1 of 2
1
Μη ξανακούσω για iPhone! (ή οταν ο παράφορος έρως γίνεται παράφορο μίσος)
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 02:46 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Την Τρίτη έχω γενέθλια (Να τα εκατοστήσω, ευχαριστώ!). Αποφάσισε λοιπόν, το αγόρι μου να μου κάνει ένα δωράκι. Ήθελε να με ευχαριστήσει… Θυμήθηκε, που λέτε, οτι πριν από μήνες, όταν είχα δει το iPhone, είχα ξετρελαθεί (τον είχα πρήξει). Μα πώς να μην είχα, αφού όλα φάνταζαν τόσο τέλεια πάνω του!!! Απο στυλ; Άψογο! Απο δυνατότητες; Επαναστατικό! Απο χαρακτηριστικά; Υπερπλήρες. Το είχα ερωτευτεί! Φαντασιωνόμουν να το ακουμπάω, να το χαιδεύω απαλά με τα δάχτυλα μου κι εκείνο να ανταποκρίνεται, να το κρατάω στα χέρια μου με δέος και κατάνυξη. Κάτι είχε υποπέσει στην αντίληψή μου για μικροπροβλήματα αλλά φανταζόμουν οτι για κάθε κλειδαριά υπήρχε ένα κλειδάκι, είτε νόμιμο είτε όχι. Little did I know..

Όταν πήραν τα αυτιά μου πράγματα που δεν ήθελα να ακούσω, άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Να ψάχνω σε sites και blogs και fora, να βρω κάποιον να μου τα διαψέυσει, να μου δώσει μια ελπίδα ότι ναι, υπάρχουν λύσεις...Απογοήτευση! Το ξενέρωμα ήταν απότομο. 
Κι αυτό έγινε όταν διαβασα σε αξιοσέβαστο forum οτι απλά, σταράτα και υπεύθυνα οτι “ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ” (για το μπλε δόντι) και δεν γίνεται να ξεκλειδώσει με κανένα τρόπο. Πάει και τελείωσε. Διότι δεν είναι κλειδωμένο, απλά δεν έχει γραφτεί software που να υλοποιεί τα πρωτόκολλα που με ενδιαφέρουν. Και δε γίνεται να γραφτεί. Τέλος.

Πρόσθεσε και την απουσία φλάς/autofocus στην κάμερα, την ανικανότητα αποστολής mms, τη μη δυνατότητα αναφοράς παράδοσης μηνύματος και ένα πλήθος άλλων μικρών προβλημάτων σε υλικό και λογισμικό, αυτό ήταν. Η εικόνα που είχα κατακρημνίστηκε. Πάει. Ψόφισε.

Για κάποιους όλα αυτά είναι λεπτομέρειες. Ή τους φτάνουν τα υπάρχοντα, ή συμβιβάζονται για τη φιγούρα. Και κυρίως η φιγούρα του “Έχω iPhone” είναι που μετράει. Δε λέω, μετράει. Είναι όμορφο. Έχει φινέτσα. Είναι apple. Ε και???? Τι να το κάνω όταν δεν μπορώ να μοιραστώ με τις κολλητές μου την τέλεια φωτογραφία που έβγαλα στη συναυλία του Σάκη ? “Στείλε mail”, θα πει κανείς. “Τι να το κάνω το mail, κυρά μου, εγώ screensaver τον θέλω το Σάκη, στο κινητό μου”, θα πει και η φιλενάδα μου που όχι mail δεν έχει, ουτε καν καλώδιο σύνδεσης του τηλεφώνου της με υπολογιστή. “Α, λυπάμαι, έχω iPhone....”

Και πάει στο διάστημα ο Σάκης. Είσαι έξω απο το αμφιθέατρο. Σε δέκα λεπτά δίνεις ένα τραγικά δύσκολο μάθημα. Σαν απο μηχανής Θεός έρχεται ο αριστούχος-υπότροφος του τμήματος και σου λέει οτι στο PDA του έχει ένα PDF με τους 45 s.o.s τύπους. Και προθυμοποιείται να σου το στείλει.
- Έχεις Bluetooth?!
- Εεεε.. έχω αλλα… δε πιάνει..
- Πού είναι οι υπέρυθρες σου?
- Δεν έχω..
- (Με απορία) Καλά, μισό να δω αν έχω κάρτα..θα σου στείλω MMS.
- Άστο, δεν πειράζει…

Και τελικά μένεις χωρίς τους τύπους, και κόβεσαι με 4.
Λυπάμαι. Να διάβαζες. Να έκανες σκονάκι. Ή έστω να είχες ένα τηλέφωνο της προκοπής! iPhone ... πφφφ

