Δημοσκόπηση
Τι mouse χρησιμοποιειτε
Mighty Mouse 5
Mighty Mouse Wireless 3
Logitech 4
Αλλο 2
Σύνολο Ψήφων: 14
Πρέπει να είστε συνδεδεμένος για να ψηφίσετε
Τι mouse χρησιμοποιειτε? 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 September 2007 04:45 PM   [ Αγνοήστε ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  86
Εγγράφθηκε  2007-09-06

Τι mouse σας βολευει στο Mac σας φορητο ή σταθερο?

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 September 2007 04:46 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  86
Εγγράφθηκε  2007-09-06

Εγω παντως θα χρησιμοπιησω το παλιο μου mouse που ειναι Logitech MX 1000.
Ειναι φοβερο

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 September 2007 06:42 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Το mighty mouse είναι πολύ καλό ποντίκι με μοναδικό αδύνατο σημείο την μπίλια του. Λερώνει εύκολα και καθαρίζει δύσκολα. Απορώ που στην Apple δεν έχουν βρεί έναν εύκολο τρόπο να ανοίγει ώστε να την καθαρίζεις. Ακριβές και πολύ καλό για συγκεκριμένες εργασίες είναι και το προηγούμενο mouse της Apple με το μονό κλικ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 September 2007 07:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το mighty mouse, αλλά εχω το ίδιο πρόβλημα που λέει ο Μιχάλης. Ειδικά όταν ιδρώνει το χέρι μου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου τη μπίλια.. Απλά γλιστράει..

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 September 2007 09:44 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  1
Εγγράφθηκε  2007-09-14

Το mighty mouse καθαρίζει με νοπή χαρτοπετσέτα και περιφέρουμε το mouse ανάποδα ωστε η μπίλια να σέρνεται στην χαρτοπετσέτα. Μετά το mouse δουλεύει σαν καινούριο, χωρίς κατσαβίδια και ανοίγματα. Σχετική βοήθεια και βιντεο στο site της Apple.
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=302417
How to clean your Mighty Mouse

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 September 2007 10:58 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αγαπητέ φίλε kalpav καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife. Εύχομαι καλές δημοσιεύσεις! smile

Δυστηχώς η πραγματικότητα διαφέρει λιγάκι από τον τρόπο που περιγράφεις εσύ αλλά και η Apple για να καθαρίσει η μπίλια στο Mighty Mouse. Αν ανοίξεις το Mighty mouse θα δείς πως την μπίλια την περιβάλουν 4 μικρά αισθητήρια που περιστρέφονται. Τα αισθητήρια είναι αυτά που λερώνονται σχετικά γρήγορα και δυστηχώς με τον τρόπο που περιγράφει η Apple (δηλαδή το ελαφρώς βρεγμένο πανί) είναι αρκετό να καθαρίσει η μπίλια κι όχι τα αισθητήρια όπου και προκαλούν το πρόβλημα. Για να καθαρίσουν τα αισθητήρια ο μόνος τρόπος είναι να ανοίξει το mouse. Τουλάχιστον αυτό λέει η δική μου εμπειρία με τρία Mighty mouse μέχρι στιγμής.

Επιμένω πως η Apple πρέπει να δώσει κατασκευαστική λύση ώστε να υπάρχει πρόσβαση σε αυτά τα αισθητήρια.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 September 2007 06:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  86
Εγγράφθηκε  2007-09-06

Ισως θα επρεπε η Apple να ξανασχεδιασει πιο λειτουργικα ενα ακομα φοβερο Mouse χωρις δυσκολειες στο καθαρισμα.

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 October 2007 08:28 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  27
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Έχω παρατήσει τις “μπίλιες” από καιρό. Optical

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 October 2007 02:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2007-09-13

Και τα 2 mighty mouse που εχω παρει εχουν το ιδιο προβλημα με την μπιλια.
Ο Μιχαλης εχει δικιο κατι πρεπει να κανει η Apple με την μπιλια ειναι το μοναδικο ποντικι που εχει αυτο το προβλημα αλλα και το καλυτερο για ολα τα υπολοιπα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 18 May 2008 03:50 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Έχω ένα οπτικό ποντίκι Microsoft (!) που αγόρασα με 9 ευρώ απο το πλοίο, σε μία στιγμή ανάγκης! Παρ’όλα αυτά το mighty mouse δε θα ήταν μία απο τις επιλογές μου, τόσο απο άποψη τιμής όσο και μεγέθους για ποντικι laptop. Αλήθεια μπορεις να παίξεις παιχνίδια με mighty mouse?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 May 2008 12:10 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2007-10-26
Daphne - 18 May 2008 03:50 PM

Αλήθεια μπορεις να παίξεις παιχνίδια με mighty mouse?

