Αεμιστιρακιω…ω
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 06:29 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-07-06

καλησπερα σας

Λοιπον ...

ειμαι φοιτητης στο τμημα φυσικης και τρεχω φορτραν στον macbook μου

το προγραμμα τρεχει το λιγοτερο 2 λεπτα και το περισοτερο αν θελω μπορει να ειναι και 12 ωρες

Ομως παρατηρισα κατι και τρομαξα ... η cpu οταν τρεχει το προγραμμα δουλευει για οση ωρα κανει να τελειωσει το προγραμμα στο 99.6% ... Δεν ειναι πολυ???

επισεις η θερμοκρασια φτανει τους 75 βαθμους....

υπαρχει προβλημα???

(μην μου καει τιποτα και τρελαθω...)

επισεις υπαρχει τροπος να βαλω το ανεμιστιρακι να δουλευει σε χαμιλοτερες θερμοκρασιες???
(εμενα εχω παρατηρισει οτι ξεκιναει μετα τους 60)

ευχαριστω

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 07:42 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1067
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα που ο επεξεργαστής σου τρέχει σε τέτοιες θερμοκρασίες. Προφανώς η fortran είναι απαιτητική σε επεξεργαστική ισχύ γι’ αυτό και ο επεξεργαστής στου φτάνει το 99.6%. Εν πάσει περιπτώσει υπάρχουν κάποια utilities που αναλαμβάνουν να αυξήσουν τις στροφές των ανεμιστήρων ώστε ο επεξεργαστής σου να τρέχει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες όπως για παράδειγμα το smcFanControl2.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 August 2008 07:54 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  151
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Να συμπληρώσω· ρίξε μια ματιά στο coolbook. Αναμφίβολα βοηθάει στη μείωση της θερμοκρασίας, όμως για να διαπιστώσεις κατά πόσο σε ικανοποιεί θα πρέπει δυστυχώς να το αγοράσεις, αφού δεν έχε trial.

Πάντως, το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό, μπορώ να πω ότι κάνει όσα υπόσχεται. Ενδεικτικά η κατάσταση του δικού μου MacBook, μετά από αρκετές ώρες χρήσης σε surfing και και σε κειμενογράφο.

Συνημμένα Εικόνας
Picture 5.jpg
 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