Αλλα ας επιστρέψω στα γενέθλια. Ήτανε μέσα με τέλη Ιουλίου όταν πήγαμε με το αγόρι μου στη Vodafone Στουρνάρη να γραφτούμε στη λίστα αναμονής/ενημέρωσης (εκείνου δεν του άρεσε ποτέ). Τότε ακόμη ήμουν στη φάση “Φέρτε μου ένα iPhone, τώρα!”. Όχι οτι το περίμενα πριν απο τα Χριστούγεννα, αλλά θα έκανα υπομονή.
Τελοσπάντων, οι μέρες περάσανε, μαζί κι εγώ πέρασα απο τη φάση του “ακούω iPhone και ηδονίζομαι” στη φάση “μην ξανακούσω γι αυτό το απαράδεκτο κατασκεύασμα”. Ξενέρωσα, σπάστηκα, πόνεσα, έκλαψα (λέμε τώρα) και το αντικείμενο του πόθου μου μετατράπηκε σε αντικείμενο αποστροφής. Πού και πού, αναφωνούσα “Τι ηλίθια που είναι η apple”, με διάφορα άλλα στολίδια πρήζοντας όποιον κακόμοιρο τύχαινε να ακούσει τα παράπονα μου, ή όποιον μου έλεγε οτι σκέφτεται να το αγοράσει μόλις βγει.

Στο μεταξύ ακόμη δεν είχε έρθει το τηλέφωνο, και το θέμα έμεινε εκεί. Μέχρι που προχτές το πρωί, χάλασε το κινητό του φίλου μου. Πάνω στην κουβέντα για κινητά, άρχισα να ωρύομαι για το πόσο άθλιο, άχρηστο και προβληματικό είναι το iPhone, και εννοείται οτι δεν θα άφηνα το p990 μου για κάτι με περιορισμένες δυνατότητες…

Ε τι ήταν να το πω. Εκτός οτι αποπήρα το παληκάρι, του κατέστρεψα και την έκπληξη!.. έχασε και τα 50 ευρώ που είχε δώσει προκαταβολή στη Vodafone της γειτονιάς για να του το φέρουν. Και τι κατάλαβα; Του πλήγωσα τα αισθήματα, του φώναξα κι απο πάνω επειδή με γράφει και κάνει του κεφαλιού του, έμεινα και χωρίς δώρο. Καλά το δώρο δε με νοιάζει. Η διάθεση μου όμως έγινε κουβάρια. Και το χειρότερο είναι οτι ακόμη δεν ξέρω αν θα το ήθελα όταν το έβλεπα (είναι, βλέπεις, η ρημάδα η φιγούρα).. Και δε θα το μάθω.

Συμπέρασμα: πόρνη apple. Εσυ φταις για όλα.

 Υπογραφή 

Think Different.
Or don’t think at all.
it’s the same.

KHDownloads

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 09:20 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2007-12-14

Συμπέρασμα : O Sakis δεν είναι συμβατός με το iPhone !!......

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 10:49 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02
darkon - 07 September 2008 09:20 AM

Συμπέρασμα : O Sakis δεν είναι συμβατός με το iPhone !!......

hysterical

Εμένα πάντως με ενοχλεί αφάνταστα που δεν ψήνει και καφέ!  whistle

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 12:22 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
RankRank
Μηνύματα:  66
Εγγράφθηκε  2007-06-26

Μπορεί να κάνει μηλίτη όμως…

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 01:34 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Σήμερα το πρωί χτυπάει τηλέφωνο ο πατέρας μου.

-Τι κάνεις κορούλα μου;
-Καλά Μπαμπά..
-Ε μη στεναχωριέσαι για εκείνο το μάθημα...Πώς το λέγανε είπες;
-Αλγορίθμους μπλα μπλα μπλα
[κι άλλο μπλα μπλα μπλα]
-Μεθαύριο έχεις τα γενέθλια σου, και λέγαμε με τη μαμά σου να σου πάρουμε το iPhone!!!!!!!
-....

 Υπογραφή 

Think Different.
Or don’t think at all.
it’s the same.

KHDownloads

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 01:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πάντως πέρα από την πλάκα που κάνουμε… η Δάφνη θέτει έναν προβληματισμό τον οποίο οφείλουμε τουλάχιστον να αφουγκραστούμε. Και εξηγούμαι..

