1 of 2
1
Help new kid in the block (no shut down :o)
Δημοσιεύθηκε στις: 13 August 2008 11:44 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Καλημέρα σας, χρειάζομαι τα φώτα σας μπας και μπορέσω να “σβησω τα φώτα” του macbook μου rasberry
Από χθές το απόγευμα δε μπορώ να κάνω shut down το mac μου. Ούτε με το κουμπί, ούτε απτο μηλαράκι. Μάλιστα απτο μηλαράκι, δε μπορώ να κάνω ούτε restart, ούτε log out. Χθες έκανα repair permissions αλλά τίποτα ... Παρακαλώ κύριοι, τα φώτα σας !!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 August 2008 12:56 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  152
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Κλώς ήλθες στη παρέα μας !.  grin

Για δοκίμασε το smc, πιθανώς να βοηθήσει.

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 August 2008 01:22 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Ευχαριστώ Γιώργο αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα, τι άλλο μπορεί να φταίει ? γίνεται με κάποιο τρόπο να δω τι υπάρχει στους φακέλους του συστήματος, τι τρέχει αναλυτικά ? Το ρωτάω για να το δημοσιεύσω μετά κι όποιος καταλάβει κάτι παραπάνω να βοηθήσει ... Όπως προανέφερα έχω κάνει repair permissions (απτο disk utility). Τι άλλες πιθανές λύσεις υπάρχουν ?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 August 2008 02:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  152
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Κρίμα που δεν βοήθησε το smc. Για τους φακέλλους πας μηλαράκι > about this mac > more info.

Κάνε όμως προηγουμένως κι ένα empty cache & remove all cookies στο Safari και σ’ όποιο άλλο browser χρησιμοποιείς, μήπως κι έχει «καθήσει» τίποτα περίεργο.

[ Διορθώθηκε: 13 August 2008 02:09 PM by igiorgio]
 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 15 August 2008 07:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  152
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Πθανότατα είναι πλέον κάποιο “άτακτο” process που δεν λέει να κλείσει.

Ρίξε μια ματιά στα Macintosh HD > Library/Startup Items και δες τί έχει εκεί μέσα. Δοκίμασε να τα απενεργοποιείς ένα-ένα, μεταφέροντάς τα στο desktop και να κάνεις κάθε φορά επανεκκίνηση. Αν με κάποιο από αυτά ανενεργό το mac κλείσει κανονικά, βρήκες τί φταίει.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις πιό άνετα με το diablotin, αφού μ’ αυτό μπορείς να απενεργοποιείς τα items χωρίς να τα μεταφέρεις στο desktop. wink

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 18 August 2008 07:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Sorry αλλά όπως και το 99% της ελλάδας έλειπα σε διακοπές smile
Δοκίμασα το diablotin και στα startupitems δεν έχει τίποτα απολύτως ... Κανένας καμιά ιδέα ?
Thnx πάντως για τη βοήθεια igiorgio..

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 August 2008 01:55 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  152
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Παρακαλώ, νάσαι καλά. Ομως το ζητούμενο είναι να λυθεί το πρόβλημα, που μπορεί να γίνει με την επάνοδο κι άλλων μελών μας.

Αισιοδοξώμεν, λοιπόν… smile

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 August 2008 06:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1068
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Σόρρυ αλλά αν βγάλεις την μπαταρία δεν βγαίνει off;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 05:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Μιχάλη εννοείς να την βγάλω ενώ δουλεύει ? Λογικά ναι, αλλα δε το δοκίμασα. Όσον αφορά στο smc reset αναφέρει οτι αν δουλεύει το shut down μέσω του power button (για κάποια δευτερόλεπτα), δε χρειαζεται να κανεις reset. Παρόλα αυτά, το έκανα. Βγάζω μπαταρία, αποσυνδέω από ρεύμα, πατάω το power για 5 δευτερόλεπτα, βάζω τη μπαταρία, αλλά και πάλι το πρόβλημα υπάρχει… Είχα καιρό να μπω γιατί έλειπα σε ταξίδι για δουλεία, ελπίζω τώρα που επέστρεψα να μπορέσω να βρω μια λύση (με τη βοήθειά σας, εύχομαι)..

