2 of 2
2
Συζήτηση για το keynote στην WWDC’08. Πριν και μετά, τι περιμένουμε, τι θα δούμε, τι είδαμε! 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 June 2008 10:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 16 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η αλήθεια είναι πως κι εδώ στο MacLife φάγαμε μεγάλο ξενέρωμα… βαρεθήκαμε να μεταδίδουμε μία ώρα τις εναλλαγές στην σκηνή για τα demos…

Ιδού και η σχετική σελίδα περί iPhone για την χώρα μας. Vodafone και δια στόματος Apple…

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 12:10 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 17 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  16
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Κι εκεί που είστε όλοι μες την πίκρα για την απογοητευτική παρουσίαση, εγώ είμαι μέσα στην τρελή χαρά!!
Και το καλό νέο είναι ένα:
.. Δε ανακοινώθηκε καινούργιο Macbook Prooo Yupiiiiiiiiiiii!  yes  beer

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 12:12 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 18 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-05

Αν δείτε στην υποστήριξη των γλωσσών του iPhone 3G, δεν υπάρχουν τα ελληνικά! Για άλλη μια φορά μας έχουν στην απ’ έξω!

[ Διορθώθηκε: 10 June 2008 12:14 AM by aopvet]
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 01:21 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 19 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  24
Εγγράφθηκε  2007-12-24

Πείτε πως όντως κάνει 200ευρώ.θα πρέπει όμως να κάνεις 2 χρόνια συμβόλαιο με Vodafone και να πληρώνεις 30-50 ευρώ το μήνα όπως το κόβω.Κοροιδία!Θα μείνω με το ipod touch μου μου φαίνεται…

PS. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 08:14 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 20 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ας ελπίσουμε πως τα Ελληνικά θα έρθουν με την κυκλοφορία του στην χώρα μας. Δεν μπορώ κάν να το φανταστώ ότι θα το φέρουν χωρίς την υποστήριξη της γλώσσας μας. Αλλιώς όπως έγραψα και σε άλλο θέμα… να το χαίρονται!

Τώρα όσον αφορά τις τιμές, ας περιμένουμε να δούμε πώς τι και πώς θα έρθει, και μετά κρίνουμε.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 09:16 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 21 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-05

Ακριβώς Μιχάλη. Αν δεν έχει υποστήριξη Ελληνικών να το ...χαίρονται. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν πρέπει να το αγοράσει κανένας.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 09:27 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 22 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  35
Εγγράφθηκε  2008-04-02

Το λοιπόν εκεί που ήμουν μέσα στην τρελή χαρά που ανακοινώθηκε το νέο iphone τρώω ένα ξενέρωμα όταν μαθαίνω ότι δεν θα διατεθεί άμεσα στην χώρα μας. Θεωρώ ότι μας τα έχουν πρήξει τόσο καιρό και καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να έχουν πει ότι ξέρω ‘γω όποια καινούργια συσκευή βγει στο άμεσο μέλλον θα αφορά τις τάδε χώρες, όχι να μας έχουν στην πρέσα τόσο καιρό. Μπορεί να λέω μαλακ… αλλά τα έχω “πάρει” πολλή άσχημα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 09:45 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 23 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02
aopvet - 10 June 2008 09:16 AM

Ακριβώς Μιχάλη. Αν δεν έχει υποστήριξη Ελληνικών να το ...χαίρονται. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν πρέπει να το αγοράσει κανένας.

Κι όμως φίλε θα το αγοράσουν πολλοί έτσι κι αλλιώς δυστηχώς. Εγώ που ήμουν από τους πρώτους “ευαγγελιστές” στο να μην αγοράζουμε iPhone από την στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη στην χώρα μας, και να το φέρουμε στα μέτρα μας με χάκινγκ και άλλα τερτίπια, δεν έχω αγοράσει και όλοι κατά καιρούς με ρωτούν γιατί. Ε λοιπόν, αν η Apple δεν μου το διαθέσει με υποστήριξη της Ελληνικής γλώσσας, δεν πρόκειται να το αγοράσω κι ας το πουλάει 10 ευρώ. Επιτέλους κάποια στιγμή εκεί στην Apple πρέπει να καταλάβουν πως αν θέλουν να αγοράζει ο Ελληνας χρήστης τα προϊόντα της, θέλουμε και πλήρη υποστήριξη.

