1 of 5
1
Αγορά Ipod Touch
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 01:13 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Καλησπέρα,
σκέφτομαι πολλή σοβαρά φέτος τα χριστούγεννα να πάρω ένα ipod touch 16GB. Θα το πάρω όμως από Αγγλία μέσω ebay γιατί κάνει μαζί με μεταφορικά 340 ευρώ. Άρα γλυτώνω 100 ευρώ. Οπότε δημιουργούνται δύο απορίες. Θα έχω πρόβλημα με το ρεύμα? Δηλαδή θα πρέπει να πάρω ειδικό μετατροπέα για την μπρίζα? Η άλλη απορία είναι αν θα έχω πρόβλημα συμβατότητας με το itunes ή με αναβαθμίσεις.

Όσοι το έχετε πάρει από εξωτερικό έχετε να μου κάνετε καμιά άλλη συμβουλή?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 09:23 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.  welcome

Να προχωρήσεις άφοβα στην αγορά του iPod touch από το εξωτερικό αφού στην συσκευασία δεν συμπεριλαμβάνεται αντάπτορας ρεύματος, οπότε δεν τίθεται θέμα. Αλλωστε ως επί το πλείστον η φόρτωση του γίνεται μέσω της θύρας USB ή με αντάπτορα ρεύματος που πωλείται χωριστά και αυτόν μπορείς να τον αγοράσεις από την χώρα μας.

Προβλήματα συμβατότητας με το iTunes ή τις αναβαθμίσεις δεν υπάρχουν. Ολα θα δουλέψουν μια χαρά.

Προσωπικά το iPod touch το έχω πάρει από εδώ χωρίς κανένα πρόβλημα και με καλές τιμές. Αν θές ρίξε μια ματιά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 12:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Και εγώ από Αγγλία το πήρα. Δεν υπάρχει κανενός είδους ασυμβατότητα. Μη το φοβάσαι και όρμα! Το iPod Touch είναι κορυφή.

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 03:20 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Τα χριστούγεννα προβλέπω να το παίρνω. Για τα μεταφορικά Μιχάλη πόσα έδωσες?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 04:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02
ffseriespower - 23 November 2007 03:20 PM

Τα χριστούγεννα προβλέπω να το παίρνω. Για τα μεταφορικά Μιχάλη πόσα έδωσες?

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν γύρω στις 25 λίρες. Αν πάς όμως στην ιστοσελίδα τους και κάνεις order (πριν βάλεις οικονομικά στοιχεία, κάρτες, κλπ.) σου βγάζει τα μεταφορικά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 10:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2007-07-27

304 λίρες μου λέει δηλαδή 425 ευρώ οπότε δεν συμφαίρει να το πάρω από εκεί

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 December 2007 11:01 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2007-12-06

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Ξέρετε αν πλέον διατίθεται το Touch κανονικά στην Ελλάδα, στο Πλαίσιο ,αν και το έχουν στο site, μου είπαν πως δεν ξέρουν πότε θα έρθει?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 December 2007 04:32 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Απ’ όσο γνωρίζω διατίθεται κανονικά. Τώρα για να το βρείς ετοιμοπαράδοτο το βλέπω κομματάκι δύσκολο. Ρίξε μια ματιά και στα διάφορα online stores που πωλούν προϊόντα Apple μήπως είσαι τυχερός, αλλιώς κατόπιν παραγγελίας.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 December 2007 04:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2007-12-06
Μιχάλης Σ. - 06 December 2007 04:32 PM

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Απ’ όσο γνωρίζω διατίθεται κανονικά. Τώρα για να το βρείς ετοιμοπαράδοτο το βλέπω κομματάκι δύσκολο. Ρίξε μια ματιά και στα διάφορα online stores που πωλούν προϊόντα Apple μήπως είσαι τυχερός, αλλιώς κατόπιν παραγγελίας.

Ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση.....

Ειλικρινά ως ευτυχής κάτοχος ενός nano μέχρι πρόσφατα(ας όψονται οι μακρυχέριδες)είμαι σε σοβαρό δίλημμα μιας και αποφάσισα να πάω σε κάτι που να έχει και δυνατότητα video.

