αποριών συνέχεια…
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 12:01 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-04-23

καλημέρα! έχω πολλα που θέλω να ρωτήσω, δεν ξέρω εάν κάποια έχουν ήδη καλυφθεί εδώ..

πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να δουλέυω με mac και δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά…
1) πώς κάνω switch στα ελληνικά? μπορώ να βρώ κάπου συγκεντρωμένες όλες τις συντομέυσεις σε μια λίστα?
2) με το esc που δεν υπάρχει τι κάνουμε? ποιό πλήκτρο κάνει τη δουλειά του?
3) το control panel είναι το system preferences? και που βλέπω την προσθαφαίρεση ποργραμμάτων?
4) με το safari δεν μπορώ να δώ αρκετές σελίδες, κυρίως αυτές με φωτογραφίες. Προσπσαθώντας να κάνω Update μου λέει οτι είναι η τελευταία έκδοση εκατεστημένη - τι άλλο μπορεί να φταίει? υπάρχει περίπτωση κάποια site να παίζουν πλήρως μόνο σε windows - explorer?

Ευχαριστώ πολύ,
συγνώμη για τη σωρεία ερωτήσεων αλλά έχω χάσει την μπάλα...μέχρι που σκέφτηκα να το πουλήσω αυτό το mac air αλλά μετά που το βλέπω τόσο κομψό και όμορφο να κάθεται επάνω στο γραφείο μου, δεν μου κάνει καρδιά να το αποχωριστώ, ακόμη και αν δεν ξέρω να το λειτουργήσω...μα είναι τόσο κουκλίστικο..

diamond

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 05:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  98
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Για ηρεμησε βρε diamond που για αυτες της αποριες(γιατι δεν ειναι καν προβληματα) θα πουλησεις το μηχανημα!!
1.Τι ενοεις switch στα Ελληνικα? Αν ενοεις αλαγη γλωσας(comand+space). Aν ενοεις αλαγη ολου του λογισμικου στα Ελληνικα τοτε θα πρεπει να εγκαταστησεις το cd GR UPDATE το οποιο υπηρχε μεσα στην συσκευασια αν βεβαια το μηχανημα ειναι αγορασμενο απο εξουσιοδοτημενο πωλητη της τοπικης αντιπροσωπειας.
Οσον αφορα τις συντομευσεις πηγαινε system prefference>keyboard & mouse>keyboard shortcut.
Eναλακτικα πηγαινε στην πανω μπαρουλα του finder και πατα το help που ειναι τερμα δεξια. Εκει μεσα γραψε shortcut και απο κατω θα σου εμφανισει show all results. Πατα εκει και θα σου ανοιξει καποια μενου και θα διαλεξεις την κατηγορια που θελεις.

2.Δεν ηξερα οτι το air δεν εχει esc!! Επειδη εμενα το πληκτρολογιο του imac εχει κανονικοτατα ας μας πει καποιος αλλος.

3.Ναι το system prefference ειναι το αντοιστιχο control panel. Για να δεις τις εγκατεστημενες σου εφαρμογες πατα το εικονειδιο του finder και στη συνεχεια απο την αριστερη στηλη πατα το application. Εκει μεσα ειναι οι εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες.

4.Δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης καποιο τετοιο προβλημα με τον safari. Eναλακτικα δοκιμασε και τον firefox. Και εδω ασ μας απαντησει καποιος αλλος αν ξερει.
Μου κανει εντυπωση που λες οτι δεν ξερεις να το χρησιμοποιησεις, δεν ειναι και κατι δυσκολο, απλα πραγματακια ειναι. Ρωτα οτι αποριες εχεις…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 05:46 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  98
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Βρε diamond μηπως εισαι μεθυσμενος? Μολις ειδα μια φωτο του air και εχει κανονικα πληκτρο esc!!!!

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 08:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-04-23

μεθυσμένη δεν είμαι..αλλά αγχωμένη είμαι σίγουρα..

σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι άλλο θα σκεφτομουνα και έγραψα για το esc, το οποίο όντως υπάρχει..

δεν έχω πάρει το εξωτερικό cd του και προσπάθω να τον κάνω δίκτυο με κάποιο άλλο για να εγκαταστήσω το cd με τα ελληνικά, αλλά δεν τα καταφέρνω..δύσκολο κι αυτό.

σκέφτομαι συνέχεια οτι έδωσα πολλά λεφτά για μια βλακεία που μου ήρθε στο μυαλό, και επειδή δεν τα πολυκαταφέρνω μέχρι τώρα, με πιάνει..αλλά θα μου περάσει μωρέ, πρέπει να του αφιερώσω λίγο χρ’ονο και διάβασμα και δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα..

ευχαριστώ και πάλι!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 10:00 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  98
Εγγράφθηκε  2008-02-24
diamond - 16 June 2008 08:26 PM

μεθυσμένη δεν είμαι..αλλά αγχωμένη είμαι σίγουρα..

σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι άλλο θα σκεφτομουνα και έγραψα για το esc, το οποίο όντως υπάρχει..

