iPod Touch 16GB Reviewed - εντυπώσεις
Δημοσιεύθηκε στις: 07 October 2007 08:51 PM   [ Αγνοήστε ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Συνεχίζοντας την κριτική του iPod Touch 16GB:

Ανοίγω αυτό το topic για να συζητήσουμε εκτενέστερα τις δυνατότητες του νέου iPod Touch, να σας μεταφέρω τις όποιες εντυπώσεις μου αλλά και να απαντήσω στις ερωτήσεις σας!

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 October 2007 09:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

και αρχίζουμε με τις ερωτήσεις του Nam3l3ss:

Έχεις ακούσει όντως τίποτα για ακουστικά με control, γιατί πραγματικά θα πρέπει να είναι άβολο όταν είσαι στο δρόμο.

Δυστυχώς ακόμα τίποτα! Ούτε στη σχετική σελίδα της Apple με τα accessories για iPod Touch υπάρχει κάτι. Επίσης από ότι διάβασα δε δουλεύουν τα ακουστικά του iPhone στο iPod Touch για να το ελέγχεις, ένω ένα παλιό Remote Control για iPod τέταρτης γενιάς που έχω δεν ταιρίαζει η συνδεσμολογία. Πιθανόν να βγει κάτι ανάλογο σε λίγο καιρό, οπότε υπομονή…

Οι εφαρμογές για iPhone δουλεύουν/θα δουλεύουν αργότερα με fixαρίσματα και στο Touch;

Αν εννοείς τις εφαρμογές τρίτων με το jailbreak/Installer.app, λογικά θα δουλεύουν ΟΤΑΝ καταφέρουν τα τζιμάνια να χακάρουν το firmware 1.1.1 τόσο για το iPhone όσο και για το iPod Touch. Μάλιστα εθεάθηκε στο Internet πακέτο των εφαρμογών που υπάρχουν στο iPhone αλλά απουσιάζουν στο iPod Touch (Mail.app, GoogleMaps κοκ) αλλά μείναμε με την… χαρά στο χέρι αφού το iPod Touch με το αναβαθμισμένο λειτουργικό του δεν επιτρέπει το Jailbreaking.
Όλες οι web εφαρμογές που έχω δοκιμάσει (κι είναι πολλές), δουλεύουν και στο iPod Touch χωρίς προβλήματα ασυμβατότητας πάντως.

[Η φωτεινότητα της οθόνης πως σου φάνηκε;

H οθόνη είναι πολύ φωτεινή ακόμα και κάτω από έντονη ηλιοφάνεια. Το σύστημα με την αυτόματη ένταση φωτεινότητας με αισθητήρα δουλεύει πολύ καλα! Μπορείς να λειτουργήσεις τη συσκευή σε όλες τις συνθήκες αλλά δε ξέρω αν θα είναι ευχάριστη η θέαση βίντεο στη παραλία :-D

Τα updates στο Touch γίνονται φαντάζομαι κανονικά, σωστά; Ακόμα και αν εγκαταστήσουμε αργότερα (λέμε τώρα) εφαρμογές από 3rd Party developers, δεν υπάρχει φόβος να brickαριστεί το iPod, σωστά;

Μιας και το iPod Touch δε χρειάζεται κάποιου είδους activation με servers της AT&T;ή O2 ή δε ξέρω ποιός Γερμανός θα φέρει το iPhone στην Ελλάδα, δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με καταστροφή συσκευής. Το πολύ πολύ το καινούργιο update να σου εξαφανίσει τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα για να είμαστε σίγουροι, αφού το iPod Touch ακόμα δεν έχει ξεπαρθενιαστεί wink

Και η απάντηση στον porwmeno:

mia erotisoula.H othonh se video pws ta paei?Eixa diavasei prin apo liges meres sto engadget oti ipirxe kapio provlima sta xrwmata se sigrish me to antoistixo video otan to paizeis ston ipologisth

Στα χέρια μου ήρθε το iPod Touch 38ης βδομάδας κατασκευής που σημαίνει ότι σύμφωνα με το προηγούμενο μας άρθρο, εδώ δεν είχε κάποιο πρόβλημα στην απεικόνιση του βίντεο. Έπειτα ακόμα και οι προβληματικές συσκευές, διορθώθηκαν με το firmware update 1.1.1 σύμφωνα με καθολικές μαρτυρίες των χρηστών με προβληματικές συσκευές.
Η οθόνη του iPod Touch είναι καταπληκτική και ιδανική για θέαση βίντεο, τα χρώματα είναι σωστά και δεν υπάρχει πρόβλημα κοντράστ ή ελαττωματικού μαύρου ακόμα και πριν το update σε 1.1.1. Νομίζω ότι πλέον αυτά τα προβλήματα εκμηδενίστηκαν και οι λιγοστές συσκευές που παρουσίαζαν αυτό το πρόβλημα διορθώθηκαν με το νέο update.

