Διαθέσιμο επισήμως το iPhone 3G στην Ελλάδα
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 12:56 PM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Σήμερα το πρωϊ, τα “λαγωνικά” μας ξεκίνησαν την αναζήτηση του iPhone 3G στα καταστήματα της Vodafone και ανακάλυψαν την συσκευή, μίλησαν με τους υπεύθυνους και ενημερώθηκαν για αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Αρχικά να σας ενημερώσουμε πως το iPhone 3G υπάρχει διαθέσιμο προς άμεση αγορά σχεδόν από τα περισσότερα καταστήματα της εταιρίας, άρα δεν τίθεται θέμα διαθεσιμότητας όπως φοβόμασταν χθές το βράδυ.

Ισως μερικά μικρά συνοικιακά καταστήματα Vodafone να μην έχουν περισσότερες συσκευές προς διάθεση, παρά μόνον για όσους είχαν προπαραγγείλει το iPhone 3G, τουλάχιστον αυτό διαπιστώθηκε από την δική μας έρευνα, αλλά τα μεγαλύτερα καταστήματα θα έχουν αρκετό στόκ. Αν λοιπόν θέλετε να έχετε την συσκευή στα χέρια σας σήμερα, μην διστάσετε να την αναζητήσετε. Εναλλακτικά μπορείτε να την παραγγείλετε από την ιστοσελίδα της Vodafone.

Εμείς αποκτήσαμε πρωϊ πρωϊ την δική μας, ένα iPhone 3G 16GB προς 569€, χωρίς συμβόλαια. Αυτό σημαίνει πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την συσκευή με οποιοδήποτε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Οσον αφορά τα προγράμματα συμβολαίου που προσφέρει η Vodafone, αυτά είναι αρκετά και καλύψουν τους περισσότερους χρήστες. Το σημαντικό που ανακαλύψαμε κατά την περιήγησή μας στα καταστήματα είναι ότι δεν υπάρχει δεσμευτικό συμβόλαιο δύο ετών προκειμένου να αποκτήσει κανείς την συσκευή. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να επιλέξετε οποιοδήποτε πρόγραμμα σύνδεσης σας αρέσει χωρίς δέσμευση, αρκεί να πληρώσετε ολόκληρο το αντίτιμο για την συσκευή. Αν επιλέξετε χρηματοδότηση της συσκευής, δηλ. την αγορά της σε χαμηλότερο κόστος κατά περίπτωση, τότε η δέσμευση του συμβολαίου είναι για έναν χρόνο.

Εν ολίγοις εκτιμούμε πως οι όροι απόκτησης του iPhone 3G (ανεξαρτήτως συμβολαίου) είναι ελκυστικοί. Θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ως αρνητικά σημεία τον χαμηλό όγκο δεδομένων που προσφέρει το κάθε πρόγραμμα συμβολαίου αναλογικά με τις τιμές στα πάγια, αφού για 1GB όγκο δεδομένων θα πρέπει ο χρήστης να πληρώνει 89,5€ το μήνα σε πάγια δηλαδή 1074€ το χρόνο. Επιπλέον θα επισημάνουμε για μία ακόμη φορά την απουσία της Ελληνικής γλώσσας σε κάθε επίπεδο, δηλ. εξελληνισμό των μενού και του Ελληνικού πληκτρολογίου. Αυτό καθιστά το iPhone 3G ιδιαίτερα δύσχρηστο για τον καθημερινό χρήστη αφού δεν μπορεί να γράψει τίποτε στα Ελληνικά. Ελπίζουμε πως σύντομα με σχετική αναβάθμιση θα λυθεί αυτό το σημαντικό θέμα για τους Ελληνες χρήστες.

Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει αναλυτικό review της συσκευής, αν και τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά της τα έχουμε ήδη αναφέρει στο preview μας. Προς το παρόν να αναφέρουμε πως η ενεργοποίηση της συσκευής μέσω του iTunes ήταν αρκετά απλή και άμεση, χωρίς προβλήματα.

Το iPhone 3G λοιπόν βρίσκεται στην χώρα μας και είναι διαθέσιμο. Βέβαια υπάρχουν μερικά σημαντικά βήματα που πρέπει να γίνουν, προκειμένου η συσκευή να γίνει προσιτή και εύχρηστη για όλους τους ενδιαφερόμενους.

