Wireless Internet, πόσο αξιόπιστο να είναι άραγε ;. 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 August 2008 10:43 AM   [ Αγνοήστε ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  244
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Ανοίγω αυτό το θέμα, κυρίως για να παραθέσω κάποια «κουλά», που βιώνω το τελευταίο διάστημα με τη σύνδεσή μου. Βέβαια, αν βρεθεί λύση, ιδιαίτερα στο δεύτερ περιστατικό, θα κάνω «χαρούλες», αλλά σε κάθε περίπτωση μπορεί όποιος αντιμετωπίσει τα ίδια ή παρόμοια περιστατικά να μην αισθάνεται πλέον μόνος.

Εχω λοιπόν CONN-X, μέσω ασύρματου modem-router της US Robotics. Η σύνδεση δεν παρουσίασε ποτέ κάτι περίεργο, όσο την χρησιμοποιούσα με το Mac mini, είτε με Ethernet, είτε ασύρματα.

Οταν λοιπόν πήρα το MacBook, διεπίστωσα ότι η εμβέλεια του router παρ’ όλη την 9db πρόσθετη κεραία έφθανε μέχρι τη κουζίνα, ενώ δεν κάλυπτε το μπαλκόνι της , το σαλόνι και τη βεράντα του. Ο διαφορετικός προσανατολισμός της κεραίας δεν βοήθησε καθόλου. Εγκατέστησα λοιπόν στην κουζίνα ένα range extender της D-Link, οπότε το σήμα έφθανε με πέντε μπάρες και στα νεκρά σημεία.

Μετά από καιρό, επειδή θα έλειπα μερικές μέρες, έσβησα όλα τα μηχανήματα, του range extender συμπεριλαμβανομένου. Γύρισα, όλα ήταν καλά, μόνο που μετά από μέρες διεπίστωσα ότι το range extender εξακολουθούσε να είναι κλειστό. Πως το σήμα έφθανε παντού, με κλειστό το range extender, παραμένει μυστήριο. Ξαφνικά, κάποια μερα το σήμα και πάλι δεν έφθανε παντού, οπότε ενεργοποίησα ξανά το range extender κι όλα καλά.

Και φθάνω στο δεύτερο περιστατικό. Εδώ και μια εβδομάδα αλλά όχι καθημερινά δεν φθάνει καθόλου σήμα, ( 0 μπάρες δηλαδή ), μόνο στη βεράντα του σαλονιού και μόνο το απόγευμα, όταν είναι σε χρήση τα networks που βλέπετe στo screenshot. To messenger είναι το δικό μου.

Βεβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί το πρόβλημα να προκαλείται από το router κάποιου network ή από κάποια άλλη συσκευή που επικαλύπτει με παράσιτα το σήμα μου. Ενα άλλο ερωτηματικό ειναι, πως εμφανίζονται τα ονόματα των networks, ενώ το airport είναι με 0 μπάρες ;. Και ενώ το Network αναφέρει· “airport is on, but not connected to the Internet” ;.

Μόλις το Book περάσει τη μπαλκονόπορτα προς το σαλόνι, οι πέντε μπάρες επανεμφανίζονται ως δια μαγείας !.

Αυτά ...  scratch

Συνημμένα Εικόνας
Picture 2.jpg
 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 September 2008 09:38 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  244
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Τα περίεργα συνεχίζονται, ως προς το δεύτερο περιστατικό, αλλά με διαφορετικό τρόπο αυτή τη φορά.  Εχω πλέον στη βεράντα 5 μπάρες στο Airport, όμως το μήνυμα “you are not connected to the internet” παραμένει.

Πέρα απ’ αυτά, όπως μπορείτε να δείτα στο screenshot, τώρα εμφανίζεται το meesenger -το δίκτυό μου δηλαδή - αλλά ότι δεν μπορεί να γίνει σύνδεση λόγω του ότι το Airport έχει self assigned ΙΡ. Στο δε network status, φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στα settings του.

Καμιά θεραπευτική ιδέα ;.  scratch

Συνημμένα Εικόνας
dign.jpgIP.jpg
 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 September 2008 03:24 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  23
Εγγράφθηκε  2008-06-26

ειχα και εγω προβληματα παρομοια με τα δικα σου σε wireless συνδεση με το macbook μου, εσπαγα το κεφαλι μου λεμε! το ρουτερ μου ειναι linksys.

αυτο που εκανα και ολα λυθηκαν ήταν να μπω στα settings του ρουτερ και να αλλαξω το wireless channel απο το default 10 στο channel 5, μετ απο αυτο ολα δουλευουν ρολοι

μεχρι να σκεφτω ομως οτι μπορει να εφτεγε αυτο ειχα αλλαξει 10 χρωματα απο τα νευρα.

ελπιζω να ειναι αυτο η λυση και για σενα, για δες το!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 September 2008 11:18 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1219
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Γιώργο, τον λόγο που το ασύρματο σου κάνει τα κουλά του μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Δεν θα βγάλεις άκρη. Μπορεί να οφείλεται είτε στην πηγή (moder routers) είτε στο MacBook. Στο screenshot που παραθέτεις φαίνονται όλα τα ασύρματα που είναι διαθέσιμα και δεν έχει να κάνει με τις μπάρες σήματος του airport.

Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις που ενδέχεται να χρειάζεται να τα κάνεις κατά καιρούς. Το πρώτο είναι να πάς στα Network Preferences και να σβήσεις όλα τα preferred ασύρματα Networks. Ενδέχεται να μπερδεύεται το MacBook κάθε φορά (από την στιγμή που έχεις και το extender) και μία να συνδεέται με τον extender όπου και βλέπεις το δυνατό σήμα, μία με το router απευθείας όπου βλέπεις το ασθενές ή καθόλου. Αν μηδενίσεις όλα τα preferred τότε φρόντισε να συνδεθείς μόνο με το extender.

Επιπλέον αν δεν μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο παρότι έχεις πλήρες σήμα, κλείσε και άνοιξε τις συσκευές σου (router, extender κ.ο.κ.).

Οσον αφορά τα channels που λέει ο Δημήτρης, μπορεί να παίξει ρόλο ιδιαιτέρως αν παρεμβάλλονται κι άλλα ασύρματα σήματα, πχ. ασύρματα τηλέφωνα. Η πιο ασφαλής επιλογή πάντως στον router είναι το auto.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 September 2008 12:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  244
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Ευχαριστώ παιδιά, θα το κοιτάξω, σε ευόδωση κερνάω μπύρες !.  wink

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 September 2008 07:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Moderator
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  244
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Τελικά δουλεύει με πέντε μπάρες στο automatic. Eλπίζω να μην ξαναρχίσει τα κουλά, ευχαριστώ παίδες ... και για να μην ξεχνιόμαστε οι μπύρες είναι standby !.  banana

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 September 2008 08:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  120
Εγγράφθηκε  2008-03-23

πότε και που?
άντε να οργανωνόμαστε για καμιά συνάντηση

sorry που είμαι εκτός θέματος

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 September 2008 08:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1219
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αν θέλετε οι των Αθηνών να κανονίσετε συνάντηση, οργανωθείτε! Εγώ τριγυρνάω πολύ και δεν “παίζω” εύκολα. Αν είναι να βάλουμε μια δημοσίευση στα “Γενικά”.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