, numeric, ruler κλπ). Αλλά και πάλι το σκέτο Vim δε μου αρκεί διότι καλείται μέσα στο terminal και παραμένει μέσα στο terminal, ενώ εγώ θέλω να δίνω την εντολή στο terminal και να ανοίγει ξεχωριστό παράθυρο με όλα αυτά! O vim υπάρχει στο /usr/bin μου, o gvim όμως (το scriptaki απο τη σελίδα πού ανέφερες παραπάνω) αρνείται πεισματικά!  angry

MacBook-Pro:bin housecp ../../Users/house/Downloads/vim70/gvim ../bin/
cp: ../bin/gvimPermission denied
MacBook
-Pro:bin house$

Ίσως πρέπει να δηλώσω κατα κάποιο τρόπο οτι είμαι administrator του συστήματος μου, αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω για να μου δώσει τα permissions…

Το Χ11 που έχω είναι αυτό με το οποίο ήρθε απο τη μαμά του. Αλλά και να μην ήταν αυτό, έχω εγκαταστήσει ο,τι υπήρχε και δεν υπήρχε στα συνοδευτικά CDs.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 03:30 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  744
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δοκίμασες να τρέξεις το MacVim από τον Finder;

Αν έχεις μόνο έναν χρήστη (εσένα) στο MacBook τότε έχεις και τα απαραίτητα δικαιώματα admin. Αλλιώς πρέπει να γυρίσεις στον admin λογαριασμό χρήστη που έκανες την εγκατάσταση.

Το X11 θα σου χρησίμευε μόνον αν είχες κατεβάσει την X11 έκδοση του gvim οπότε δεν είναι εκεί το θέμα. Κρατάω μια επιφύλαξη αν κάτι δεν είναι συμαβτό με το Leopard επειδή έχω και αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με δαύτο. Κανονικά μέσω του terminal θα έπρεπε να παίζει.

Για διάβασε αυτό από την ιστοσελίδα του vim:

How do I start vim from Terminal?
Warning: case matters! If you use vim when you are supposed to use Vim (or vice-versa?) it may fail in odd ways.
You can start the GUI version from a shell using the open command. (man open: fans of the NeXT will remember this one!)
$ open -a Vim
$ open -a Vim foo.txt
You can also use this binary in a Terminal window. Change the path to Vim.app as appropriate:
$ /Applications/Vim.app/Contents/MacOS/Vim foo.txt
Finally, you can start the GUI version the same way, adding the -g flag (and others if you like). Run it in the background if you want the shell to accept further input before quitting Vim.
$ /Applications/Vim.app/Contents/MacOS/Vim -g +17 foo.txt &
To make this simpler, I supply the gvim shell script in my distribution. If you put it in your path, then
$ gvim +17 foo.txt
does the same thing. Do not use this shell script if you want the shell to wait for vim to finish (for example, when using vim from an e-mail program).

Σου βρήκα κι ένα καλό άρθρο που περιγράφει ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις ώστε να παίξει σωστά (να μην κάθομαι και στα γράφω). Ρίξτου μια ματιά για να βεβαιωθείς ότι τα κάνεις όλα σωστά.

Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, πάλι εδώ είμαστε.

Πάντως για να σου τρέξει σωστά πρέπει να γυρίσεις από το normal mode που ξεκινάει ο editor σε input mode. Διάβασε προσεχτικά το άρθρο.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 May 2008 03:59 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Αυτό ακριβώς το άρθρο χρειαζόμουν!!
Ευχαριστώ πολύ!

Προφίλ