2786711670_dd77a126b7_o.jpg
2785856679_4e4df96d8e_o.jpg
2785856845_e64a5fcc92_o.jpg
2785856961_b432db0e32_o.jpg
2785857073_4ddb5d387e_o.jpg
2785857499_aa1e8b9738_o.jpg

[ Διορθώθηκε: 22 August 2008 01:02 PM by Μιχάλης Σ.]
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 01:48 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Επίσης να συμπληρώσουμε ότι ο ανταποκριτής μας ανέφερε σχετικά και για την διαθεσιμότητα σε αξεσουάρ που θα συνοδεύουν την συσκευή όπως για παράδειγμα το bluetooth ακουστικό, που στην ιστοσελίδα της εταιρίας φαίνονται ως μη διαθέσιμα. Η πληροφόρηση είναι ότι θα υπάρχουν διαθέσιμα από την επόμενη εβδομάδα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 05:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  40
Εγγράφθηκε  2007-12-14

Μιχάλη καλορίζικο και σιδερένιο

Θέλω να πιστεύω ότι άξιζε το κόπο να περιμένουμε τη “νόμιμη” αγορά ?.

Από δευτέρα το κτυπάω....

Έχω δύο ερωτήσεις a) τι λέει το πίσω πλαστικό μέρος της συσκευής - καπάκι ? , αλήθεια το πήρες μαύρο ή άσπρο και πιο χρώμα ενδείκνυται προς αποφυγή γραντζουνίων ?
b) εάν αγοράσω το iPhone με πρόγραμμα συμβολαίου, μπορεί να λειτουργεί το internet και από το ασύρματο modem του σπιτιού επιλέγοντας το, πέρα από το προσφερόμενο όγκο δεδομένων της vodafone ?.  Υπάρχει αυτή η επιλογή ή “δένεται” με το δίκτυο ?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 06:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ευχαριστώ φίλε μου αν και δεν αγοράσθηκε για προσωπική χρήση αλλά για τους σκοπούς του περιοδικού. Οχι πως δεν θα του αλλάξω τα φώτα!  teeth

Από κεί και πέρα νομίζω πως πράγματι άξιζε τον κόπο η αναμονή αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, την οποία έχω διατυπώσει πολλές φορές απ’ αυτό το βήμα. Η φιλοσοφία των προϊόντων της Apple είναι πως δουλεύει out of the box, και στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνει ακριβώς αυτό. Jailbroken ιστορίες κλπ. και τέτοιες πρακτικές απουσιάζουν που για μένα είναι σημαντικό. Με επιτυχία άλλωστε περάστηκε το τελευταίο firmware 2.0.2 χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε να το “κάνουν” εφικτό “κάποιοι”.

Στην πρώτη ερώτησή σου θα σου πώ ότι το φινίρισμα είναι τόσο καλό που δύσκολα αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για πλαστικό. Το λευκό το είδα αλλά δεν μου αρέσει για την συσκευή. Δεν έχω εμπειρία στις γρατζουνιές ακόμη αλλά απ’ ότι διαβάζουμε μάλλον στο μαύρο φαίνονται λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση ένα προστατευτικό αυτοκόλλητο θα σου λύσει τα χέρια, ώστε να επιλέξεις πραγματικά αυτό που σου αρέσει.

Στην δεύτερη ερώτηση η απάντηση είναι “φυσικά”! Με την ύπαρξη του Wifi μάλιστα φαίνεται να απενεργοποιείται το 3G και ν’αναλαμβάνει.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 07:30 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  40
Εγγράφθηκε  2007-12-14

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ

Το μήνυμα στο site της vodafone (δίπλα στα προγράμματα), πάλι με μπέρδεψε :

“Απαραίτητη προϋπόθεση για την πλοήγηση στο internet με την iPhone συσκευή σας είναι η επιλογή iPhone προγράμματος συμβολαίου.
Η πρόσβαση στο internet με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα συμβολαίου Vodafone δεν είναι εφικτή.”


τι εννοεί ?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πιστεύω ότι εννοεί πως η ενεργοποίηση για προγράμματα data δεν προσφέρεται χωριστά για τα υπόλοιπα συμβόλαια και η πρόσβαση μέσω του iPhone στο διαδίκτυο δεν θα είναι εφικτή. Τώρα πως θα το κάνουν αυτό δεν γνωρίζω. Υποθέτω πως με οποιαδήποτε άλλη εταιρία κινητής τηλεφωνίας, όπως για παράδειγμα cosmote, αν επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα data θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο με το iPhone 3G.