Πέρα από όλα αυτά, να σας πω πως είμαι κατενθουσιασμένος με την φορητή πλατφόρμα της Apple που βρίσκουμε στο iPod Touch/iPhone. Tο λειτουργικό είναι απλά απίστευτο και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερo έχει βγάλει η Apple την τελευταία δεκαετία κάνοντας την μεταστροφή σε τσίπσετς της Intel να φαντάζει πταίσμα μπροστά του.

Μπορείτε σε αυτό εδώ το topic να ρωτάτε τις απορίες σας και γω θα συνεχίσω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 October 2007 10:44 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ερώτηση: πότε θα έρθει το δικό μου iPod touch;;; :oh:

Πλάκα κάνω…

Αντώνη για πές μας λίγο περί ασύρματης σύνδεσης. Πως κάνει σύνδεση σε κλειστά encrypted δίκτυα;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 October 2007 12:05 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Μιχάλη, το iPod Touch θα σου έρθει σε 10 μέρες! tongue laugh

Αντώνη για πές μας λίγο περί ασύρματης σύνδεσης. Πως κάνει σύνδεση σε κλειστά encrypted δίκτυα;

Από το κεντρικό μενού, πηγαίνεις στα Settings και ενεργοποιείς το wifi αν το έχεις κλειστό. Κατόπιν σου εμφανίζεται η λίστα με τα ονόματα των διαθέσιμων δικτύων κα δίπλα η ένταση του σήματος και μία κλειδαρία αν πρόκειται για κλειδωμένο δίκτυο (όπως στο menu bar του Leopard). Αν κάνεις tap σε ένα κλειστό δίκτυο σου εμφανίζεται σχετική ταμπέλα για εισαγωγή κωδικού. Δεν σου λέει εκεί τι είδους κλείδωμα έχει το δίκτυο (WEP, WPA, WPA2). Βάζεις το πασγούορντι και είσαι ΟΚ. Το δικό μου δίκτυο είναι WPA2 Personal και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα θυμάται τα δίκτυα που έχεις μπει και συνδέεται αυτόματα, χωρίς να ξαναβάζεις password και τα λοιπά. Σένιικο! Έχει επιλογή να σε ρωτάει αν θα μπει σε κάποιο ανοιχτό δίκτυο όταν το ανιχνεύσει ή κλειστό αν δεν βρει ανοιχτό όπως και στο mac μας. Επίσης έχει επιλογή Other για να βάλεις εσύ το όνομα δικτύου και Password αν είναι να μπεις σε δίκτυο που δεν κάνει broadcast το όνομα του. Ακόμα, πέρα από το WPA το δικό μου και 5-6 ανοιχτά δίκτυα δεν έχω συνδεθεί σε κάποιο άλλο κλειστό δίκτυο. Υπάρχουν άπειρα ασύρματα δίκτυα στη Θεσσαλονίκη, πολλά από αυτά ανοιχτά που θα μετατρέψουν την Forthnet Netkey κάρτα για wifi hotspots που πήρα αχρείαστη. Επίσης το browsing στο mobile Safari είναι κατατίς πιο αργό από ότι σε έναν κανονικό υπολογιστή, κάτι που το περιμένει κανείς από μια φορητή συσκευή, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν γίνεται τόσο αργό που να σε εκνευρίσει. Τα YouTubes βίντεο στην εφαρμογή του iPod Touch φορτώνουν αρκετά πιο αργά από ότι σε έναν υπολογιστή και σε αυτό μπορεί να φταίει η κωδικοποίηση σε υψηλότερα bit-rates και η χρήση του H264.

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 October 2007 12:12 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Βρε άμα μου έρθει σε 10 ημέρες καλά είναι… προς το παρόν δεν απαντάνε ούτε στα mail μου.. rasberry

Δεν κάνεις τίποτα με τα κονέ σου.... teeth

Απ’ ότι κατάλαβα η λειτουργία των ασύρματων δικτύων ακολουθεί την πρακτική του μεγάλου αδελφού OS. Μπάνικο!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 October 2007 12:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Δεν κάνεις τίποτα με τα κονέ σου…

Θα στείλω φιρμάνι στον Jeff Bezos της Amazon να τους τρέξει λίγο. Του χρωστάνε χάρη! grin

Απ’ ότι κατάλαβα η λειτουργία των ασύρματων δικτύων ακολουθεί την πρακτική του μεγάλου αδελφού OS. Μπάνικο!

Βρε πρώτη μούρη στο καβούρι είναι το iPod touch στα ασύρματα διαδίκτυα. Και η κεραία του είναι πολύ καλή. Πιάνει περισσότερα δίκτυα από το iMac G5 μου στην ίδια θέση!

