Απορίες για Macbook Pro
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 12:38 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-06-05

Γεία σας! Είμαι ο Μάριος και είμαι προγραμματιστής Η/Υ αλλά καμμία σχέση με Mac. Σκέφτομαι να αγοράσω το Macbook Pro 15 inch, 2.4 GHz μία και ασχολούμε με Γραφιστικά τα τελευταία χρόνια!Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω που σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον που απλά θα ήθελε να βγάλει λεφτά από εμένα. Γι’ αυτό ρωτάω εσάς.
1ον. Ποσή διαφορά θα δω από τον Desktop Υπολογιστή μου στην ίδια ακριβώς ταχύτητα.
2ον. Η κάρτα γραφικών του μήπως θα γονατίσει την ταχύτητα όταν θα δουλεύω μεγάλες μακέτες;
3ον. Πόσο καιρό σύνηθως “διαρκεί” (κοινός δεν θέλει αναβάθμηση) ένας Mac; Γιατί με τα PC ανα δύο χρόνια γνωρίζω οτι θα πάρω νέο.
4ον. Είδα στην Apple οτι θα μπορώ να τρέχω και windows και αναρωτίεμε αν μου την δώσει και θέλω να βάλω κανένα παιχνίδι, θα το αντέξει η κάρτα γραφίκων και πιο γενικά το όλο σύστημα θα τα φτύσει;
5ον. Αξίζει να πάρω ένα Mac ή να πάρω ένα PC που αν και ξέρω οτι σε 2 χρόνια θα πάρω άλλο, θα πλήρωσω το πολύ 500ευρώ;
6ον. Γνωρίζοντας οτι η πειρατία είναι κακό πράγμα, θα κάνω διπλωματικά την ερωτησή μου. Αν έχω σηκώσει σε ένα server ενα backup κάποιου πολύ ακριβού προγράμματος για Mac και οταν με το καλό αγοράσω, μπορώ να το κατεβάσω και να το κάνω install όπως έκανα και στο PC?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 09:09 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  793
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Πάμε στις ερωτήσεις σου.

1. Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε έναν desktop υπολογιστή με ένα φορητό όπως το MacBook Pro, γιατί η χρήση τους είναι διαφορετική καθώς και οι χρήστες στους οποίους απευθύνεται. Εν πάση περιπτώσει αν πάραυτα τολμήσουμε την σύγκριση, δεν θα μπορούσαμε να δώσουμε ένα ποσοστό στην διαφορά είτε πρός τα πάνω είτε προς τα κάτω. Η διαφορά εξαρτάται από τα προγράμματα που είσαι διατεθειμένος να χρησιμοποιήσεις. Για τους Mac users η διαφορά είναι μεγάλη αφού το Mac OS X θεωρείται πιο παραγωγικό ούτως ή άλλως και κατά συνέπεια τα προγράμματα που τρέχουν στο περιβάλλον. Πρέπει επιπλέον να λάβουμε υπ’ όψιν μας και την σταθερότητα και την ταχύτητα που προκύπτει από το άψογα συνεργαζόμενο hardware με το software. Μπορεί μέν τα τεχνικά χαρακτηριστικά να είναι τα ίδια ή παρόμοια αλλά ο τρόπος που θα εργαστείς με το Mac OS X διαφέρει μακράν.

2. Και πάλι εξαρτάται ποια προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα το Photoshop δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών αλλά με την ποσότητα μνήμης RAM που έχει το σύστημά σου. Οσο περισσότερη τόσο ταχύτερο. Αρα αυτό που πρέπει να σκεφθείς είναι αν η μέγιστη ποσότητα μνήμης (μέγιστο 4GB) που παίρνει το MacBook Pro, είναι αρκετή για τα projects που δουλεύεις.