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 06:44 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1068
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δηλαδή βγάζεις την μπαταρία ενώ λειτουργεί, την ξαναβάζεις, και επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση; Δοκίμασες να κρατήσεις πατημένο το κουμπί έναρξης ώστε να κλείσει και δεν κλείνει;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 07:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Το πρώτο δε το δοκίμασα καθόλου. Αναγκαστικά το κλείνω με το κουμπί έναρξης πατημένο για ώρα.. Πάω να δοκιμάσω αυτό που είπες ...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 07:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Δυστυχώς τπτ.. Το έκλεισα βγάζοντας τη μπαταρία, το ξανάνοιξα, πάλι κανονικό shut down γιοκ. Ξαναβγάζω τη μπαταρία ενώ λειτουργεί, κρατάω το κουμπί πατημένο για 5 δευτερόλεπτα, το ξανανοίγω και πάλι κανονικό shut down γιοκ.. Άλλη ιδέα ?  help

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1068
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ομολογώ πως δεν έχω ξανασυναντήσει παρόμοια περίπτωση. Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι πως αφού γίνεται shut down με το κουμπί πατημένο, το πρόβλημα είναι θέμα του λειτουργικού. Πως στο παρουσίασε το πρόβλημα; Μήπως με την εγκατάσταση κάποιας αναβάθμισης;

Η τελευταία λύση που μπορώ να σου προτείνω αλλά δεν θα σου αρέσει και πολύ, είναι μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Μία μέρα περνούσα διάφορα προγράμματα που μου φάνηκαν καλά, αλλά μερικά απαυτά δε μου άρεσαν-δε τα χρειαζόμουνα εν τέλει και τα πέταξα στον κάδο. Μήπως έμεινε τπτ πίσω ? Μήπως ... ξέρω γω ? Τι να πω ..

Ομολογώ ότι δε μου αρέσει η ιδέα αλλά αν είναι η τελευταία λύση, το είχα πει και στον Γιώργο. Το θέμα είναι ότι είμαι μόλις 1 μήνα και κάτι χρήστης mac και δε ξέρω τι θα συναντήσω και πως πρέπει να κάνω τα πράγματα ... bang

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1068
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η ουσία της πλατφόρμας Macintosh είναι η απλότητα, που σημαίνει πως ακόμη κι ο νέος χρήστης δεν θα αργήσει να εξοικιωθεί μ’ αυτήν. Αν το χάσουμε αυτό δεν κάνουμε τίποτε.

Δυστηχώς εξ αποστάσεως δεν μπορώ να προσεγγίσω περισσότερο το πρόβλημα. Πάντως η εμπειρία μου μ’ έχει διδάξει πως τίποτε δεν συμβαίνει στα καλά καθούμενα εκτός κι αν οφείλεται στο hardware, πράγμα που δεν φαίνεται να συμβαίνει στην δική σου περίπτωση.

Το πέταγμα προγραμμάτων στον κάδο δεν θα έπρεπε να έχουν δημιουργήσει πρόβλημα εκτός κι αν μαζί μ’ αυτά πέταξες και αρχεία του συστήματος. Στην περίπτωση όμως που θα πήγαινες να πετάξεις αρχεία του συστήματος, θα πρέπει να το είχες κάνει εν γνώση σου, δηλαδή να μπείς στο φάκελο System και φυσικά να έβαζες το συνθηματικό του admin. Ελπίζω να μην έχεις πράξει κάτι τέτοιο.

Ο γενικός κανόνας είναι να μην φορτώνουμε τον υπολογιστή μας, ασχέτως λειτουργικού με πολλά άχρηστα προγράμματα για τα οποία πολλές φορές δεν γνωρίζουμε την προέλευσή τους. Το Mac OS X μπορεί να είναι πιο άμεσο και απλό αλλά δεν πάυει να αποτελεί ένα συνδυασμό του δυαδικού συστήματος 0 και 1. Αρα τίποτε δεν είναι άτρωτο.

Θα πρότεινα την επανεγκατάσταση του λειτουργικού και την προσεχτικότερη διαχείρησή του από δώ και μπρός.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:52 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-03-13

Σαφώς και δε μπήκα σε φάκελο του συστήματος καθώς ακόμα δεν έχω αρκετή άνεση με το λειτουργικό για να κάνω κάτι τέτοιο. Όντως σαυτό που λες για το “φόρτωμα” του υπολογιστή με διάφορα δεν έχεις άδικο, αλλά κάποια προγράμματα που δοκίμασα μου βγήκαν σε καλό και τα χρησιμοποιώ. Βέβαια τα άχρηστα τα πέταξα εντελώς, εννοώ ακόμα και τα dmg, οπότε δε ξαναμπαίνουν, αλλά κάνοντας λάθη μαθαίνεις.. Τέσπα, ευχαριστώ για τη βοήθεια και τους δύο σας.
Προς το παρόν δεν έχω αρκετό χρόνο για να ασχοληθώ με την επανεγκατάσταση του λεο αλλά μόλις γίνει θα έχετε νέα μου (ίσως και κατά τη διάρκεια αυτού).

Α και μία ακόμα ερώτηση, γίνεται με κάποιο τρόπο το πλαινό κουμπί του mouse να κάνει τη λειτουργία back στον firefox ή ακόμα και στους φακέλους, όπως γίνεται στα παράθυρα ?

Ευχαριστώ και πάλι.

Προφίλ
 
 
   
1 of 2
1