1 of 2
1
Αντικατάσταση σκληρού δίσκου στο MacBook. 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 July 2007 03:00 PM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Οδηγίες με εικόνες για την αντικατάσταση του σκληρού δίσκου στο MacBook. Η αντικατάσταση του σκληρού δίσκου δεν επηρεάζει την εργοστασιακή εγγύηση οπότε αν η χωρητικότητα του δίσκου σας δεν είναι αρκετή, ιδού οι οδηγίες αντικατάστασής του:

Πριν την αντικατάσταση του σκληρού σας δίσκου φροντίστε να έχετε πάρει backup των δεδομένων σας

1. Κλείστε τον υπολογιστή

2. Περιμένετε 30 λεπτά για να κρυώσουν όλα τα εσωτερικά μέρη του MacBook.

3. Αποσυνδέστε όλα τα καλώδια συμπεριλαμβανομένου και αυτό του ρεύματος.

4. Γυρίστε το MacBook ανάποδα και τοποθετήστε το επάνω σε ένα μαλακό ύφασμα ή πετσέτα για να μην προξενήσετε ζημιά στο εξωτερικό του μέρος.

5. Αφαιρέστε την μπαταρία

1.png

6. Αγγίξτε την μεταλλική επιφάνεια του εσωτερικού ώστε να φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός.

2.png

7. Ξεβιδώστε αλλά μην προσπαθήσετε να αφαιρέσετε πλήρως τις τρείς βίδες που συγκρατούν το μεταλλικό προστατευτικό. (προσοχή να μην το λυγίσετε)

3.png

8. Αφαιρέστε το

4.png

9. Ξεδιπλώστε το ειδικό φύλλο που βρίσκεται μπροστά από τον σκληρό δίσκο του MacBook για να μπορέσετε να τον τραβήξετε.

5.png

10. Τραβήξτε προσεχτικά τον δίσκο έξω

6.png

11. Κρατάτε τον δίσκο πάντοτε από τα πλαϊνά όταν τον αφαιρείτε ή τον επανατοποθετείτε.

7.png

12. Μόλις αντικαταστήστε τον παλιό δίσκο με τον καινούργιο, σπρώχτε πάλι τον καινούργιο στην θέση του με τον ίδιο τρόπο που τον αφαιρέσατε και επανατοποθετήστε το προστατευτικό μεταλλικό.

8.png

13. Προσέξτε ώστε το προστατευτικό να εφαρμόσει καλά και σφίξτε τις βίδες.

14. Τοποθετήστε και πάλι την μπαταρία σας και η αλλαγή του σκληρού σας δίσκου έχει τελειώσει.

9.png

Ξαναφορτώστε το λειτουργικό και τα δεδομένα σας. Απλό!

[ Διορθώθηκε: 17 July 2007 09:03 AM by Μιχάλης Σ.]
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 16 July 2007 10:09 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

αν υπήρχαν κ φωτογραφίες θα ήταν πολύ καλύτερα
με ποιό πρόγραμμα κάνεις backup όλου του σκληρού σου στον καινούργιο?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 July 2007 08:40 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δυστηχώς φίλε μου με ταλαιπωρεί λιγάκι το forum όσον αφορά τις φωτογραφίες και μερικές φορές επιμένει να μην τις δημοσιεύει ώς τέτοιες αλλά ως link όπως βλέπεις και πιο πάνω. Αρχικά έβαλα φωτο αλλά τις έβγαλα για να μην φαίνονται απλώς τα link. Tο ερευνούμε.

Backup ολόκληρο τον σκληρό δεν κάνω ποτέ. Δεν έχει νόημα στο OS X να κάνεις κάτι τέτοιο. Περνάς το λειτουργικό και έχει κρατήσει backup τα χρήσιμα αρχεία σου( Προσωπικά χρησιμοποιώ το BackUp 3 από το .mac) περνώντας τα στο λεπτό.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 July 2007 08:59 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Προστέθηκαν και οι φωτογραφίες ώστε τουλάχιστον με κλικ να μπορείτε να τις δείτε.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 August 2007 12:54 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2007-08-01

Na rwtisw kati akoma den uparxei problima otan anoiksei to macbook sou kai einai teleiws adios o skliros?
Esy thn exeis kanei thn allagh ayth?
Peripou ti kostos exei enas neos kliros gia macbook?