Το πρόβλημα με τους χρήστες που ψωνίζουν το iPhone είναι ότι ανήκουν στο 95% των χρηστών που έκαναν την γνωριμία με τα προϊόντα της Apple τα τελευταία δύο χρόνια είτε λόγω του iPod, είτε του iPhone. Τι συμβαίνει σ’ αυτή την περίπτωση; δεν έχουν μάθει να σκέφτονται με την φιλοσοφία της Apple, δηλ. το Think Different που έχει μέν ξεχαστεί τα τελευταία χρόνια αλλά που η εταιρία υϊοθέτησε στα τέλη της δεκαετίας του ‘90 προκειμένου να υποδηλώσει την διαφορετικότητά της και αποτελούσε την βάση της εταιρίας. Το “Think Different” με απλά λόγια σημαίνει πως η Apple αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο την τεχνολογία, τις εξελίξεις και τα προϊόντα της. Οι περισσότεροι εξ’ υμών είχαμε μάθει διαφορετικά με την Windows νοοτροπία και τις συσκευές που ήρθαν ως επακόλουθο της Microsoft οπτικής. Γι’ αυτό και οι νέοι χρήστες δεν μπορούν να καταλάβουν την φιλοσοφία της Apple.

Τι υπονοώ με τον πρόλογο; Πως τα θέλουμε όλα εδώ και τώρα όπως και να’ ναι. Η Apple όμως και ο Στήβ Τζόμπς δεν σκέπτονται έτσι. Οχι πως η Δάφνη έχει άδικο που θα ήθελε τα παραπάνω χαρακτηριστικά στο iPhone της, απλά δεν καταλαβαίνει πως η Apple θα το κάνει όταν θεωρεί ότι πρέπει κι αν ταιριάζει στην γενικότερη φιλοσοφία της που είναι κι αμερικάνικη.

Ας δούμε τις ενστάσεις της Δάφνης που την έκαναν να μετατρέψει τον έρωτά της σε μίσος:

- Κλειδωμένο Bluetooth.
- Υπέρυθρες
- MMS

φαντάζομαι πως δεν ξεχνάω κάτι.

Θα μπορούσα να τα πάρω ένα ένα και να εξηγήσω τους λόγους που απουσιάζουν. Δεν θα το κάνω. Απλά πρέπει να καταλάβουμε σε ποιούς απευθυνεται πραγματικά το iPhone άσχετα αν μας έχει πιάσει όλους τρέλα με δαύτο. Το iPhone έχει συγκεκριμένες λειτουργίες και δυνατότητες για τις οποίες καλείσαι από την μία να πληρώσεις το σχετικό αντίτιμο και από την άλλη να κάνεις ορισμένες παραχωρήσεις. Πρώτον δεν είναι κυρίως κινητό τηλέφωνο αλλά είναι ΚΑΙ κινητό τηλέφωνο. Αυτό σημαίνει πως κάποιες κλασσικές λειτουργίες που υπάρχουν στον σωρό θα απουσιάζουν, όχι γιατί έτσι θέλουμε αλλά γιατί η Apple σκέφτεται διαφορετικά. Τι να τα κάνεις τα MMS όταν σου προσφέρει διαφορετικές εναλλακτικές για να κάνεις multimedia πράγματα, όπως το MobileMe για παράδειγμα. Ας μην ξεχνάμε πως το iPhone είναι “δεμένο” με τα υπόλοιπα προγράμματα της Apple και τους υπολογιστές της: πχ. iTunes, MobileMe, iPhoto κ.ο.κ. και συνεργάζεται άψογα, λογική που ταιριάζει στην φιλοσοφία της. Είπαμε πως το iPhone είναι και τηλέφωνο αλλά πρίν απ’ αυτό είναι ένας μικρός υπολογιστής με πραγματικό browser, πραγματικό email, πραγματικό ημερολόγιο, πραγματικό address book και πλήθος εφαρμογών που περιστρέφονται γύρω από το διαδίκτυο. Επιπλέον με το App Store γίνεται ο απόλυτος μικρουπολογιστής. Το iPhone είναι και iPod για να μην ξεχνιώμαστε. Εν ολίγοις το iPhone είναι ένα smart phone και μ’αυτή την κατηγορία συσκευών θα πρέπει να κάνουμε τις όποιες συγκρίσεις. Α και να μην ξεχάσω πως είναι και τούβλο.

Αυτά για μένα σημαίνουν πως το iPhone δεν απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως άσχετα αν θεωρείται το πιο in gadget αυτή την στιγμή και τρέχουν όλοι να το αποκτήσουν. Αν θέλεις λοιπόν να στέλνεις τον Sakis με MMS δεν έχεις παρά να δώσεις 100 ευρώ και να πάρεις ένα απλό κινητό. Κι ας μην ξεχνάμε πως η Apple δεν περιστρέφεται γύρω από τους άλλους, αλλά θεωρώντας εαυτόν innovator θέλει οι άλλοι να περιστρέφονται γύρω από αυτήν. Και ποιός μπορεί να την κατηγορήσει;

[ Διορθώθηκε: 07 September 2008 01:39 PM by Μιχάλης Σ.]
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 06:34 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Συμβιβάζομαι με την απουσία MMS.
Δέχομαι την απουσία infrared.

