Φήμη: Παρουσίαση του Mac OS X 10.6 στο WWDC’08
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 03:30 PM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  792
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κυκλοφόρησαν φήμες για ενδεχόμενη παρουσίαση της επόμενης έκδοση του λειτουργικού Mac OS X 10.6 στην διάρκεια του WWDC’08. Οι πληροφορίες λένε πως η Apple δουλεύει ήδη μια δοκιμαστική έκδοση του Mac OS X 10.6 αλλά στο keynote ο Στήβ Τζόμπς δεν θα αναφερθεί στα καινούργια χαρακτηριστικά. Περισσότερο θα επικεντρωθεί στην σταθερότητα και την ασφάλεια που θα προσφέρει η επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Φαίνεται πως έκδοση gold master θα είναι έτοιμη έως τον Δεκέμβριο με μια πιθανή κυκλοφορία του 10.6, τον Ιανουάριο στην MacWorld Expo. Aυτό που δεν μας ευχαριστεί ιδιαίτερα (αν και ήταν αναμενόμενο κάποια στιγμή) είναι πως οι πληροφορίες αναφέρουν για μη υποστήριξη των υπολογιστών Mac με επεξεργαστές PPC στην έκδοση 10.6. Ο Στήβ Τζόμπς είχε πεί ότι θα παρέχει υποστήριξη για τους παραπάνω υπολογιστές μέχρι το 2010 χωρίς βέβαια να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς εννοεί. Αν πράγματι με η επόμενη έκδοση του Mac OS X διατίθεται μόνο για Macintosh με επεξεργαστές intel, τότε μέχρι το τέλος του επόμενου έτους πιθανώς θα παρέχονται μόνο αναβαθμίσεις για το Leopard. Κάπως έτσι θα ολοκληρωθεί και μετάβαση στους επεξεργαστές intel.

Αλήθεια, εσείς ποια νομίζετε πως θα είναι η επόμενη ονομασία του λειτουργικού;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 04:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Kitty LOL

Ένα πιο πιθανό θα ήταν το Lion υποδηλώνοντας ότι θα είναι ο Βασιλιάς των λειτουργικών. Οπότε αν πρόκειται να είναι φοβερό το επόμενο λειτουργικό της Apple τότε από πλευράς
marketing θα είναι εξαιρετικό όνομα φαντάζομαι.

Πάντως αν είναι να κυκλοφορήσειτον επόμενο Ιανουάριο, δε θα έπρεπε να να πούνε έστω ένα νέο χαρακτηριστικό? “Σταθερότερο και ασφαλέστερο” είναι καθε νέο λειτουργικό που βγαίνει…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 05:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Και εγώ συμφωνώ ότι αν είναι να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα τότε πρέπει να δείξουν και κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά που θα έχει η νέα γάτα.

Βασικά και κάτι άλλο. Δεν είναι λίγο νωρίς για νέο λειτουργικό ή μήπως είναι η ιδέα μου; Δηλαδή, ωραίο να βγαίνουν καινούρια λειτουργικά συχνά, απλά θέλω να δω και καινούρια features που θα λένε πολύ (βλέπε time machine για το Leopard). Άπλα δεν ξέρω μου φένεται λίγος ο χρόνος για να προλάβουν να φτιάξουν ένα καινούριο λειτουργικό με πολλά νέα features. Μπορεί να κάνω και λάθος απλά αυτήν την εντύπωση έχω. Ακόμα βλέπω και φτιάχνουν bugs του Leopard το οποίο όταν βγήκε δεν ήταν έτοιμο προφανώς (Πόσα bugs δεν έφτιαξε το 10.5.3;).

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι φοβάμαι μην βγάλουν πάλι κάτι που δεν θα είναι έτοιμο. Ποιο νωρίς από ότι πρέπει.

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 05:32 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  792
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Από το 2001 που πρωτοπαρουσιάθηκε το Mac OS X στην desktop έκδοσή του 10.0 και μέχρι το Leopard 10.5 τον Οκτώβριο του 2007, έχουμε 5 εκδόσεις σε περίπου 6 χρόνια. Αυτό μας κάνει μία έκδοση κάθε 14 μήνες χωρίς να λάβουμε υπ’ όψιν ότι το Leopard καθυστέρησε κιόλας λόγω ανάπτυξης του iPhone. Αν λοιπόν διατεθεί η 10.6 τον Ιανουάριο βρισκόμαστε στα ίδια, άρα όχι δεν διατίθεται νωρίς αλλά ακριβώς on time. Οσον αφορά τα bugs, έτσι ήταν πάντα η ανάπτυξη του Mac OS X από το ξεκίνημά του και δεν έχει αλλάξει κάτι.

