Low volume σε Ipod touch
Δημοσιεύθηκε στις: 24 December 2007 02:08 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2007-12-24

Αγόρασα πρόσφατα ένα Ipod touch.Όταν το volume το βάζω στο 50% δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.Και έτσι αναγκάζομαι να το έχω στο τέρμα για να ακούω ικανοποιητικά.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος με Ευρωπαικό ipod touch;Σε διάφορα ξένα forums έχω διαβάσει ότι ισχύει sound limitation στην Ευρώπη.

PS. Άμα είμαι στην κίνηση και στις συγκοινωνίες έξω και το έχω στο 50% δεν ακούγεται τίποτα.Στο σπίτι κάτι ακούω.Επίσης όταν το έχω στο τέρμα στο σπίτι ακούγεται αρκετά δυνατά.Όταν είμαι έξω όμως ακούγεται normal.Ίσως εγώ είμαι κουφός και δε με ικανοποιεί το volume τι να πω… smile

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 December 2007 05:43 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  625
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr welcome

Πράγματι ισχύει ο περιορισμός στην ένταση του ήχου για τις Ευρωπαϊκές εκδόσεις του iPod. Προσωπικά θεωρώ πως η έντασή του είναι αρκετή, δοκιμασμένο και σε περιβάλλον με αρκετό θόρυβο. Εξαρτάται βέβαια και πόσο δυνατά έχεις συνηθίσει να ακούς την μουσική σου.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 December 2007 07:06 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2007-12-24

Δοκίμασε πάντως όταν είσαι έξω να το βάλεις στο 50%.Δε θα ακούς τίποτα.Όταν είμαι έξω μόνο άμα το έχω στο τέρμα ακούω ικανοποιητικά.Άμα είμαι σε ένα ήσυχο μέρος,π.χ. στο σπίτι μου, όπως είπα και στο πρώτο post όταν το έχω στο τέρμα ακούγεται αρκετά δυνατά αλλά όχι όπως άμα έχω το ipod 5g video στο τέρμα.Το ipod 5g video με ξεκουφαίνει άμα το βάλω στο τέρμα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 December 2007 07:16 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  625
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πράγματι έτσι είναι φίλε μου. Αλλά αν θυμάμαι καλά τα iPod παλαιότερης γενιάς δεν είχαν τον συγκεκριμένο περιορισμό. Μάλιστα τα 5ης γενιάς πριν την αναβάθμιση του λογισμικού τους σε 5.5ης γενιάς, δεν τον είχαν καθόλου. Η αλήθεια είναι πως και το iPod Classic παίζει κομματάκι πιο δυνατά από το touch. Το μόνο που θα σου πρότεινα θα ήταν να βρείς ένα ζευγάρι καλά “in ear” ακουστικά για να απομονώσεις όσο το δυνατόν τους εξωτερικούς θορύβους αν θέλεις να ακούς πιο καλά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 December 2007 08:19 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2007-12-24

Το σκέφτηκα αυτό με τα ακουστικά που λες μιας και αυτά που είχε στο κουτί είναι μαμακίες ακουστικά.smile Αν μπορείς πρότεινέ μου κανένα σε λογικά χρήματα και να μπαίνουν άνετα στο αυτί και να μην πέφτουν. Έχω διαβάσει για Bose και Shure αλλά οι τιμές τους είναι λιγάκι απλησίαστες.

Προφίλ