3. Το μόνο part του MacBook Pro που είναι αναβαθμίσημο από τον χρήστη είναι η μνήμη RAM. Συνήθως ένας Macintosh μας συντροφεύει αρκετά χρόνια. Αυτό οφείλεται περισσότερο στο λειτουργικό όπου οι νεότερες εκδόσεις του τρέχουν μια χαρά και σε παλαιότερα μηχανήματα. Για παράδειγμα εγώ διαθέτω ένα Mac mini G4 που τρέχει αξιοπρεπέστατα μετά από τρία χρόνια το Mac OS X Leopard. Εκτιμώ ότι οι καινούργιοι Macintosh με επεξεργαστές intel που κυκλοφορούν σήμερα θα έχουν ακόμη καλύτερες πιθανότητες για να τρέχουν τις επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού, και άρα το λογισμικό.

4. Η κάρτα γραφικών στο MacBook Pro έχει 256ΜΒ μνήμη στο μοντέλο που αναφέρεις. Εξαρτάται τι παιχνίδια σκοπεύεις να παίζεις αφού θα γνωρίζεις φαντάζομαι πως τα games “πεινάνε” εξαιρετικά για μνήμη. Από κεί και πέρα υπάρχει και το μοντέλο με επεξεργαστή στα 2.6GHz και κάρτα γραφικών στα 512ΜΒ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το MacBook Pro μόνο για παιχνιδομηχανή δεν προορίζεται.

5. Λάθος ερώτηση και σε λάθος φόρουμ. Εδώ δεν πρόκειται κανένας να σου πεί να μην προτιμήσεις Mac αντί για PC. wink

6. Καλό θα ήταν να προτιμάς τα original προγράμματα των εταιριών για να έχεις και την ανάλογη υποστήριξη αλλά και αναβαθμίσεις. Από κεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τον τρόπο που θέλει να εργαστεί.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν μας πείς ποιά προγράμματα προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις και για ποιές χρήσεις ακριβώς το προορίζει θα μπορέσουμε να γίνουμε και πιό συγκεκριμένοι. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και άλλες λύσεις όπως ο iMac ή ακόμη ο Mac Pro αν αντέχει η τσέπη σου. Μην ξεχνάς ότι ένας φορητός έχει κατασκευαστεί με γνώμονα την φορητότητα και αυτήν εξυπηρετεί πρωτίστως.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 June 2008 10:29 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Καλημέρα Μάριε και από μένα,

θα σου απαντήσω και εγώ από την σκοπιά του νιούφη στα Mac (είμαι κάτοχος ενός MacBook Pro εδώ και 3 μήνες) αλλά και του προγραμματιστή.

1) Στον Desktop θα έχεις καλύτερη απόδοση απλά και μόνο λόγω του σκληρού. Επίσης αν δε κάνω λάθος, επειδή δεν έχουν “περιορισμό” στην ενέργεια που καταναλώνουν, αντίστοιχης συχνότητας επεξεργαστές έχουν καλύτερη απόδοση. Αλλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις φορητό ή σταθερό και μετά αν θες windows μηχάνημα ή mac.

Εκτός και αν θες extreme επιδόσεις που κανένας φορητός δε μπορεί να προσφέρει προτείνω φορητό, αφού και μεταφερσιμότητα έχεις και πολύ μικρότερη κατανάλωση ρεύματος έχεις (αν σε ενδιαφέρει - ένα τυπικό σταθερό καταναλώνει τουλάχιστον 5 φορές περισσότερη ενέργεια - χωρίς να υπολογίζω την οθόνη)

2) Δε μπορώ να απαντήσω μιας και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, ξέρω μόνο (το έχω δοκιμάσει) ότι η κάρτα γραφικών είναι αρκετά δυνατή ώστε να σηκώνει ότι παιχνίδι κυκλοφορεί στην αγορά με καλά έως εξαιρετικά γραφικά (ανάλογα το παιχνίδι).

3) Ως νιούφης δεν έχω την ανάλογη εμπειρία, αλλά εφόσον δε παίζεις παιχνίδια σίγουρα περισσότερο από ένα windows μηχανημα (στο οποίο επίσης δε παίζεις παιχνίδια). Από όσα έχω διαβάσει κάθε νέο λειτουργικό από την Apple δεν είναι απαραίτητο ότι θα γονατίσει ένα μηχάνημα (αλά Vista) αλλά αντιθέτως μπορεί να του ανεβάσει τις επιδόσεις!  Ήδη λένε ότι η επόμενη έκδοση του Mac OS Χ δε θα επικεντρωθεί σε νέα χαρακτηριστικά (όπως πχ το Leopard) αλλά στη βελτίωση των επιδόσεων και της σταθερότητας!