Euxaristw

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 August 2007 09:33 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αγαπητέ φίλε,

Κατ’ αρχήν να σε καλοσωρίσω στο φόρουμ! cheese Κατά δεύτερον να σου υπενθυμίσω πως τα greeklish δεν επιτρέπονται από τους κανονισμούς και θα σε παρακαλέσω να γράφεις Ελληνικά.

Επί της ερώτησής σου.

- Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα όταν ανοίξεις το MacBook και ο δίσκος είναι άδειος. Ούτως ή άλλως δεν θέλεις ένα MacBook με άδειο δίσκο, άρα το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις μέσα το DVD με το λειτουργικό και να μπουτάρεις από το Drive ώστε να ξεκινήσεις την εγκατάσταση.

- Φυσικά και την έχω κάνει την αλλαγή. Μάλιστα σχετικά πρόσφατα… δές εδώ. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

- Οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα με την χωρητικότητα. Ξεκινάνε περίπου από τα 65 € για τα 60 GB και φτάνουν μέχρι τα 180 € για τα 250 GB. Διαλέγεις και παίρνεις. Ρίξε μια ματιά κι εδώ για να ενημερωθείς αναλυτικά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 08:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  33
Εγγράφθηκε  2007-11-23

Βρε παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι; Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την RAM στο macbook μου (από 1GB σε 2GB).Ο λόγος είναι η χρήση Parallels μιας και τα Windows (sorry, για τις κακές λέξεις!!) μου είναι απαραίτητα λόγω Autocad (δεν έχουμε και άλλη επιλογή από τη σχολή).Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα χάσω την εγγύηση βγάζοντας μόνος μου τις RAM.Τo macbook το αγόρασα από Θεσσαλονίκη και δεν είναι ό,τι πιο βολικό να πάω από την Πάτρα στον Λευκό Πύργο για να αλλάξω RAM.Επίσης το αγόρασα αρχές καλοκαιριού και πλήρωσα και €50 για επέκταση εγγύησης από 1 σε 2 χρόνια, γι’ αυτό και δεν θέλω να την χάσω.

 Υπογραφή 

my site

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 09:32 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
Rank
Μηνύματα:  36
Εγγράφθηκε  2007-02-02
ioannis_macbook - 23 November 2007 08:23 PM

Βρε παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι; Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την RAM στο macbook μου (από 1GB σε 2GB).Ο λόγος είναι η χρήση Parallels μιας και τα Windows (sorry, για τις κακές λέξεις!!) μου είναι απαραίτητα λόγω Autocad (δεν έχουμε και άλλη επιλογή από τη σχολή).Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα χάσω την εγγύηση βγάζοντας μόνος μου τις RAM.Τo macbook το αγόρασα από Θεσσαλονίκη και δεν είναι ό,τι πιο βολικό να πάω από την Πάτρα στον Λευκό Πύργο για να αλλάξω RAM.Επίσης το αγόρασα αρχές καλοκαιριού και πλήρωσα και €50 για επέκταση εγγύησης από 1 σε 2 χρόνια, γι’ αυτό και δεν θέλω να την χάσω.

Αγαπητέ Γιάννη όχι, δεν πρόκειται να χάσεις την εγγύηση αν αντικαταστήσεις μόνος σου είτε την RAM είτε τον σκληρό δίσκο του Mac σου. Αν θυμάμαι καλά το γράφει και στο manual. Αλλωστε στην ιστοσελίδα της Apple δείχνει πως να αντικαταστήσεις την μνήμη στο MacBook μόνος σου.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 November 2007 11:53 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2007-08-01

Να ρωτήσω κάτι εγώ που έχω χωρίσει τον δίσκο μου και έχω βάλει και ένα ακόμα λειτουργικό και θέλω να το κροτήσω πως μπορεί να γίνει αυτό?(έχω κάνει partition με windows)και θέλω να το κρατήσω. Έχει κάποιος κάποια ιδέα

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 November 2007 11:56 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02
johny - 23 November 2007 11:53 PM

