LEOPARD RAINBOW & δεν βλεπει setup για might mouse
Δημοσιεύθηκε στις: 19 June 2008 12:24 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Καλημέρα σε όλους. Πριν αρχίσω τα καντήλια για την rainbow που βλέπω πόσο πολύ όλοι την εκτιμούν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα και κάθε λύση ευπρόσδεκτη:

Δεν βλέπω το setup για keyboard και mouse στις προτιμήσεις συστήματος και όταν ανοίγω μέσω του Bluetooth το «ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΩΝ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ» βγάζει το απίστευτο:

«Η προεξοχή Ποντίκι των προτιμήσεων Πληκτρολογίου & ποντίκι είναι κρυφή διότι δεν έχετε συνδέσει ποντίκι στον υπολογιστή»

Έχω το Mac book pro 15,4 2,5G
MAC OS X – 10.5.3 με τελευταία αναβάθμιση το cd της RAINBOW για τα ελληνικά «Χ&@&@&@ΧΧΧ»

Και εγκατεστημένο το apple might mouse Bluetooth το οποίο δουλεύει μια χαρά αλλά φυσικά δεν μπορώ να κάνω setup τις διάφορες προσαρμογές.

Κάποια ιδέα?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χάρης

Σημείωση: Εκτός από την ακατονόμαστη μετάφραση που κάνει στα μενού (από αγγλικά στα ελληνικά) προσφέρει κάτι άλλο αυτό το cd της Rainbow?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 June 2008 02:56 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  105
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Αυτη η φαεινη ιδεα να εγκαταστησεις το cd της rainbow πως σου ηρθε?
αν καταλαβα καλα ανοιγεις το system prefference και εκει μεσα δεν εμφανιζεται πουθενα το εικονηδειο keyboard & mouse? Aυτο ειναι οντως κουφο και δεν το εχω ξανακουσει. Πριν εγκαταστησεις το grupdate ειχες προβλημα?
Οσο για το cd της rainbow ναι κανει και κατι αλλο. Σου σπαει τα νευρα

[ Διορθώθηκε: 19 June 2008 02:58 PM by stayros]
 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 June 2008 03:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2008-06-19

το κέρατο μου - έχω φάει δυο ημέρες ψάχνοντας λύση.

μια που βρήκα και θα δοκιμάσω το βραδυ είναι:

Πρώτα βρες το “com.apple.driver.AppleHIDMouse.plist” στο “user"/Library/Preferences και δοκίμασε να το πετάξεις μηπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

Σαν δεύτερη λύση, ίσως να μπορούσες να ξαναεγκαταστήσεις το software του mouse, από το Cd του ή από το “AppleMouseSoftware.pkg” που βρίσκεται στο “Your HD"/Library/Receipts.

Tρίτη λύση (όπως και απαραίτητη) είναι να βάλεις πρώτη γλώσσα Aγγλικά (από το International στο System Preferences) να κάνεις Repair Permissions (Disk Utility) να ξαναπεράσεις το MacOS Update και μετά το ελληνικό GRUpdate και ίσως διορθωθεί. Oταν έχουμε το εξελληνισμένο σύστημα και κάνουμε αναβάθμιση είναι YΠOXPEΩTIKO να περάσουμε AMEΣA και το GrUpdate αλλιώς τα προβλήματα είναι απρόβλεπτα.

εαν καποιος εχει βρει σωτηρια μεσω αυτού ας κανει post…

αλλιώς πετάω εξω τα ελληνικά και μενω με τα αγγλικά - ευτυχως δεν εχω βάλει ακομη προγραμματα επάνω για να κλαιω για το format…

Χάρης

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 June 2008 03:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  105
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω κατι αλλα μαλον καταλαβαινω οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο το gr update. Δοκιμασε αυτα που σου προτειναν παντως.Ειλικρινα παντως ακομα και στοιχειωδη αγγλικα να ξερεις δεν θα εχεις προβλημα με το να το εχεις στα αγγλικα.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 June 2008 03:32 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2008-06-19

μια λύση που βρήκα ότι καταρχήν δουλεύει είναι η τρίτη, ήτη να το γυρίσω στα αγγλικά και μετά το reboot εμφανίστηκαν τα preferences για το mouse & keyboard ... ενδιάμεσα έχω ήδη εγκαταστήσει και driver για το steel mouse που κάνει και για το Mighty mouse bluetooth

βέβαια όταν δοκίμασα να το γυρίσω πάλι στα ελληνικά, ως δια μαγείας δεν υπήρχε τίποτα στο παράθυρο…

οπότε μένω στα αγγλικά

βέβαια εάν κάποιος έχει δώσει λύση ας την κάνει post… σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς

Χάρης

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 June 2008 09:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  845
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κατ’ αρχήν αγαπητέ Χάρη καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr.

Δεύτερον όσον αφορά το πρόβλημά σου, έχουμε πεί πλειστάκις πως καλό είναι να μην εγκαθιστούμε το GR Update που προσφέρει ο VAD, διότι επεμβαίνει εκ των υστέρων σε αρχεία του συστήματος και τις περισσότερες φορές, ιδιαίτερα μετά τις αναβαθμίσεις της Apple, δημιουργεί πλήθος προβλημάτων. Εγκατέστησε λοιπόν το λειτουργικό σου “καθαρό” για να μην έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλωστε το GR Update μάλλον άχρηστο είναι αφού δεν προσφέρει τίποτε περισσότερο από εξελληνισμό των μενού.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