4) Ως συμπλήρωμα στο 2 έχω δοκιμάσει:
- Crysis - τρέχει με τα περισσότερα στο High αλλά αν θέλεις ομαλότατη κίνηση (πάνω από 25fps) τότε τα η πλειοψηφία στο medium
- Assasins Creed - σχεδόν στο full!
- Oblivion - το τρέχει άνετα σχεδόν στο full
- Orange Box - Στο τέρμα full όλα!

Από βιντεάκια έχω δει ότι τρέχει εξαιρετικά επίσης ότι έχει Unreal Engine 3 και το Call of duty 4! Για φορητό είναι μία χαρά!

5) Όπως σου είπε και ο Μιχάλης, περιμένει απάντηση “όχι να μην παρεις”? tongue laugh Προφανώς σου προτείνω να το πάρεις, απλά δε ξέρω για το βάθος χρόνου από 1ο χέρι. Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από μία περίοδο ενασχόλησης δε μπορείς να δουλέψεις σε windows χωρίς να νοιώθεις μια ξενέρα. Ακόμα οντως μπορείς να είσαι πιο αποδοτικός με ένα mac

Με αφορμή αυτό να πω ένα δυο άσχετα σχετικα πράγματα. Είναι μύθος ότι είναι ακριβά μηχανήματα τα Apple. Μπορεί σε επίπεδο σύνθεσης (με εξαίρεση τη μητρική που σχεδιάζει η Apple) να βρεις φθηνότερα μηχανήματα όμως δες τι παίρνω επιπλέον με το MacBook Pro στις 15,4” που έχω:
- Το ελαφρύτερο φορητό με βάρος οριακά κάτω από 2,5 κιλά
- Το πιο λεπτό φορητό με πάχος μία ίντσα (2,54 εκ)
- Μεγαλύτερη ανάλυση 1440x990 σε αντίθεση με την τυπική 1280x800
- Ποιοτικό όμορφο μηχάνημα (δε σημαίνει πάντα απροβλημάτιστο)

Για μένα τα 3 πρώτα ήταν must.

Για να τα λεμε και όλα όμως, λόγω της λεπτότοτητας έχει και μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλά υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Ακόμα δε μπορείς να αλλάξεις μόνος σου σκληρό χωρίς να χάσεις την εγγύηση…

Τέλος το service είναι χειροτερο σε σχέση με το εξωτερικό ελέω RainBow.

6) Σε αυτό το ζήτημα ισχύει ότι ξέρεις και στα PC…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 01:13 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-06-05