To Bluetooth το θεωρώ απαράδεκτο, όπως και το φλας στην κάμερα και το autofocus.
Γιατί Μιχάλη, δεν είναι μόνο η φωτογραφία του Σάκη που θα θέλω να ανταλλάξω ή το pdf με τα σκονάκια.
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι:
Θα θέλω να ακούσω μουσική από τα bluetooth στερεοφωνικά ακουστικά μου και δεν θα μπορώ.
Θα θέλω να συνδέσω το λάπτοπ μου με το τηλέφωνο και χωρίς καλώδιο δε θα μπορώ.
Θα θέλω να συνδέσω ένα πληκτρολόγιο (σαν αυτό πχ) και δε θα μπορώ
Θα θέλω να κανω synchronizing μέσω bluetooth και δε θα μπορώ.
Θα θέλω να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο ως modem του laptop για να συνδεθώ στο internet και δε θα μπορώ.
Μμμμμμ… όχι

Και ναι, συμφωνώ οτι τα smartphones δε συγκρίνονται με τα απλά τηλέφωνα. Γι αυτό και συγκρίνω το sony ericsson p990i που είχα πάρει πριν δύο χρόνια, το οποίο ναι μεν είναι παντόφλα αλλά ψηνεί και καφέ που λέει ο λόγος (ή τουλάχιστον προσπαθεί!). Πώς θα με πείσει εμένα η apple να παρατήσω το smartphone μου για το δικό της; Με το επιχείρημα οτι: “Είμαι innovator” και γι αυτό θα κόψω ότι γουστάρω απο το προιόν μου κι εσύ σαν θύμα που είσαι θα λες κι ευχαριστώ; Ή με το επιχείρημα: “It’s so beautiful!” που έλεγε και ξανάλεγε ο Steve Jobs στην παρουσίαση του iPhone 3G ;;;
Μμμμμμ.. και πάλι όχι.

Όσο για το πρώτο, και η Nokia για ένα διάστημα έβγαζε τηλέφωνα αβέρτα, απο τα οποία κανένα δεν ήταν πλήρες! Σε όλα έλειπε κάτι διαφορετικό. Innovation ήταν αυτό ή να μη πω τί;!; Ξέρω, ξέρω, αν το έκανε η apple θα ήταν innovation.

Ναι, σίγουρα η εμφάνιση ενός προιόντος με επηρεάζει. Κι εκεί που θα μπορούσα με τα ίδια λεφτά να πάρω ένα laptop το οποίο να έχει και blue-ray και να με πηγαίνε βόλτα στο διάστημα, αντ’αυτού πήρα το macbook pro. Και δε το πήρα τυχαία. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του (πέρα απο το multi touchpad) δεν ήταν κάτι το εξεζητημένο. Και σε ένα συμβατό laptop θα μπορούσα να τα βρω. Ο λόγος που το επέλεξα ήταν οτι μπορούσε να κάνει ό,τι ένα συμβατικό laptop συν το ότι ήταν πανέμορφο, και είχε λεπτομέρειες (ως προς την εμφάνιση κυρίως) οι οποίες έκαναν τη διαφορά. Έκανα υποχώρηση στο blue-ray, έπεισα τον εαυτό μου οτι επειδή είναι apple δε θα πάθει ποτέ τίποτα (αλλιώς μαύρο φίδι που μ’ έφαγε με το ηλίθιο service στην Ελλάδα), έσκασα τα ωραία μου λεφτάκια και το πήρα.

Ας με πείσει κάποιος οτι αξίζει να πάρω το iPhone για κάποιον άλλο λόγο. Κάποιο λόγο εκτός απο το δαγκωμένο μήλο που φοράει στο καπάκι του.

[ Διορθώθηκε: 07 September 2008 06:39 PM by Daphne]
 Υπογραφή 

Think Different.
Or don’t think at all.
it’s the same.