δεν έχω πάρει το εξωτερικό cd του και προσπάθω να τον κάνω δίκτυο με κάποιο άλλο για να εγκαταστήσω το cd με τα ελληνικά, αλλά δεν τα καταφέρνω..δύσκολο κι αυτό.

σκέφτομαι συνέχεια οτι έδωσα πολλά λεφτά για μια βλακεία που μου ήρθε στο μυαλό, και επειδή δεν τα πολυκαταφέρνω μέχρι τώρα, με πιάνει..αλλά θα μου περάσει μωρέ, πρέπει να του αφιερώσω λίγο χρ’ονο και διάβασμα και δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα..

ευχαριστώ και πάλι!

Και εξακολουθεις να εισαι αγχωμενη με αποτελεσμα να μην ειναι και πολυ ξεκαθαρα αυτα που γραφεις. Και μην χαρακτηριζεις την αγορα σου βλακεια.
Αν αγορασες το μηχανημα απο Ελλαδα μεσα στην συσκευασια θα ειχε σιγουρα ενα cd που γραφει απανω gr update. παντως αν ξερεις εστω και στοιχειωδη Αγγλικα αστω οπως ειναι.
Τωρα σε αυτο με το δικτυο αν εξηγησεις πιο αναλυτικα και ξεκαθαρα τι θες να κανεις ισως σε βοηθησει καποιος.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 10:29 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-04-23

σε ευχαριστώ και πάλι σταύρο!

επειδή αυτός δεν παίρνει cd, λέει στις οδηγίες οτι μπορείς να βάλεις το cd σε ένα άλλο μηχάνημα (pc ή mac)και να κάνεις απο εκεί την εγκατάσταση του περιεχομένου του στον mac air. αυτό είναι όλο που προσπαθώ να κάνω και μου φαίνεται δύσκολο. μάλλον όμως θα πάω να παραγγείλω το εξωτερικό cd για να κάνω τα πράγματα λίγο πιο έυκολα.

Το cd που λες υπάρχει μέσα στο κουτί - δεν θα ήθελα όμως να κάνω το λογισμικό στα ελληνικά, απλά να έχω ελληνικές γραμματοσειρές για να μπορώ να γράφω στα ελληνικά. είναι ή ίδια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω? από αυτό το cd γίνονται και τα δύο?

καλό βράδυ,
τα ξαναλέμε!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 10:55 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  98
Εγγράφθηκε  2008-02-24

ναι οντως δεν παιρνει cd αλλα και παλι που ειναι το προλκημα. Τοσο δυσκολο ειναι να βρεις εναν εξωτερικο player και να τον συνδεσεις? ολο και καποιος γνωστος σου θα εχει για να δανειστεις. Δεν χρειαζεται να κουβαλησεις εκει αλλο ολοκληρο μηχανημα για να χρησιμοποιησεις τον driver του. και αν θες να αγορασεις με 50 ευρω βρισκεις κορυφαιο. και το συμαντικοτερο δεν χρειαζεται να εγκαταστησεις το cd για να μπορεις να γραφεις στα Ελληνικα, αφου αυτο μπορεις να το κανεις και τωρα. καταρχας δοκιμασε να πατησεις στην πανω μπαρα την σημαιουλα την αμερικανικη και στο πλαισιο που θα σου πεταξει απο κατω θα δεις να γραφει και greek. το επιλεγεις και εισαι ετοιμη. Η συντομευση ειναι cmd + space. Σε περιπτωση που δεις να μην σου εμφανιζει το Ελληνικο σημαιακι τοτε κανε το εξης. πηγαινε system prefference και μετα απο εκει μεσα πατα το εικονειδιο που λεει international. οταν μπεις εκει μεσα η πρωτη επιλογη ειναι language. Στην δεξια μερια και χαμηλα εχει μια αναδυομενη λιστα που γραφει order for sorted list. πατα εκει , βρες τα Ελληνικα και εισαι ετοιμη

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 11:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-04-23

ευχαριστώ πολύ!
το έκανα, είσαι φανταστικός!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 11:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-04-23

συγνώμη, αλλά όταν έγραφα esc εννοούσα del. Οταν θες λοιπόν να κάνεις αρχεία delete τι ακριβώς κάνεις?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 June 2008 11:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  98
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Μα και πληκτρο delete υπαρχει. οπως κοιτας το πληκτρολογιο, δευτερη σειρα απο πανω, τερμα δεξια. bang

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 June 2008 12:51 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  49
Εγγράφθηκε  2008-03-23

η προσθαφαίρεση προγραμμάτων δεν υπάρχει στα mac απλός ότι θες να αφαιρέσεις το βρίσκεις απο το spotligt (η βρείσκης τον φάκελλο)και το πετάς στον κάδο..
δεν είναι windows τα πράγματα είναι πιο απλά..
μερικά μεγάλα προγράμματα έχουν απευθείας απεγκατάσταση προγράμματος στο μενού τους

Προφίλ