Μου Βγήκε το καλώδιο ρεύματος από τον macmini ενώ λειτουργούσε!! 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 01:49 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-04

Παιδιά είμαι νέος στον κόσμο της Apple.Αγόρασα εχθές ένα macmini (2GHz) και από χθές έχω κολλήσει άσχημα μαζί του.
Και εκεί που surfαρα στο net κατά λάθος τραβιέται το καλώδιο του τροφοδοτικού (στην πίσω πλευρά του mini) και μένω κάγκελο!!!Άλλαξα 100 χρώματα!!!
Λέω αυτό ήταν!!!Την πατήσαμε..και όχι τίποτα άλλο αλλά εχθές τον αγόρασα!!!
Ξανακουμπώνω το καλώδιο του τροφοδοτικού πάω να τον βάλω μπρός..τίποτα!!!Εδώ είμαστε λέω!!Τον διέλυσα!!Μετά από λίγο βγάζω το τροφοδοτικό από την πρίζα τελείως ξανασυνδέω το καλώδιο πίσω στον mini,το βάζω στην πρίζα και ξαφνικά δουλεύει πάλι!!!!Κι έτσι σας γράφω αυτή τη στιγμή..
Υπάρχει στα applications το disk utility..έκανα έναν έλεγχο (disk verify) στον δίσκο και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα.Δεν έκανα repair disk αφού δεν μου βρήκε κάποιο πρόβλημα.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αυτοδιάγνωσης στον macmini μου??
Ή το disk utility με καλύπτει??
Αφήστε παιδιά...είναι τραγική εμπειρία να σου συμβεί κάτι τέτοιο σε καινούριο μηχάνημα!!!!

[ Διορθώθηκε: 10 January 2008 02:04 AM by dk80]
 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 09:26 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μην ανησυχείς αφού το Mac mini σου δεν θα έχει πάθει τίποτε. Αλοίμονο αν κάθε φορά που θα μας έκοβε το ρεύμα η ΔΕΗ χάλαγε κι ο υπολογιστής (αν δεν έχουμε ups).

Πάντως αν θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις γενικό έλεγχο στο mini σου υπάρχει το Apple Hardware Test. Βάλε το DVD εγκατάστασης, κάνε επαννεκίνηση και με το ξεκίνημα κράτα πατημένο το πλήκτρο D. Το Apple Hardware Test κάνει ελεγχο σε μνήμη, μητρική, δίσκο, κλπ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 06:13 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-04

Thanks Μιχάλη!!Απλά όταν έχεις νέο μηχάνημα και σου συμβεί αυτό τρομάζεις αρκετα..πράγματι έκανα το Apple Hardware Test και δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα.
Να σε ρωτήσω κάτι όμως..το disk verify είναι κάποιος έλεγχος που γίνεται στον σκληρό;Τι ακριβώς είναι;

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 07:48 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  836
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η επιλογή Verify Disk κάνει αυτό ακριβώς που υποδηλώνει: Ελέγχει τον σκληρό ή οποιονδήποτε δίσκο για σφάλματα. Κατόπιν με το Repair Disk μπορείς να τον επιδιορθώσεις αλλά αν το σφάλμα βρίσκεται στον δίσκο που έχεις εγκαταστήσει το Mac OS X τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τo Disk Utility από το DVD της εγκατάστασης.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 January 2008 05:08 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-04

Σ’ευχαριστώ για τις διευκρινιστικές απαντήσεις σου!!!Είμαι newbie στον χώρο της apple και τώρα μαθαίνω..

 Υπογραφή 
Προφίλ