Πρέπει να αναλογιστούμε ότι ναί μέν μιλάμε για μία καινούργια έκδοση λειτουργικού αλλά ο πυρήνας παραμένει Mac OS X 10. Συνταρακτικές και ολοκληρωτικές αλλαγές θα δούμε πιθανώς με την παρουσίαση του Mac OS X 11 αν θα λέγεται έτσι. Σε κάθε περίπτωση για να αντιληφθείτε την εξέλιξη του Mac OS X μέσα σε 6 χρόνια, δεν έχετε παρά να κοιτάξετε πως ήταν το Mac OS X 10.0 Cheetah και πως είναι σήμερα το Leopard. Αν τολμήσετε μια ανάλογη σύγκριση στα Windows (5 χρόνια plus από XP σε Longhorn/Vista) το πιθανότερο είναι πως θα βάλετε τα γέλια.

Εν πάση περιπτώσει, μια χαρά το πάει η Apple νομίζω. Μην ξεχνάτε βέβαια ότι η ενδεχόμενη παρουσίαση είναι μία φήμη. Μπορεί να δούμε και περισσότερα απ’ όσα αναφέρουν οι πληροφορίες, μπορεί να μην δούμε και τίποτε.

PS. Ηδη έχουν ξεκινήσει οι δοκιμαστικές εκδόσεις του 10.5.4.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 05:46 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Έχεις δίκιο, μάλλον ανησυχώ άδικα rasberry

Βασικά από ότι διαβάζω (φήμες πάντα) το 10.6 θα είναι:
“Similar to Mac OS X 10.1, however, the release would more closely resemble a maintenance release than a complete overhaul. The primary change would be a complete transition to an Intel-only, 64-bit platform that drops PowerPC support, pushing developers to code only for the x86 architecture at the heart of all Macs released from 2006 onwards.”

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχει καινούρια features;
Η Δευτέρα φτάνει. Ελπίζω να δούμε κάτι πάντως.

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 05:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Δηλαδή ένα μεγάλο service pack επι πληρωμής? Το 10.1 δεν είχε ούτε ένα καινούργιο χαρακτηριστικό?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 08:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Πάντως άλλο ένα πιθανό όνομα για το 10.6 θα ήταν το Lynx.

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 June 2008 08:09 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  792
Εγγράφθηκε  2007-02-02
andreaseto - 04 June 2008 05:49 PM

Δηλαδή ένα μεγάλο service pack επι πληρωμής? Το 10.1 δεν είχε ούτε ένα καινούργιο χαρακτηριστικό?

Δεν νομίζω. Σίγουρα θα υπάρχουν αλλαγές και για να είμαι πιο σαφής πιθανολογώ κάτι από Panther σε Tiger. Αποκλείεται μετά από έναν χρόνο ανάπτυξης η μόνη διαφορά να είναι η αποκλειστική διάθεση σε πλατφόρμα intel. Αυτό δεν χρειάζεται να γίνει βρέ παιδιά, υπάρχει από σήμερα, απλά δεν θα περιέχει την έκδοση για PPC. Μην ανησυχείτε, σίγουρα θα αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση. Η εμπειρία μου λέει πως κάθε έκδοση είναι αξίζει.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 08:10 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-06-04

Lynx, και μάλλον θα το γράφουν LynX

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 05:30 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  792
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κωδική ονομασία του 10.6 “snow Leopard”.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 06:13 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Αυτό θα είναι το επίσημο όνομα ή απλά ένα εσωτερικό όνομα?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 08:34 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  792
Εγγράφθηκε  2007-02-02
andreaseto - 05 June 2008 06:13 PM

Αυτό θα είναι το επίσημο όνομα ή απλά ένα εσωτερικό όνομα?

Πρός το παρόν αναφέρεται ως κωδική ονομασία. Εκτιμώ πως το τελικό όνομα θα είναι διαφορετικό.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 09:53 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2007-10-26

Εκτός από τα Panther, Tiger, Leopard, η Apple έχει ζητήσει στο παρελθόν την κατοχύρωση ως σήματα κατατεθέντα για τα Cougar και Lynx. Το δεύτερο έχει status “abandoned” αυτή τη στιγμή, οπότε μπορεί το Mac OS X v10.6 να έχει την ονομασία Cougar.

Προφίλ