Δεν θέλω να σκεφτομαι το σενάριο πως δεν θα έχει Ελληνικά και θα εμφανιστούν πάλι εφαρμογές που θα προσθέτουν την Ελληνική υποστήριξη μέσω του App Store, είτε δωρεάν είτε επί πληρωμής, γιατί θα καταλήξουμε στην ίδια ιστορία με το Mac OS X, που φωνάζουμε για Ελληνικά χρόνια τώρα και η Apple κωφεύει. Ναί στο iPhone 3G αν έχει φούλ Ελληνική υποστήριξη! Τέλος.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 09:58 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 24 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02
Daphne - 10 June 2008 12:10 AM

Κι εκεί που είστε όλοι μες την πίκρα για την απογοητευτική παρουσίαση, εγώ είμαι μέσα στην τρελή χαρά!!
Και το καλό νέο είναι ένα:
.. Δε ανακοινώθηκε καινούργιο Macbook Prooo Yupiiiiiiiiiiii!  yes  beer

Καλά εσύ στον κόσμο σου! hysterical

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 11:46 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 25 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-05

Μου φαίνεται απίθανο να το διαθέσουν στην Ελλάδα χωρίς Ελληνικά. Πως θα γράψει κάποιος ένα sms, για παράδειγμα. Ο φόβος μου όμως, είναι μήπως η υποστήριξη της γλώσσας γίνει με παρέμβαση από τη Vodafone και δούμε ένα iPhone με Vodafone live, κάτι που απεχθάνομαι τελείως. Το σωστό είναι υποστήριξη των Ελληνικών από τη “μαμά” Apple. Οτιδήποτε άλλο δε μου αρκεί! Λυπάμε πολύ, γιατί ενώ είχα τέτοια αγωνία για το iPhone 3G, τελικά ξενέρωσα που μας έχουν γραμμένους και λέω να κρατήσω το τηλεφωνάκι που έχω τώρα. Δε λέω πιο είναι γιατί ισως κάποιος πει οτι ανήκω στους “αντιπάλους”!
Και μιας και πήρα φόρα θα ήθελα να μου σχολιάσετε κάτι ακόμη. Πως βλέπετε το γεγονός οτι η Apple έβγαλε μέσα σε ένα χρόνο καινούργιο iPhone με καλύτερα χαρακτηριστικά, σε πιο προσιτή τιμή (όπως λέει), “αχρηστεύοντας” κατά κάποιο τρόπο το παλιό. Και εννοώ ότι αν ήμουν εγώ ένας από τους χιλιάδες που δεσμεύτηκαν με διετή συμβόλαια για να αποκτήσουν το iPhone, θα χτυπούσα τώρα το κεφάλι μου στον τοίχο και θα τα έβαζα με την Apple που δεν περίμενε τουλάχιστον να λήξουν τα πρώτα συμβόλαια.
Όλα τα παραπάνω τα λέω καλοπροαίρετα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 11:55 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 26 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  100
Εγγράφθηκε  2008-01-24
aopvet - 10 June 2008 11:46 AM

Και μιας και πήρα φόρα θα ήθελα να μου σχολιάσετε κάτι ακόμη. Πως βλέπετε το γεγονός οτι η Apple έβγαλε μέσα σε ένα χρόνο καινούργιο iPhone με καλύτερα χαρακτηριστικά, σε πιο προσιτή τιμή (όπως λέει), “αχρηστεύοντας” κατά κάποιο τρόπο το παλιό. Και εννοώ ότι αν ήμουν εγώ ένας από τους χιλιάδες που δεσμεύτηκαν με διετή συμβόλαια για να αποκτήσουν το iPhone, θα χτυπούσα τώρα το κεφάλι μου στον τοίχο και θα τα έβαζα με την Apple που δεν περίμενε τουλάχιστον να λήξουν τα πρώτα συμβόλαια.
Όλα τα παραπάνω τα λέω καλοπροαίρετα.