Το Mighty Mouse δεν είναι κατάλληλο για όλα τα παιχνίδια, γιατί δεν υποστηρίζει ταυτόχρονο πάτημα του αριστερού και δεξιού κουμπιού. Το συνειδητοποίησα παίζοντας Tomb Raider: Anniversary.

Με την ευκαιρία, να αναφέρω ότι πλέον χρησιμοποιώ ένα ασύρματο Logitech V470 γιατί η μπίλια του Mighty Mouse απλά σταμάτησε να κάνει scroll προς τα κάτω.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 May 2008 01:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  44
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Εγώ χρησιμοποιώ το mighty mouse wireless και γενικά είμαι ικανοποιημένος. Είναι σχετικά βαρύ, και η μπαταρία του διαρκεία κάτι λίγο παραπάνω από 1 μήνα (αν και το χρησιμοποιώ πολύ). Για παιχνίδια δεν είναι και το καλύτερο αφού σε FPS όταν αλλάζω όπλο δε μπορώ να επιλέξω με ακρίβεια αυτό που θέλω. Θα συμφωνήσω για τη μπίλια.

Και η μπίλια Μπάμπη (αν παρακαλουθείς ακόμα) είναι η αντίστοιχη ροδέλα και όχι το ο πανάρχαιος τρόπος λειτουργίας των ποντικιών. Αν δε κάνω λάθος είναι laser ποντίκι.

Μεγάλο προσόν στο Mighty mouse ότι είναι bluetooth και έτσι δε σπαταλάω usb θύρα. Είμαι ανοιχτός στο να το αλλάξω αν βρω ένα επίσης bluetooth ποντίκι με scolling 4 κατευθύνσεων (με ποιο καλό μηχανισμό από την μπίλια ως προς τη καθαριότητα τουλάχιστον) που να είναι πιο άνετο για παιχνίδια και τέλος να έχει και ένα κουμπί έξτρα ώστε να του αναθέτω το DashBoard (αν έχει και παραπάνω κουμπιά ακομα καλύτερα). Δε το έχω ψάξει το ζητημα ακόμα και προς το παρόν δε νοιώθω την ανάγκη να το κάνω. wink

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 May 2008 01:13 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η “πρωτοποριακή” μπίλια είναι πράγματι ο βραχνάς του Mighty mouse. Ελπίζω στο κοντινό μέλλον η Apple να παραδεχθεί το σχεδιαστικό της λάθος με την αντικατάστασή του. Πολύ καλά bluetooth ποντίκια (μικρά και μεγάλα) έχει και η Microsoft που παίζουν εξαιρετικά με τον Mac.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 May 2008 03:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  44
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Θα έχω υπόψη μου αυτό που είπες με τα ποντίκια Μιχάλη αν θελήσω να το αλλάξω. Πάντως μιας και η Apple το έχει προχωρήσει πολύ το θέμα με το mutitouch μία ιδέα για να αντικαταστήσει τη μπίλια
θα ήταν να βάλει μία μικρή επιφάνεια αφής και με το δάχτυλο να κάνεις scrolling. Βέβαια δε ξέρω αν στην πράξη θα είναι πρακτικό και πως θα συμπεριφερέται σε πιο απαιτητικές εφαρμογές (όπως πχ FPS παιχνίδια), αλλά σίγουρα δε θα είχε δύσκολο καθάρισμα!

Πάντως κάτι ακόμα πιο προχωρημένο και με άπειρες δυνατότητες θα ήταν όλο το ποντίκι να ήταν μια επιφάνεια αφής (καμπυλωτή προφανώς). Το προφανές μειονέκτημα θα ήταν ότι δε ακουγόταν φυσικό
κλικ tongue laugh

[ Διορθώθηκε: 19 May 2008 03:16 PM by andreaseto]
Προφίλ