Καταρχάς να σας ευχαριστίσω όλους όσους απαντήσατε.
Κατα δεύτερον δείτε τι έρευνα έκανα σήμερα. Πήγα σε μία απο τις δύο μεγάλες εταιρίες που φέρνουν Mac στην Ελλάδα και ρώτησα τις ίδιες ερωτήσεις. Στην ερώτηση τι διαφορά έχει το Mac από ένα Pc και γιατί να πάρω ενά Mac o τύπος είπε, οτι δεν έχει κάποια σημαντική διαφορά, απλά όπως συνήθησε ο καθέ ένας. Απλά είναι πιο εύκολο στον χειρίσμο ένα MAC και τα προγράμματα (Photoshop, Quark κλπ) είναι τα ίδια και στο ένα και στο άλλο. Συνέχισε λέγοντας, Παλία τα Mac ήταν αποκλειστικά για γραφίστες, τώρα πλέον έχουν γίνει για τον καθέ ένα.
Δεν περίμενα τέτοια ειλικρίνια… είδικα όταν γνωρίζουμε όλοι μας οτι στην αγορά με τα 1900 ευρώ (με έντοκο διακανονισμό) που θα πάρω ένα Mac μπορώ να πάρω με 1550 ευρώ με άτοκο διακανονισμό με 17’’ οθόνη, 4GB RAM καρτά γραφικων GeForce 8700 και 250GB HDD. Και σας ρώτω γιατί να πάρω Mac όταν με 1900 ευρώ θα πάρω 15΄΄ οθονη, 2 GB RAM κάρτα γραφικών υποδιέστερη και 200GB HDD; Όπως κατάλαβα και από αυτά που μου είπατε και από αυτά που μου είπε ο τύπος, είναι οτι “όσο χρόνο θα χρειαστείς για να άλλαξεις ένα PC, για την ίδια δούλεια, το ίδιο θα χρειαστείς και για ένα MAC.
Εγώ από την μέρα που είδα υπολογιστή (1980) ήταν Apple και είχα ένα μεγάλο έρωτα. Μάθενα απο “μακρία” ειδήσεις για αυτά τα απρόσιτα για μένα μηχανίματα και έβλεπα πως ένας MAC μπόρουσε να “άντεξει” και πάνω από 8 χρόνια, ενώ ένας H/Y 4 χρόνια, βλέπω οτι αυτό έχει αλλάξει, λόγο του ότι το κάνανε πολύ “εμπορίκο” προιόν από εκεί που ηταν “ειδικό” και πλέον είναι στα ίσα.
Βέβαια θα ήμουν ψέυτης αν δεν πω την αισθητή διαφορά απόδοσεις που εχώ διαπιστώσει σε φωτογραφίες στον Mac. Είναι πραγματικά απίστευτο. Αλλά μόνο για αυτό να πληρώσω τόσα;

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 08:08 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  793
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Φίλε μου εμείς δεν έχουμε λόγο να σε πείσουμε για να προτιμήσεις Macintosh. Η επιλογή θα είναι ξεκάθαρα δική σου.

Για την ιστορία όμως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως στα είπε ο υπάλληλος. Και για να μην μπώ σε λεπτομέρειες θα σου πώ απλά ότι ο συνδυασμός hardware και software είναι ιδανικός για να δουλέψεις απρόσκοπτα και δημιουργικά. Σαφώς και η κάθε πλατφόρμα εξαρτάται από τον εκάστοτε χρήστη και ποια θα τον βολέψει να κάνει την δουλειά του. Το κλειδί στην όλη ιστορία όμως είναι το Mac OS X το οποίο σαν λειτουργικό, τουλάχιστον κατά την δική μας άποψη, δεν μπορεί να συγκριθεί με οτιδήποτε άλλο, σε ταχύτητα, ευχρηστία και λειτουργικότητα.

Από κεί και πέρα δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις έναν Macintosh στα προγράμματα που θέλεις και να εκτιμήσεις αν κάνεις καλύτερα την δουλειά σου ή όχι.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 09:51 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  33
Εγγράφθηκε  2008-03-23

δεν νομίζω ότι η ποιότητα ενός pc με ενός mac συγκρίνονται,έχω και τα 2 και σαφώς το mac είναι καλύτερο από θέμα ποιότητας και έχει πολύ πιο ελαφρύ λειτουργικό.
τώρα για την δουλειά που το θες δεν έχω γνώση να σου πώ άμα κάνει (άσχετο) αυτό που ξέρω είναι ότι μαζεύω χρήμα για να προβώ στην αντικατάσταση του pc (είναι και σχετικά καινούργιος) με mac pro μιλάμε για έρωτα......

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 10:01 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24
gcop33 - 06 June 2008 01:13 AM

Δεν περίμενα τέτοια ειλικρίνια… είδικα όταν γνωρίζουμε όλοι μας οτι στην αγορά με τα 1900 ευρώ (με έντοκο διακανονισμό) που θα πάρω ένα Mac μπορώ να πάρω με 1550 ευρώ με άτοκο διακανονισμό με 17’’ οθόνη, 4GB RAM καρτά γραφικων GeForce 8700 και 250GB HDD. Και σας ρώτω γιατί να πάρω Mac όταν με 1900 ευρώ θα πάρω 15΄΄ οθονη, 2 GB RAM κάρτα γραφικών υποδιέστερη και 200GB HDD;