KHDownloads

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 06:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πρώτον δεν χρειάζεται κανένας να σε πείσει για τίποτε. Αυτή την νοοτροπία καταναλωτή δεν θα την καταλάβω ποτέ. Είναι απλό βρέ καλά μου παιδιά: σου κάνει το παίρνεις… δεν σου κάνει; παίρνεις κάτι άλλο που σου “κάθεται” καλύτερα. Ο καθένας πριν προχωρήσει σε οποιοδήποτε αγορά είναι υποχρεωμένος να ερευνήσει ενδελεχώς το προϊόν που πρόκειται να πάρει για να δεί αν καλύπτει τις ανάγκες του, είτε πρόκειται για το iPhone, είτε για τσιμπιδάκια. Προσωπικά είτε πρόκειται δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω κάτι, είτε μισό ευρώ κάνω έρευνα αγοράς και κυρίως ενημερώνομαι για τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητές του. Τα χαρακτηριστικά του iPhone 3G είναι εκεί, στην ιστοσελίδα της Apple για τα μάτια όλων. Τα βλέπεις, εκτιμάς αν σου κάνει και αποφασίζεις. Δεν θεωρώ ότι η Apple προσπαθεί να σε πείσει για κάτι που δεν διαθέτει. Εταιρία είναι, στο κέρδος αποσκοπεί και δικαίωμά τους να χαρακτηρίζουν την συσκευή τους όπως θέλουν. Το μεμπτό θα ήταν αν προσπαθούσαν να σου πουλήσουν χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν. Στην περίπτωσή μας δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Δεύτερον, μπορεί για σένα αυτά τα χαρακτηριστικά να είναι σημαντικά, για άλλους όχι. Για μένα προσωπικά ας πούμε αυτά που αναφέρεις στην καθημερινότητά μου είναι άχρηστα και κρίνω την συσκευή με βάση τις δικές μου ανάγκες. Το innovation δεν αναφέρεται στην εμφάνιση αλλά στην αφή και το λειτουργικό της συσκευής που την καθιστούν πρωτοποριακή, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Σε κάποιον άλλο μπορεί να φαντάζει καλύτερο το Windows Mobile… ή το Symbian. Γούστα είναι αυτά.

Να προσπαθήσω λοιπόν να σε πείσω εγώ ότι το iPhone είναι καλύτερο για σένα απ’ την στιγμή που δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, δεν έχει νόημα. Αυτό το αποφασίζει ο καθένας για τον ευατό του, κι έχω πεί πολλές φορές ότι το καλύτερο στον κόσμο της τεχνολογίας αλλά και στην ζωή μας, είναι αυτό που μας βολεύει και μας εξυπηρετεί. Εμείς εδώ στο MacLife.gr τουλάχιστον τις περισσότερες φορές, παρουσίαζουμε hardware και software χωρίς να παίρνουμε θέση, γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 07:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2008-05-18
Μιχάλης Σ. - 07 September 2008 01:37 PM

[...]Η Apple όμως και ο Στήβ Τζόμπς δεν σκέπτονται έτσι. Οχι πως η Δάφνη έχει άδικο που θα ήθελε τα παραπάνω χαρακτηριστικά στο iPhone της, απλά δεν καταλαβαίνει πως η Apple θα το κάνει όταν θεωρεί ότι πρέπει κι αν ταιριάζει στην γενικότερη φιλοσοφία της που είναι κι αμερικάνικη.[...]
Το iPhone έχει συγκεκριμένες λειτουργίες και δυνατότητες για τις οποίες καλείσαι από την μία να πληρώσεις το σχετικό αντίτιμο και από την άλλη να κάνεις ορισμένες παραχωρήσεις. [...]Αυτά για μένα σημαίνουν πως το iPhone δεν απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως άσχετα αν θεωρείται το πιο in gadget αυτή την στιγμή και τρέχουν όλοι να το αποκτήσουν.

Μιχάλης Σ. - 07 September 2008 01:37 PM

Κι ας μην ξεχνάμε πως η Apple δεν περιστρέφεται γύρω από τους άλλους, αλλά θεωρώντας εαυτόν innovator θέλει οι άλλοι να περιστρέφονται γύρω από αυτήν. Και ποιός μπορεί να την κατηγορήσει;

Δύο σχόλια.
1. Η apple πλεόν στοχεύει στο ευρύ κοινό. Όσο κι αν δε θέλετε να το πιστέψετε, εκεί απευθύνεται, γι αυτό και πλασάρει με τέτοιο τρόπο τα προιόντα της.
2. Η επιτυχία της apple οφείλεται στο γεγονός οτι έκανε τον απλό πολίτη να πιστέψει οτι είναι μέρος των “διαφορετικά σκεπτόμενων”, δηλαδή της “ελίτ” στην οποία μέχρι πρότεινος απευθυνόταν.

 Υπογραφή 

Think Different.
Or don’t think at all.
it’s the same.