Να ρωτήσω κάτι εγώ που έχω χωρίσει τον δίσκο μου και έχω βάλει και ένα ακόμα λειτουργικό και θέλω να το κροτήσω πως μπορεί να γίνει αυτό?(έχω κάνει partition με windows)και θέλω να το κρατήσω. Έχει κάποιος κάποια ιδέα

Θέλεις να το κρατήσεις για να κάνεις τι; Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 April 2008 09:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27
Μιχάλης Σ. - 17 July 2007 08:40 AM

Backup ολόκληρο τον σκληρό δεν κάνω ποτέ. Δεν έχει νόημα στο OS X να κάνεις κάτι τέτοιο. Περνάς το λειτουργικό και έχει κρατήσει backup τα χρήσιμα αρχεία σου( Προσωπικά χρησιμοποιώ το BackUp 3 από το .mac) περνώντας τα στο λεπτό.

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω το δίσκο του macbook μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς να επαναφέρει σε κενό δίσκο το λειτουργικό χρησιμοποιώντας το Time Machine. Είδα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης του Leopard ότι αυτό είναι εφικτό.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 April 2008 09:20 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  35
Εγγράφθηκε  2007-12-14

-Είναι μέρες που λέω να προχωρήσω και εγώ σε αναβάθμιση μνήμης και σκληρού στο macbook μου (αγορασμένο 02/2007).

Για μνήμη σκέφτομαι να βάλω 2x2, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια.

Για το σκληρό προσανατολίζομαι σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303000
μιας και με ενδιαφέρει η μέγιστη χωρητικότητα (320GB).

Ερώτημα, η ταχύτητα περιστροφής του δίσκου σε 54000RPM είναι μικρή ?. ή θα πρέπει να προτιμήσω τα 7200RPM θυσιάζοντας την χωρητικότητα.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν αυξημένα επίπεδα θορύβου ?.

Ρίξτε εναλλακτικές προτάσεις....ευχαριστώ.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 April 2008 01:51 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  29
Εγγράφθηκε  2007-06-26
darkon - 06 April 2008 09:20 AM

-Είναι μέρες που λέω να προχωρήσω και εγώ σε αναβάθμιση μνήμης και σκληρού στο macbook μου (αγορασμένο 02/2007).

Για μνήμη σκέφτομαι να βάλω 2x2, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια.

Για το σκληρό προσανατολίζομαι σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303000
μιας και με ενδιαφέρει η μέγιστη χωρητικότητα (320GB).

Ερώτημα, η ταχύτητα περιστροφής του δίσκου σε 54000RPM είναι μικρή ?. ή θα πρέπει να προτιμήσω τα 7200RPM θυσιάζοντας την χωρητικότητα.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν αυξημένα επίπεδα θορύβου ?.

Ρίξτε εναλλακτικές προτάσεις....ευχαριστώ.

Βάζοντας 7200rpm Disk απλα να ξέρεις οτι και η μπαταρια θα κρατάει λιγότερο λόγω του extra power που θα χρείαζεται για να στραφεί ο δίσκος πιο γρήγορα. Βεβαια Πιο γρήγορος δίσκος πιο γρήγορα τα δεδομένα θα φορτώνονται!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 April 2008 02:41 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  35
Εγγράφθηκε  2007-12-14

-To macbook μου (τέλη 06/αρχές 07) πώς θα μάθω ο σκλήρος του σε τι ταχύτητα “τρέχει” ?;

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 April 2008 08:48 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  857
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Στα 5400.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 April 2008 09:12 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Τελικά φίλος, άλλαξε σκληρό και χρησιμοποίησε το Time Machine για την επαναφορά του συστήματος. Το μόνο που έκανε μετά την εγκατάσταση του νέου δίσκου ήταν format, μέσω του δίσκου εγκατάστασης του Leopard και μετά επανέφερε το σύστημα από το Time Machine.
Το ωραίο είναι ότι το Time Machine του έδινε τη δυνατότητα επαναφοράς όχι μόνο στην τελευταία εικόνα του δίσκου, αλλά σε κάθε σημείο στο χρόνο (που είχε αποθηκεύσει το Time Machine).

[ Διορθώθηκε: 07 April 2008 09:21 AM by Μπάμπης]
Προφίλ
 
 
   
1 of 2
1
 
     Αγορά νέου iMac ››