Classic Vs Touch

Δε με απασχολει τόσο η χωρητικότητα (και τα 8 για αυτά που θέλω να έχω μαζί μου είναι μια χαρά) όσο πως η τεχνολογία του Touch είναι νέα......τι λέτε να το τολμήσω?
Τα βασικά χαρακτηριστικά και των δύο με καλύπτουν σε αυτό που θέλω με εξαίρεση την μκρότερη σχετικά οθόνη του classic.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 December 2007 06:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Το Classic δεν έχει καμμία σχέση με το touch αλλά εξυπηρετούν και διαφορετικούς σκοπούς. Το iPod touch είναι πράγματι μια εκπληκτική συσκευή που εκτός από περισσότερα πράγματα που θα κάνεις (όπως Safari, YouTube, Mini Store κλπ.) από το Classic, τα κάνεις κι εντελώς διαφορετικά.  Βέβαια το Classic μπορεί να φιλοξενήσει μια πολύ μεγάλη συλλογή από τραγούδια, podcasts, κ.ο.κ. που έστω και με τα 16GB δεν μπορεί να το κάνει το iPod touch.

Η γνώμη μου είναι, αν δεν έχεις απαιτήσεις για χωρητικότητα, να πάς για το iPod touch!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 December 2007 10:16 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2007-12-06
Μιχάλης Σ. - 06 December 2007 06:02 PM

Το Classic δεν έχει καμμία σχέση με το touch αλλά εξυπηρετούν και διαφορετικούς σκοπούς. Το iPod touch είναι πράγματι μια εκπληκτική συσκευή που εκτός από περισσότερα πράγματα που θα κάνεις (όπως Safari, YouTube, Mini Store κλπ.) από το Classic, τα κάνεις κι εντελώς διαφορετικά.  Βέβαια το Classic μπορεί να φιλοξενήσει μια πολύ μεγάλη συλλογή από τραγούδια, podcasts, κ.ο.κ. που έστω και με τα 16GB δεν μπορεί να το κάνει το iPod touch.

Η γνώμη μου είναι, αν δεν έχεις απαιτήσεις για χωρητικότητα, να πάς για το iPod touch!

Καλημέρα

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.
Νομίζω πως η ζυγαριά γέρνει εμφανώς πλέον προς το touch.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 December 2007 02:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2007-12-06

Μιχάλη ευχαριστώ για την βοήθεια.
Σήμερα τσίμπησα απο το Πλαίσιο το 8άρι.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις και πιθανές απορίες για εσάς τους μυημένους.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 08 December 2007 04:44 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αντε καλορίζικος… αναμένουμε εντυπώσεις!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 December 2007 09:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  25
Εγγράφθηκε  2007-10-26

kalispera paidia!sas grafw gia na sas pw ton pono mou kai gw...exw parageilei to touch edw kai enamish mhna apo thn elite group edw sthn thessalonikh(einai to deytero katasthma-service,meta to apple store),akoma perimenw :( exei foverh zhthsh kai den exoun na steiloun kommatia.thn paraskeyh pou rwthsa mou eipane oti tous steilane mail apo athina kai tous eipane oti aurio ‘h tetarth tha tous steiloun kapoia kommatia..ante na doume!perimenw pws kai pws!!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 December 2007 10:05 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αγαπητέ demis καλώς όρισες στην παρέα μας.  welcome

Να σε παρακαλέσω από δώ και μπρός να γράφεις Ελληνικά κι όχι greeklish διότι είναι ιδιαίτερα κουραστικό να τα διαβάζουμε. look

Η μεγάλη ζήτηση για iPod touch έχει δημιουργήσει προβλήματα στην διαθεσιμότητά του πράγματι. Κάπου τα βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα και κάπου (όπως στην δική σου περίπτωση) τα περιμένεις αρκετό καιρό. Η συγκεκριμένη κατάσταση δεν αφορά μόνο την Ελληνική αγορά. Πάντως αν εξακολουθήσεις να έχεις πρόβλημα, γράψε μας κι εμείς θα επικοινωνήσουμε με την Elite για να δούμε τι μπορεί να γίνει.

Σε κάθε περίπτωση η αναμονή αξίζει τον κόπο.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 December 2007 01:38 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  25
Εγγράφθηκε  2007-10-26

Γεια σου Μιχάλη!Με συγχωρείς για τα greeklish.Το κατάλαβα όταν είδα εκ των υστέρων όλους τους άλλους που έγραψαν ελληνικά.Σήμερα είχα επικοινωνία μαζί τους,την Τετάρτη θα τους στείλουν κάποια κομμάτια και θα πάω να το παραλάβω..επιτέλους!!!Ευχαριστώ παντώς,θα τα λέμε συχνά από δω και πέρα!

Προφίλ
 
 
   
1 of 5
1