KHDownloads

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 07:35 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  45
Εγγράφθηκε  2008-05-18
Μιχάλης Σ. - 07 September 2008 06:58 PM

[...] Τα χαρακτηριστικά του iPhone 3G είναι εκεί, στην ιστοσελίδα της Apple για τα μάτια όλων. Τα βλέπεις, εκτιμάς αν σου κάνει και αποφασίζεις. Δεν θεωρώ ότι η Apple προσπαθεί να σε πείσει για κάτι που δεν διαθέτει. Εταιρία είναι, στο κέρδος αποσκοπεί και δικαίωμά τους να χαρακτηρίζουν την συσκευή τους όπως θέλουν. Το μεμπτό θα ήταν αν προσπαθούσαν να σου πουλήσουν χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν. Στην περίπτωσή μας δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.[...]

Προφανώς και συμβαίνει!! Όταν είδα τα tech specs στην ιστοσελίδα, ενθουσιάστηκα. Αν όντως ήταν αυτά που έλεγε, θα το είχα αγοράσει απο το πρώτο λεπτό. Δεν βλέπω όμως κάπου να λέει: “Ναι μεν λέω οτι έχω bluetooth, αλλα μη το πάρεις κι εσύ τοις μετρητοίς, είναι ΜΟΝΟ για ακουστικό (1) και τα υπόλοιπα να τα ξεχάσεις”. Ούτε κάπου να λέει οτι δεν έχει φλας και autofocus (μα για όνομα) η camera.
Διότι αυτό που βλέπω εγώ στο επίσημο site είναι:

Cellular and wireless

* UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
* GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
* Wi-Fi (802.11b/g)
* Bluetooth 2.0 + EDR

Camera and photos

* 2.0 megapixels Camera located on back of iPhone.
* Photo geotagging
* iPhone and third-party application integration

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Ούτε καν στα ψιλά γράμματα. Μπείτε, δείτε και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Λυπάμαι, αλλα το να προσπαθεί να μου πουλήσει στη συνδεσιμότητα το bluetooth το θεωρώ απο μεμπτό εως κοροιδία.

Daphne - 07 September 2008 06:34 PM

[...]Ας με πείσει κάποιος οτι αξίζει να πάρω το iPhone για κάποιον άλλο λόγο. Κάποιο λόγο εκτός απο το δαγκωμένο μήλο που φοράει στο καπάκι του.

Είναι ρητορικό ερώτημα που απευθύνεται κυρίως στην apple και την πολιτική της, όχι σε κάποιο απο εσάς συγκεκριμένα.
[ Διορθώθηκε: 07 September 2008 07:41 PM by Daphne]
 Υπογραφή 

Think Different.
Or don’t think at all.
it’s the same.

KHDownloads

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 08:56 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02
Daphne - 07 September 2008 07:17 PM

Δύο σχόλια.
1. Η apple πλεόν στοχεύει στο ευρύ κοινό. Όσο κι αν δε θέλετε να το πιστέψετε, εκεί απευθύνεται, γι αυτό και πλασάρει με τέτοιο τρόπο τα προιόντα της.
2. Η επιτυχία της apple οφείλεται στο γεγονός οτι έκανε τον απλό πολίτη να πιστέψει οτι είναι μέρος των “διαφορετικά σκεπτόμενων”, δηλαδή της “ελίτ” στην οποία μέχρι πρότεινος απευθυνόταν.

Αυτά τα δύο σχόλια παίρνουν πολύ κουβέντα και δεν είναι του παρόντος. Απλά να σημειώσω πως η επιτυχία της Apple οφείλεται σε πολλά πράγματα και μικρά βήματα μετά την επιστροφή του Στήβ Τζόμπς το ‘97. Δεν είναι όλα όπως φαίνονται τα τελευταία δύο χρόνια.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2008 09:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02
Daphne - 07 September 2008 07:35 PM

Προφανώς και συμβαίνει!! Όταν είδα τα tech specs στην ιστοσελίδα, ενθουσιάστηκα. Αν όντως ήταν αυτά που έλεγε, θα το είχα αγοράσει απο το πρώτο λεπτό. Δεν βλέπω όμως κάπου να λέει: “Ναι μεν λέω οτι έχω bluetooth, αλλα μη το πάρεις κι εσύ τοις μετρητοίς, είναι ΜΟΝΟ για ακουστικό (1) και τα υπόλοιπα να τα ξεχάσεις”. Ούτε κάπου να λέει οτι δεν έχει φλας και autofocus (μα για όνομα) η camera.
Διότι αυτό που βλέπω εγώ στο επίσημο site είναι:


Cellular and wireless

* UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
* GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
* Wi-Fi (802.11b/g)
* Bluetooth 2.0 + EDR


Camera and photos

* 2.0 megapixels Camera located on back of iPhone.
* Photo geotagging
* iPhone and third-party application integration


Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Ούτε καν στα ψιλά γράμματα. Μπείτε, δείτε και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Λυπάμαι, αλλα το να προσπαθεί να μου πουλήσει στη συνδεσιμότητα το bluetooth το θεωρώ απο μεμπτό εως κοροιδία.