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας μας διαφωτίσει σχετικώς.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:11 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  14
Εγγράφθηκε  2008-06-26

μεγιαα! 16GB ειχε 569ε, μηπως ξερεις ποσο εχει η 8GB χωρις συμβολαια?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 August 2008 08:15 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  14
Εγγράφθηκε  2008-06-26

βιατικα να ρωτησω
το βρηκα εχει 499

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 12:20 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  99
Εγγράφθηκε  2008-03-23
Μιχάλης Σ. - 22 August 2008 06:40 PM

Ευχαριστώ φίλε μου αν και δεν αγοράσθηκε για προσωπική χρήση αλλά για τους σκοπούς του περιοδικού. Οχι πως δεν θα του αλλάξω τα φώτα!  teeth

Από κεί και πέρα νομίζω πως πράγματι άξιζε τον κόπο η αναμονή αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, την οποία έχω διατυπώσει πολλές φορές απ’ αυτό το βήμα. Η φιλοσοφία των προϊόντων της Apple είναι πως δουλεύει out of the box, και στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνει ακριβώς αυτό. Jailbroken ιστορίες κλπ. και τέτοιες πρακτικές απουσιάζουν που για μένα είναι σημαντικό. Με επιτυχία άλλωστε περάστηκε το τελευταίο firmware 2.0.2 χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε να το “κάνουν” εφικτό “κάποιοι”.

Στην πρώτη ερώτησή σου θα σου πώ ότι το φινίρισμα είναι τόσο καλό που δύσκολα αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για πλαστικό. Το λευκό το είδα αλλά δεν μου αρέσει για την συσκευή. Δεν έχω εμπειρία στις γρατζουνιές ακόμη αλλά απ’ ότι διαβάζουμε μάλλον στο μαύρο φαίνονται λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση ένα προστατευτικό αυτοκόλλητο θα σου λύσει τα χέρια, ώστε να επιλέξεις πραγματικά αυτό που σου αρέσει.

Στην δεύτερη ερώτηση η απάντηση είναι “φυσικά”! Με την ύπαρξη του Wifi μάλιστα φαίνεται να απενεργοποιείται το 3G και ν’αναλαμβάνει.

σε πιο περιοδικό εργάζεσαι ?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 01:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02
nikoss - 23 August 2008 12:20 PM

σε πιο περιοδικό εργάζεσαι ?

Βρέ μας δουλεύεις; bang

Το MacLife.gr τι είναι; Θα σε μαλώσω! tongue laugh

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 01:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Τα αξεσουάρ για το iPhone είναι τώρα διαθέσιμα από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Vodafone, για όσους ενδιαφέρονται.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 01:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  99
Εγγράφθηκε  2008-03-23
Μιχάλης Σ. - 23 August 2008 01:04 PM
nikoss - 23 August 2008 12:20 PM

σε πιο περιοδικό εργάζεσαι ?

Βρέ μας δουλεύεις; bang

Το MacLife.gr τι είναι; Θα σε μαλώσω! tongue laugh

καλά ντε μη με μαλώνεις downer

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 05:15 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-06-26

Παιδες το πηρα και εγω στα χερια μου σε λευκο φυσικα!!!που σκιζει!! τωρα ωρα να σκισω την μπαταρια...(στο ψαξιμο)!Το πηρα σκετη συσκευη μιας δεν ηθελα και κινητο ιντερνετ...και να μην αλλαξω εταιρια!Μεχρι στιγμης ολα καλα!Κανα καλο applications free or not ..να μου πειτε!!?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 05:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02
pathfinder - 23 August 2008 05:15 PM

Παιδες το πηρα και εγω στα χερια μου σε λευκο φυσικα!!!που σκιζει!! τωρα ωρα να σκισω την μπαταρια...(στο ψαξιμο)!Το πηρα σκετη συσκευη μιας δεν ηθελα και κινητο ιντερνετ...και να μην αλλαξω εταιρια!Μεχρι στιγμης ολα καλα!Κανα καλο applications free or not ..να μου πειτε!!?

Αντε καλορίζικο!  clap

Πολύ καλά applications τα ΑΙΜ για chat, το NetNewsWire για παρακολούθηση RSS feeds, to 1password για φύλαξη των κωδικών και το Remote για διαχείρηση του iTunes που είναι free, και μετά το εξαιρετικό το FileMagnet για μεταφορά αρχείων με χαμηλό κόστος.

Βάλε αυτές και πάλι εδώ είμαστε.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 05:43 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-06-26

Ευχαριστω!Ασχετο αλλα για να κανεις account στο appstore Πρεπει να εχεισ πιστωτικη καρτα ντε και καλα?εστω και για τα free apps?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 06:27 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-06-26
pathfinder - 23 August 2008 05:43 PM

Ευχαριστω!Ασχετο αλλα για να κανεις account στο appstore Πρεπει να εχεισ πιστωτικη καρτα ντε και καλα?εστω και για τα free apps?

Ακυρο δεν ειχα προσεξει για την επιλογη ...NONE!!!:P

Προφίλ