ξαφνικα σοβαρο προβλημα
Δημοσιεύθηκε στις: 20 June 2008 10:46 PM   [ Αγνοήστε ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Δεν ξερω τι πειραξα αλλα ξαφνικα ανοιγοντας τον finder ειδα στην αριστερη καθετη στηλη να εχει εμφανιστει μια νεα κατηγορια με την ονομασια shared και εχει εμφανιστει μια οθονιτσα με κατι νουμερα διπλα.Aν πατησω απανω προσπαθει να κανει καποιο connections. Στην συνεχεια προσεξα οτι για καποιες ενεργειες που απαιτηται κωδικος, δεν μπορουσα να προχωρησω. ποτε δεν εχω βαλει κωδικο ενω προτυτερα οταν μου τον ζηταγε παταγα απλως το ok και με αφηνε να συνεχισω, αλλα τωρα ομως μου λεει οτι ειναι λαθος ο κωδικος.Στην συνεχεια πηγα να ανοιξω τον safari και αντι να δω σαν κεντρικη σελιδα το goggle που εχω παντα ειδα την σελιδα της apple οπως ηταν στις αρχικες ρυθμισεις. μαλιστα ολες οι ρυθμισεις του safari ειχαν χαθει. Αστε που οταν πηγα να μπω στα bookmarks για να δω αν ηταν εκει κολουσε.
Μαλον προηγουμενως πηραξα κατι απο το network και εκει πρεπει να εγινε η βλακεια. υπαρχει καμια λυση η παω για format?

Συνημμένα Εικόνας
ddd.jpg
 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 12:50 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η εμφάνιση του shared στην αριστερή στήλη του finder σημαίναι πως κάποιο PC απ’ ότι βλέπω και στο σχετικό εικονίδιο, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα είναι διαθέσιμο προς σύνδεση. Αυτό σημαίνει πως το PC έχει ενεργοποιημένο το sharing και μπορείς να συνδεθείς για την μεταφορά δεδομένων. Μήπως έχεις κάποιο PC στον ίδιο χώρο;

Τι εννοείς για κάποιες ενέργειες που απαιτείται κωδικός; Σε σχέση με την συγκεκριμένη σύνδεση ή σε άλλες περιπτώσεις; Τώρα γιατί ανακατέφθηκε ο Safari και έχασε ρυθμίσεις δεν πάει το μυαλό ακόμη. Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 01:13 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

ναι οντως εχω ενα λαπτοπ το οποιο το συνδεο με το ασυρματο μοντεμ. σημερα εντωμεταξει εγινε αναβαθμιση της συνδεσης μου απο 1024 σε 8mps περιπου και το μονο που πειραξα ειναι οι ρυθμισεις στο modem.τωρα ομως εχει συμβει το εξης.
το shared τελειως ξαφνικα εξαφανιστηκε, ελα ομως που παω να ανοιξω καποια προγραμματα και δεν ανοιγουν. καποια λενε οτι θελουν παλι registration(appzapper,lastfm) και καποια οτι λειπει καποιος φακελος(skype) και καποια δεν ανοιγουν καθολου(amsn).και καποια προγραμματα του μακ μου πετανε ενα εικονειδιο να συμφωνησω με τους κανονισμους. το κανω και ξεκινανε αλλα μετα αμα τα κλεισω και παω να τα ξαναανοιξω παλι τα ιδια

Συνημμένα Εικόνας
garage band.jpgimovie.jpgitunes.jpglastfm.jpg
 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 01:17 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

στο imovie & στο garageband για παραδειγμα παταω το ok οπως φαινετε στις φωτο και αρχιζουν να λειτουργουν, αλλα αμα τα κλεισω και τα ξαναανοιξω παλι τα ιδια.το προβλημα στον σαφαρι παραμενει. παλι καλα που δουλευει ο firefox

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 01:25 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

απεγκαταστησα το skype ,το ξαναεγκατεστησα και με το που παω νατο ανοιξω μου πεταει παλι το ιδιο εικονηδειο και δεν ανοιγει

Συνημμένα Εικόνας
skype.jpg
 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 08:11 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

λοιπον σημερα το πρωι εφαγε ενα restoring με το time machine(πριν δυο μερες ειχα παρει το τελαιυτεο backup) και ηρθαν ολα στη θεση τους

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 10:43 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δε μου λές βρέ αρχηγέ… τώρα που είναι πρωϊ και ξελαμπικάρισε λίγο το μυαλό μας....

μπάς κι έκανες rename τον home folder σου;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 12:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

λοιπον Μιχαλακη νομιζω οτι μαλον πρεπει καποια στιγμη να εκανα καποια τετοια βλακεια.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν πριν δημιουργηθει το προβλημα και οχι μετα που εψαχνα απεγνωσμενα τι φταιει, και το θεμα ηταν οτι δεν θυμομουν που ειχα παει για να το κοιταξω μηπως και επανερχοταν. τελος παντων κατι με ειχε πιασει εχθες και εκανα ολο βλακειες.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 12:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02
stayros - 21 June 2008 12:02 PM

λοιπον Μιχαλακη νομιζω οτι μαλον πρεπει καποια στιγμη να εκανα καποια τετοια βλακεια.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν πριν δημιουργηθει το προβλημα και οχι μετα που εψαχνα απεγνωσμενα τι φταιει, και το θεμα ηταν οτι δεν θυμομουν που ειχα παει για να το κοιταξω μηπως και επανερχοταν. τελος παντων κατι με ειχε πιασει εχθες και εκανα ολο βλακειες.

Οχι πως με πειράζει ιδιαίτερα αλλά επειδή πλησιάζω γοργά τα δεύτερα “άντα” μάλλον το “Μιχαλάκη” δεν μου ταιριάζει. blink

Από τα screenshots που έβαλες είδα ότι έχεις αλλάξει πληστάκις το όνομα του home folder σου, κάτι που εξηγεί τα προβλήματα που αντιμετώπισες. Να γνωρίζεις πως σε καμμία περίπτωση δεν αλλάζουμε το όνομα του home folder παρά μόνο κατά την διάρκεια εγκατάστασης του λειτουργικού. Από κεί και πέρα καλό είναι ότι δοκιμές θέλεις να κάνεις, να αφήνεις τον admin λογαριασμό σου άθικτο και να δημιουργείς έναν καινούργιο λογαριασμό από τα user preferences όπου μπορείς να τον διαγράψεις έυκολα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 June 2008 12:30 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  116
Εγγράφθηκε  2008-02-24

ok ευχαριστω.  smile

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