Daphne - 07 September 2008 06:34 PM
[...]Ας με πείσει κάποιος οτι αξίζει να πάρω το iPhone για κάποιον άλλο λόγο. Κάποιο λόγο εκτός απο το δαγκωμένο μήλο που φοράει στο καπάκι του.

Είναι ρητορικό ερώτημα που απευθύνεται κυρίως στην apple και την πολιτική της, όχι σε κάποιο απο εσάς συγκεκριμένα.

Λάθος δεν κάνεις αλλά μάλλον δεν θές να καταλάβεις και παίζουμε με τις λέξεις για να υποστηρίξουμε την αρνητική μας άποψη. Λοιπόν ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τα ευκόλως εννοούμενα:

Γράφει ότι διαθέτει Bluetooth 2.0 + EDR. Δεν διαθέτει; πως αλλιώς επικοινωνεί με τα bluetooth headsets και car kits; Δεν έχει βέβαια την χρήση που θές εσύ και φυσικά έπρεπε να στο γράφει κατά την δική σου άποψη. Εσύ βλέπεις το μεμπτό σ’ αυτά που δεν σου γράφει. Πάω πάσο.

Τώρα όσον αφορά ότι δεν σου αναφέρει στην κάμερα ότι δεν διαθέτει ζούμ και φλάς, συνήθως στις περιγραφές των συσκευών και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά γράφουν αυτά που έχουν κι όχι αυτά που δεν έχουν.

Τώρα αν θεωρείς ότι η Apple έστησε ολόκληρη συμπαιγνία και εντέχνως παράλειψε να μας γράψει ότι το Bluetooth του iPhone δεν μπορεί να μεταφέρει αρχεία προκειμένου να μας κοροϊδέψει γιατί αλλιώς δεν θα το αγοράζαμε… τι να πώ, άποψή σου. Φαίνεται του Στήβ δεν θα του αρέσει ο “Sakis”! teeth

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 September 2008 03:55 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  37
Εγγράφθηκε  2007-05-29

Τώρα που ήρθε το iPhone 3G στην Ελλάδα, αποφάσισα κάποια στιγμή ότι θα πάω να το πάρω. Συζητούσα λοιπόν με μια φίλη και μου λέει ότι αν το πάρεις, αγοράζω το παλιό iPhone που έχεις. Η απάντησή μου ήταν ότι δεν της το πουλάω γιατί δεν κάνει γι αυτήν. Γιατί αυτά που θέλει στο κινητό, είναι ακριβώς αυτά που ΔΕΝ έχει το iPhone.

Το iPhone είναι μια συσκευή σχεδιασμένη να είναι συνέχεια online, απευθυνόμενη σε χρήστες που θέλουν να είναι συνέχεια online. Offline, η συσκευή είναι μισή συσκευή. Μισή, έτσι όπως έχει στο μυαλό του ο μέσος χρήστης ένα κινητό τηλέφωνο. Πλέον έχω ξεπεράσει το στάδιο του “στέλνω MMS, ανταλλάσσω τραγούδια και video με τους φίλους μου”. Όχι ότι βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό, απλά δεν τα κάνω πλέον. Θέλω να είμαι συνέχεια online, να βλέπω τα mail μου, να βλέπω καμιά σελίδα που με ενδιαφέρει, να συγχρονίζω τις επαφές μου με τα υπόλοιπα Mac χωρίς καν να είμαι σπίτι. Βάζω στοίχημα πως πολλοί από αυτούς που αγόρασαν την συσκευή στην Ελλάδα, ίσως να μην έχουν καν υπολογιστή για να κάνουν την ενεργοποίηση.

