Εκπαιδευτικό Λογισμικό
Δημοσιεύθηκε στις: 07 October 2007 11:49 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει διαθέσιμο επαιδευτικό λογισμικό (ακόμα και σε mac να μην είναι δε θα με πείραζε) για παιδιά του δημοτικού;

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 October 2007 11:45 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μπάμπη αν θέλεις να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος (γενική εκπαίδευση;)… υπάρχουν εκπαιδευτικές σελίδες και στο διαδίκτυο.

Υπάρχει μια σειρά εκπαιδευτικών CD-ROM εδώ και στο διαδίκτυο εδώ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 October 2007 02:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27
Μιχάλης - 08 October 2007 11:45 AM

Μπάμπη αν θέλεις να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος (γενική εκπαίδευση;)… υπάρχουν εκπαιδευτικές σελίδες και στο διαδίκτυο.

Υπάρχει μια σειρά εκπαιδευτικών CD-ROM εδώ και στο διαδίκτυο εδώ.

Μιχάλη καταρχήν να σ’ ευχαριστώ για τις παραπομπές σου.

Εννοούσα εκπαιδευτικά προγράμματα πάνω στα μαθήματα που παρακολουθούν τα παιδιά στο δημοτικό. Για παράδειγμα βρήκα κι εγώ ένα διαδικτυακό τόπο, ο οποίος περιέχει ασκήσεις με μορφή παιχνιδιών πάνω στη γλώσσα και στα μαθηματικά. Δυστυχώς όμως, αν και μου φάνηκε πολύ καλό το υλικό του site, απαιτείται συνδρομή. Είναι φυσικό, πως τέτοιες εφαρμογές πολυμέσων (ή αντίστοιχα site) θέλγουν σε πολύ μεγάλυτερο βαθμό τα παιδιά (τουλάχιστον αυτό έχω παραατηρήσει με το γιο μου) σε σχέση με τα διάφορα βιβλία που υπάρχουν. Για να μη παρεξηγηθώ αναφέρομαι σε παιδιά της πρώτης δημοτικού, φυσικά και αναγνωρίζω την αξία των βιβλίων.

Σκεφτόμουν πως θα άξιζε να υπήρχε στο MacLife μια λίστα με τέτοια προγράμματα

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 October 2007 02:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μπάμπη δυστηχώς δεν έχω σχετική εμπειρία από εκπαιδευτικά προγράμματα του είδους. Το πιθανότερο πάντως είναι, για ιστοσελίδες ή λογισμικό που πραγματικά προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, να απαιτείται πληρωμή. Ισως το πρώτο link που σου παρέθεσα με τα CD-ROM να αξίζει τον κόπο αφού προέρχονται άλλωστε κι από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Η μόνη εναλλακτική λύση που μπορώ να σκεφθώ είναι τα εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία.

Αν συγκεντρώσεις κάποιες πληροφορίες μπορείς να δημιουργήσεις μια λίστα στο φόρουμ και θα φροντίσω να γίνει sticky.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 October 2007 06:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Εντάξει Μιχάλη. Θα κοιτάξω το θέμα και αν βρω κάτι αξιόλογο θα ενημερώσω το forum

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 October 2007 12:33 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Επανέρχομαι στο θέμα του εκπαιδευτικού λογισμικού. Είχα την ευκαιρία να αξιολογήσω τα εκπαιδευτικά προγράμματα που βρίσκονται στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Αν και τα CD-ROM, αρχικά, φαίνεται πως απαιτούν Windows τελικά μιας και είναι φτιαγμένα με Flash λειτουργούν μια χαρά και στο Mac (και στο Linux). Νομίζω, ότι το υλικό που έχουν είναι πάρα πολύ καλό και σε κάθε περίπτωση πολύ κοντά στο πνεύμα των βιβλίων του δημοτικού.

Πολύ καλή προσπάθεια.

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ Software για iMac      MSN για Mac? ››