Λέω ότι αυτό ήταν το πλέον φυσιολογικό να κάνει η Apple και κάτι που γίνεται σε όλες τις εταιρείες. Και όσοι πήραν iPhone δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δε ξέρουν τι γίνεται στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας. Όποιος θεωρούσε ότι το iPhone θα έμενε ίδιο για τουλάχιστον 2 χρόνια ...καλά να πάθει. Όσο εξαιρετικό και επαναστατικό ως προϊόν ήταν δεν έπαυε να ήταν λειψό σε σχέση με στάνταρ πράγματα που κάνουν ο ανταγωνιστές και απλά το επαναστατικό interface τα επισκίασε αυτά. Τώρα πλέον είναι ένα πιο ολοκληρωμένο προϊόν (που περα από το interface μπορεί να συγκρουστεί σε πολύ περισσότερα πεδία με τους ανταγωνιστές) αλλά μη περιμένετε ότι σε 2+ χρόνια θα έρθει ο διάδοχος…

[ Διορθώθηκε: 10 June 2008 11:58 AM by andreaseto]
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 12:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 27 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-05

Αυτό λέω και εγώ. Αναγκάστηκε ο κόσμος να δεσμευτεί με 2ετή συμβόλαια, για να έχει στα χέρια του μια λειψή (όπως ανέφερες) συσκευή και η Apple δεν είχε την ευγενή καλοσύνη απέναντι σε αυτό τον κόσμο, να περιμένει τουλάχιστον να λήξουν τα πρώτα συμβόλαια. Και επιμένω σ’ αυτό γιατί οι πελάτες της Apple στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δεν είναι ευκαιριακοί πελάτες που σήμερα θα πάρουν ένα προιόν Apple και αύριο κάτι ξένο, αλλά πιστοί ακόλουθοι της φιλοσοφίας της εταιρείας και πιστεύω οτι δεν τους αξίζει τέτοια μεταχείρηση. Όσο για τις άλλες εταιρείες κινητών τηλεφώνων μπορεί να παράγουν συνέχεια νέα μοντέλα αλλά δεν σε υποχρεώνουν να κάνεις συμβόλαιο για να αποκτήσεις τη συσκευή τους. Όσο για το ότι γνωρίζαν τι προιόν αγόραζαν, σίγουρα γνωρίζαν. Όμως, όπως προανάφερα, ένας πέλάτης της Apple είναι πιστός στην Apple και θα αγοράσει το προιόν. Δε χρειάζεται να τον δεσμεύεις με συμβόλαια και σε μικρό κατά τη γνώμη μου διάστημα να του απαξιώνεις αυτό που αγόρασε το οποίο πληρώνει ακόμη με μορφή παγίων σε εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 12:47 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 28 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  35
Εγγράφθηκε  2008-04-02

Ας πούμε ότι έρχεται το iphone στην Ελλάδα από την vodafone και αρχίσει να θέλει τρελά πράγματα για σύνδεση και εγώ δεν γουστάρω, δεν μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί που πουλάει apple προϊόντα και να αγοράσω την συσκευή σκέτη και ας πληρώσω παραπάνω λεφτά αλλά θα πάρω μόνο την συσκευή?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 01:11 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 29 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-05

Κανονικά δε θα μπορείς. Η Vodafone θα φέρει το iPhone στην Ελλάδα και θα είναι η μόνη που θα έχει το δικαίωμα να το πουλάει στην Ελλάδα, με τους όρους που θα θέτει αυτή. Βεβαιώς υπάρχει και το παρεμπόριο αλλά τότε δε ξέρουμε τι θα ισχύει για την εγγύηση της συσκευής, άσε που πιθανά θα είναι κλειδωμένη και θα πρέπει πάλι να βρίσκεις τρόπους να ξεκλειδώσεις (παράνομα) τη συσκευή για να τη χρησιμοποιήσεις με το δικό σου δίκτυο. Άλλωστε αυτό το νόημα έχει το να δίνεται αποκλειστικά η πώληση μιας συσκευής σε ένα πάροχο κινητής τηλεφωνίας. Ας περιμένουμε όμως να δούμε τι θα ισχύει όταν με το καλό φτάσει στη χώρα μας.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 June 2008 03:25 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 30 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  81
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Απλα το λαθος της Αpple ηταν οτι δεν κυκλοφορησε απο την αρχη το τηλ. με 3g. Aυτο ισως να εχει να κανει με το οτι(αν δεν κανω λαθος) το 3g τωρα αρχιζει να αναπτυσεται στην Αμερικη.Νομιζω οτι ακομα και τωρα ομως το ifhone ειναι πισω σε σχεση με τους ανταγωνιστες.Και θα συμφωνησω με τον Ανδρεα οτι το interface του ειναι που επισκιασε ολα τα υπολοιπα.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
   
2 of 2
2