Σου ξανακάνω quote αυτό που έγραψα γιατί σου έχω ήδη απαντήσει από άποψης hardware:

andreaseto - 05 June 2008 10:29 AM

Με αφορμή αυτό να πω ένα δυο άσχετα σχετικα πράγματα. Είναι μύθος ότι είναι ακριβά μηχανήματα τα Apple. Μπορεί σε επίπεδο σύνθεσης (με εξαίρεση τη μητρική που σχεδιάζει η Apple) να βρεις φθηνότερα μηχανήματα όμως δες τι παίρνω επιπλέον με το MacBook Pro στις 15,4” που έχω:
- Το ελαφρύτερο φορητό με βάρος οριακά κάτω από 2,5 κιλά
- Το πιο λεπτό φορητό με πάχος μία ίντσα (2,54 εκ)
- Μεγαλύτερη ανάλυση 1440x990 σε αντίθεση με την τυπική 1280x800
- Ποιοτικό όμορφο μηχάνημα (δε σημαίνει πάντα απροβλημάτιστο)

Για μένα τα 3 πρώτα ήταν must.

Ακόμα και αν δε δικαιολογούν τόση αύξηση τιμής, είναι στοιχεία που το κάνουν να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό σε επίπεδο hardware και αυξάνουν φυσιολογικά την τιμή (μπορεί παραπάνω από το φυσιολογικό ίσως). Φυσικά σε επίπεδο software υπάρχει ολόκληρο Max OS X ενώ μέχρι και πριν από κανένα τρίμηνο (ή λίγο παραπάνω δε θυμάμαι) ήταν και επίσημα το ταχύτερο Vista φορητό! Παράδοξο αλλά ήταν!

Όλα αυτά δε σημαίνουν ότι πρέπει να παρεις mac hardware, απλά είχες καταλάβει κάποια πράγματα λάθος και από κει και πέρα είναι θέμα ιεράρχισης αναγκών. Εμένα για παραδειγμα οι ανάγκες μου υπαγόρευαν ένα έυκολα μεραφέρσιμο φορητό, στις 15,4” ωστόσο γιατί θα ήταν το κύριο μηχάνημα, και με τη μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια εργασίας. Εσένα αν σε αφήνει κάτι τέτοιο παγερά αδιάφορο, και θεωρείς οτι δε καίγεσαι για Mac OS X τότε παίρνεις το μηχάνημα που ανέφερες! Όλα είναι θέμα ιεράρχησης αναγκών (συμπεριλαμβανομένο και του καθοριστικού οικονομικού παράγοντα φυσικά).

gcop33 - 06 June 2008 01:13 AM

Όπως κατάλαβα και από αυτά που μου είπατε και από αυτά που μου είπε ο τύπος, είναι οτι “όσο χρόνο θα χρειαστείς για να άλλαξεις ένα PC, για την ίδια δούλεια, το ίδιο θα χρειαστείς και για ένα MAC.
Εγώ από την μέρα που είδα υπολογιστή (1980) ήταν Apple και είχα ένα μεγάλο έρωτα. Μάθενα απο “μακρία” ειδήσεις για αυτά τα απρόσιτα για μένα μηχανίματα και έβλεπα πως ένας MAC μπόρουσε να “άντεξει” και πάνω από 8 χρόνια, ενώ ένας H/Y 4 χρόνια, βλέπω οτι αυτό έχει αλλάξει, λόγο του ότι το κάνανε πολύ “εμπορίκο” προιόν από εκεί που ηταν “ειδικό” και πλέον είναι στα ίσα.
Βέβαια θα ήμουν ψέυτης αν δεν πω την αισθητή διαφορά απόδοσεις που εχώ διαπιστώσει σε φωτογραφίες στον Mac. Είναι πραγματικά απίστευτο. Αλλά μόνο για αυτό να πληρώσω τόσα;