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 October 2007 12:22 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02
Αντώνης Σιγάλας - 09 October 2007 12:17 PM

Θα στείλω φιρμάνι στον Jeff Bezos της Amazon να τους τρέξει λίγο. Του χρωστάνε χάρη! grin

Καλά βρε άσε, μην υποχρεωθούμε και στον bezos τώρα… θα περιμένω! tongue laugh

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 October 2007 10:38 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Χθες το βράδυ έφαγα την στεναχώρια του αιώνα. Κουλαριστός καθώς έπαιζα με το iPod Touch μου (ναι το παίζω συνέχεια, χεχε) ξαφνικά η οθόνη δεν ανταποκρινόταν στις εντολές μου. “Κόλλησε” λέω από μέσα μου και του κάνω ένα hard reset. Τίποτα! Η οθόνη δεν μπορούσε ούτε να ξεκλειδώσει. Δεύτερο και τρίτο reset δεν έκαναν τίποτα. Μια βόλτα στο Support της Apple και συστήνει σαν ultimate λύση το restore. Το Restore το κάνεις μέσω iTunes και σου ξυρίζει όχι μόνο το software αλλά όλα τα δεδομένα, αρχεία ήχου και βίντεο. Μεγάλος μπελάς δηλαδή.
Δεν είχα άλλη λύση, οπότε το έκανα. Μετά από κανά εικοσάλεπτο το restore είχε γίνει αλλά η οθόνη ΠΑΛΙ δεν ανταποκρινόταν καθόλου στις εντολές μου. Εκεί, λέω “Αντώνη, την έκατσες, να για να παίρνεις φρέσκα φρέσακ μήλα”. Για να μη σας το πολυλογώ μετά το δεύτερο restore, η οθόνη φαίνεται να συνέρχεται από την αναισθησία της σιγά σιγά! Δούλευε και δεν δούλευε, σαν να είχε dead spots αναισθησίας ένα πράγμα. Τώρα δουλεύει μια χαρά και δεν μου έχει ξαναβγάλει πρόβλημα.
Δεν ξέρω τι ήταν αυτό το κάζο και εύχομαι να μην επαναληφθεί, αλλά όπως καταλαβαίνετε τώρα μου έχει μπει το άγχος ότι κάποια στιγμή μπορεί να μου ξανασυμβεί. Και το κακό είναι ότι δε μένουμε σε κανένα Λονδίνο να πεταχθώ στο τοπικό Applestore να μου το αντικαταστήσουν αλλά στην Ελλάδα που η υποστήριξη των προϊόντων Apple συνεπάγεται μεγάλη ταλαιπωρία.
Τέλος καλά όλα καλά δηλαδή; Θα δείξει.

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 October 2007 11:29 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ωχ μη μας λές τέτοια φίλε Αντώνη…

Βρέ μπάς και το κόλλησες από την πολλή χρήση; Το έκλεισες καθόλου 24/7 ή είσαι συνέχεια με το tap; LOL

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 October 2007 11:43 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Βρε του πέταξα τα μάτια έξω! Συνεχόμενα αστραπιαία taps εις τον αιώνα τον άπαντα αμήν. Ακούς εκεί να μου κάνει τέτοιο χουνέρι! Τέσσερις η ώρα το πρωί κοιμήθηκα ψες από το άγχος μου. Διάβασα κάπου ότι η τεχνολογία πολλαπλής αφής που αγόρασε η Apple από μια Φινλανδική εταιρία, βασίζεται σε χημικά στην επιφάνεια της οθόνης και είναι ακόμα πολύ καινούργια και δεν έχει τεσταριστεί όπως πρέπει. Μάλιστα κάποιος λέει ότι μετά από 6 μήνες οι οθόνες θα αρχίσουν να τα παίζουν. Ξέρεις πως είναι όταν έχεις ένα πρόβλημα και το δίκτυο σου αναφέρει του κόσμου τα προβλήματα που δεν ήξερες ότι είχε η συσκευή που αγόρασες; Ξέρεις, μίρλα εκταμμυρίων συμπυκνωμένη. Ας ελπίσουμε να έτυχε γιατί ποιός ξαναστέλνει το iPodάκι ταχυδρομικώς στην Αγγλία (δεν πιστεύω να νομίζατε ότι θα εμπιστευόμουν ποτέ την Rainbow για την επισκευή);

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 October 2007 12:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Εν ολίγοις συμπέρασμα: Οικονομία στα tab!! weights

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 October 2007 01:05 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Ξανακόλλησε πάλι το touchscreen του iPod Touch και ακόμα να ξεκολλήσει. Δεν ξέρω τι συμβαίνει ρε γαμώτο. Στα forums της Apple άλλος ένας έχει το πρόβλημα μου. Αν ήμουν τώρα Αγγλία θα πεταγόμουν στο Applestore να μου δώσουν άλλο. WEWANTAPPLEGREECE μπάσταρδοι!

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 October 2007 01:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μετά μου θές και χακεριές! bang

Μήπως τελικά πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις Αντώνη, διότι εκτός από την περίπτωση που αναφέρεις δεν το έχω συναντήσει αλλού…

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 October 2007 01:42 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Θα δείξει. Πάντως μου την έχει σπάσει τα μάλλα. Τώρα δουλεύει πάλι! Απλά το βαλα να φορτίσει λίγο αν και η μπαταρία ήταν στη μέση. Το βαλα και το βγαλα 2-3 φορες από το dock και τώρα δουλεύει. Εύχομαι να είναι software μόνο το πρόβλημα…

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