Έχει δίκιο ο Μιχάλης όταν λέει ότι πριν από κάθε αγορά, πρέπει να κάνουμε έρευνα αυτής. Προσωπικά, πιστεύω πως το μόνο ελάττωμα της συσκευής είναι η μη υποστήριξη Ελληνικών. Όλα τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζομαι. Χώρια που έχω ησυχάσει από φίλους και φίλες που μου λένε “Στειλε μου το τάδε τραγούδι ή την δείνα φωτογραφία” smile

Όσο για το ότι η Apple πλέον απευθύνεται στο ευρύ κοινό, δεν είναι αλήθεια. Αυτό έχει γίνει πολύ πριν, με το πλασάρισμα του iPod. Και αυτό που παραδέχομαι σε αυτή την εταιρεία, είναι το γεγονός ότι το κάνει με τον δικό της τρόπο. Daphne, πίστεψέ με, το να βάλει MMS, ανταλλαγή αρχείων μέσω BT, Copy-Paste και όλες τις λειτουργίες που λείπουν σε κάποιους, είναι πολύ-πολύ εύκολο για την Apple. Δεν έχει κανέναν περιορισμό από το λειτουργικό. Απλά, η φιλοσοφία της είναι αυτή. Το Think Different που είπαμε και πιο πάνω. Πάντως, έτσι για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, με τόσο καλό marketing που έχει η Apple, αν ήμουν ο Steve Jobs θα έκανα ένα τέστ για να δω πόσο καλό είναι στην πραγματικότητα. Θα έβγαζα ένα προϊόν με μια χτυπητή έλλειψη. Π.χ. ένα laptop χωρίς οθόνη για να δω πόσα θα πουλήσει rasberry

 Υπογραφή 

MyBlog

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 September 2008 08:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  245
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Oσο και να συζηταμε για αυτο το θεμα δεν βγαζουμε ακρη.
Τελικα εκει ειναι το θεμα, στο τι ζηταει ο καθενας τελικα. Απλα παντα χρειαζεται μια ερευνα αγορας
Το iphone 3g στον λιγο καιρο που κυκλοφορει εχει αποδειξει οτι ειναι ενα οντως ξεχωριστο τηλεφωνο αλλα ομως μεχρι εκει. Ακομα και σαν απλο τηλ. να το δουμε εχει τραγικες ελειψεις, αν το δουμε σαν smartphone που υποτιθεται οτι ειναι εχει χασει την μαχη κατα κρατος.
Αν τωρα προσθεσουμε και τα σοβαρα προβληματα στο hardware…
Nομιζω οτι η apple βιαστηκε να το κυκλοφορησει, και θελω να πιστευω πως στο επομενο μοντελο (αν και δεν το νομιζω) θα εχουν βελτιωθει τα πραγματα.
Νομιζω οτι το μονο καινοτομο που προσφερει αυτο το τηλ. ειναι το εξαιρετικο web browsing που εχει, αν και στην Ελλαδα μαλον ειναι αχρηστο και αυτο αφου η vodafhone δεν το στηριξε στα προγραμματα της.
Σημερα διαβασα ενα ωραιο ποσταρισμα σε ενα Ελληνικο site στο οποιο νομιζω οτι ο τυπος λεει τα πραγματα με το ονομα τους, και προσωπικα με βρισκει απολυτα συμφωνο
http://milaraki.com/blog/2008/09/iphone-3g-reinventing-the-smartphones/

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 September 2008 09:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1311
Εγγράφθηκε  2007-02-02
stayros - 08 September 2008 08:45 PM

Oσο και να συζηταμε για αυτο το θεμα δεν βγαζουμε ακρη.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο Σταύρο. Κι αυτό συμβαίνει πολύ απλά επειδή ο καθένας κρίνει ένα προϊόν με βάση τις δικές του ανάγκες. Θα επαναλάβω πως σε κάθε περίπτωση το καλύτερο προϊόν είναι αυτό που μας κάνει την δουλειά μας όπως μας αρέσει.

Οσον αφορά το εν λόγω άρθρο που παραθέτεις, θέλει πολύ κουβέντα. Απλά θα σημειώσω ότι το πρώτο θεώρημα στην φιλοσοφία της Apple είναι η απλότητα. Αν κρίνουμε τα προϊόντα της με γνώμονα την απλότητα ίσως καταλήξουμε σε ποικίλα συμπεράσματα.

Εγώ όμως δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα… ποιός χρήστης χαρακτηρίζει το iPhone ώς την καλύτερη smartphone συσκευή;

[ Διορθώθηκε: 08 September 2008 09:26 PM by Μιχάλης Σ.]
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 September 2008 11:33 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  245
Εγγράφθηκε  2008-02-24

νομιζω οτι το iphone το παραεφαγε η απλοτητα Μιχαλη smile
Αν και νομιζω οτι αυτο που προεχει τωρα ειναι να στηριξουμε ψυχολογικα την Δαφνη. Τι ηταν και αυτο που επαθε η κοπελα στα γεννεθλια της… confuzed

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφιλ
 
 
   
1 of 2
1