Πάλι λάθος είσαι, ένα μηχάνημα mac θα κρατήσει παραπάνω από ένα PC (σε επίπεδο σύνθεσης/αναβάθμισης) για τις περισσότερες δουλειές, απλά δε το έχω διαπιστώσει από χέρι. Δουλειές που στηρίζονται αποκλειστικά σε hardware πχ να παίξεις ένα παιχνίδι, ε δεν έχει και τέτοιο μαγικό ραβδάκι η apple. Ξέρεις πόσο γρήγορα εξελλίσονται αυτά. Και αν θες να κάνει τίποτε rendering σε γραφικά (να είναι η δουλειά σου δηλαδή) εκεί συνήθως έχεις ένα πολυπύρηνο σταθερό με επεξεργαστές xeon και κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά από κει και πέρα αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο που θα κρατήσει το ίδιο με ένα PC.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 10:45 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  793
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Παιδιά είναι μέγα λάθος να συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια και όπως έχει θέσει το θέμα ο φίλος μας, κάνουμε ακριβώς αυτό. Το να συγκρίνουμε το MacBook Pro με ένα desktop σύστημα PC είναι λάθος κατά βάση. Είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς, και απευθύνονται σε διαφορετικούς χρήστες. Αν θέλουμε να συγκρίνουμε το MacBook Pro θα πρέπει να το κάνουμε με ένα laptop που τρέχει windows κι εκεί να δούμε τις δυνατότητες αναβάθμισης, την ταχύτητα, την λειτουργικότητα και φυσικά το κόστος. Είμαι σίγουρος πως αν ο φίλος μας κάνει αυτή την σύγκριση θα βγάλει μόνος του τα συμπεράσματά του.

Από κεί και πέρα αν θέλουμε να συγκρίνουμε ένα desktop PC θα πρέπει να το κάνουμε μόνο με το Mac Pro. Το iMac εξαιρείται διότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στον κόσμο των PC ακόμη. Στο Mac Pro φυσικά έχουμε και δυνατότητες αναβάθμισης και πολλά ακόμη.

Οπως καταλαβαίνετε λοιπόν κι όπως θα πρέπει να καταλάβει και ο φίλος μας, για να εξάγουμε σωστά συμπεράσματα πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι και να συγκρίνουμε μήλα με μήλα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 10:52 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Ναι πρέπει να ξεκαθαρίσει τι κατηγορία θέλει σίγουρα, απλα μου είπε μία σύνθεση φορητού και εγώ απάντησα. Γενικά έχεις δίκιο πάντως.

Και για την ιστορια υπάρχει αντίστοιχο του iMac πλέον και στα PC εδώ και κάμποσο καιρό μόνο που δε θυμάμαι που το είχα δει. Μάλιστα είναι 2
οι εταιρείες που έχουν “iMac” στα μοντέλα που λανσάρουν. Εδώ δε πρέπει να εχουν έρθει γιατί αλλιώς δε θα είχε περάσει απαρατήρητο

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 11:09 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  793
Εγγράφθηκε  2007-02-02
andreaseto - 06 June 2008 10:52 AM

Και για την ιστορια υπάρχει αντίστοιχο του iMac πλέον και στα PC εδώ και κάμποσο καιρό μόνο που δε θυμάμαι που το είχα δει. Μάλιστα είναι 2 οι εταιρείες που έχουν “iMac” στα μοντέλα που λανσάρουν. Εδώ δε πρέπει να εχουν έρθει γιατί αλλιώς δε θα είχε περάσει απαρατήρητο

Gateway-One-PC.jpg

display01.jpg

Υπάρχουν αυτά τα δύο αλλά κάνεις χιούμορ φαντάζομαι. Μιλάμε για κάτι που είναι άξιο να σταθεί δίπλα σε έναν iMac. Το ότι προσπαθούν να βγάλουν κάτι ανάλογο δεν σημαίνει πως είναι και άξιον σύγκρισης. γι’ αυτό είπα “ακόμη”. wink

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 June 2008 11:16 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  84
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Λάθος καταλαβα τότε tongue laugh Και όχι δε έκανα χιούμορ απλά νόμιζα ότι εννοούσες ότι δε υπάρχει κάτι παρόμοιο ενώ εσύ εννοούσες κάτι άξιο προς σύγκριση (το αντίπαλο δέος).
Καλά σχεδιαστικά είναι αιώνες πίσω tongue laugh LOL

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ e mail