Αγορά νέου iMac
Δημοσιεύθηκε στις: 10 August 2007 06:06 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Οι νέοι iMac κυκλοφόρησαν και η αναμονή έφτασε στο τέλος της. Απο πέρυσι περιμένω τα καινούρια μοντέλα για να πάρω ένα! Σκέφτομαι να πάρω τον 24’’ 2.8Ghz μοντέλο από cyberport από Γερμανία. Έχω όμως μερικές απορίες πριν παραγγείλω το νέο μου υπολογιστή.

1. Ο iMac 24’’ έρχεται με κάρτα γραφικών ATI Radeon HD 2600 PRO με 256MB memory. Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο κάρτες γραφικών και ιδιαίτερα από τις κάρτες γραφικών της ΑΤΙ, πόσο δυνατή είναι αυτή η κάρτα;

2. Μήπως ξέρει κανείς για τις glossy οθόνες; Κάποιες ενυπώσεις ή μειονεκτείματα και πλεονεκτήματα...;

3. Έχει κανείς σας προσωπική εμπειρία απο το cyberport.de; Έχω ακούσει καλά σχόλια και ότι είναι φτηνά σχετικά με τα άλλα e-shop που τα φέρνουν απο εξωτερικό στην Ελλάδα. Αν ξέρεται κάποιο καλύτερο πείτε μου.

4. Έχω διαβάσει επίσης ότι απο cyberport θα έρθει ο υπολογιστής με γερμανικό πληκτρολόγιο. Αληθεύει; Αν ναι, θα προσπαθήσω να πάρω τηλέφωνο να τους συννενοηθώ αν γίνεται να μου στείλουν αγγλικό πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω καθόλου Γερμανικά, αλλά λογικά θα μπορέσω να συννενοηθώ και στα Αγγλικά, ε;

Αν έχετε κάποιες άλλες συμβουλές για την αγορά μου θα ήταν καλοδεχούμενες.. Ανυπομονώ να κρατήσω στα χέρια μου τον νέο iMac wink

[ Διορθώθηκε: 10 August 2007 07:04 PM by NextStyler]
 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 August 2007 08:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-05-29

Καλησπέρα

1. Αν θέλεις με την κάρτα να παίζεις παιχνίδια, είναι κομμάτι δύσκολο, δεν θα σε αφήσει ικανοποιημένο. Κατά τ’ άλλα είναι αρκετά καλή κάρτα και με hardware acceleration HD υλικού.

2. Η glossy οθόνη δεν δημιουργεί κάποιο σημαντικό πρόβλημα με αντανακλάσεις όσο έχω παρατηρήσει σε δική μου. Εκτός βέβαια αν την βάλεις να κοιτάει τον ήλιο smile

3. Για το Cyberport δεν έχω προσωπική πείρα αλλά κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια και μπορείς να παραγγείλεις το Mac σου με αγγλικό πληκτρολόγιο.

Μόνο δες τι παίζει ακριβώς με την εγγύηση. Καλύπτεται από την Rainbow αλλά θέλει μια παραπάνω “γραφειοκρατική” διαδικασία αν είναι αγορασμένο από αλλού.

Άντε, καλορίζικος!

 Υπογραφή 

MyBlog

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 August 2007 04:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις απαντήσεις!!

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το πάρω!!!

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 August 2007 05:39 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2007-08-18

Καλορίζικο νεο σου τερατάκι με το καλο να το χαρεις.Οταν λες οτι κυκλοφορισαν τι ενωεις?Στα Multirama που ρωτησα μου ειπαν οτι τα νεα iMac τα περιμενουν απο μεσα προς τελη Σεπτεμβριου.Καποιο σχολιο σε αυτο?
Η καρτα γραφικων δεν θα σου τυναξει τα μυαλα κ τα ματια απο τις τρελες επειδοσεις της αλλα δν θα σε αφησει κ ανικανοποιητο.
Την συγκεκριμενη καρτα την ειχα δοκιμασει στο Quake 4 παρακαλω κ σε windows & linux κ μπορω να πω οτι στο linux οι επιδοσεις της ηταν καλητερες.Επισης,σε ταινιες μου εκλεψε την καρδια!Δν το περιμενα να ειναι τοσο καλη!!Το ξερω οτι το τελευταιο ειναι καπως ασχετο αλλα το ανεφερα καθαρα πληροφοριακα για να καταλαβεις οτι η καρτα εχει δυναμη κ για την δουλεια που προοριζεται,digital media life, ειναι αρκετα καλη.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 September 2007 03:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Βασικά όταν είπα ότι κυκλοφόρισαν εννοούσα το εξωτερικό φυσικά.. Βασικά και εδώ τα έβαλε η rainbow, αλλά δεν έχει να κάνει από ότι κατάλαβα με το πότε θα τα δούμε στα μαγαζιά..

Anyway..
Πριν λίγες μέρες έφτασε επιτέλους το νέο μου iMac απο Γερμανία και είναι πραγματικά καταπληκτικό!! Ακόμα το κοιτάω και χαζεύω.. Ασε από ταχύτητα τρέχει σφαίρα.. Ποτέ δεν είχα πιο γρήγορο μηχάνημα..

Να πω ότι όλα καλά με το cyberport τελικά αν κάποιος θέλει να αγοράσει απο εκεί. Πολύ καλό μαγαζί και αξιόπιστο. Το πακέτο έφτασε σε μια βδομάδα και μια μέρα από όταν έφυγε απο Γερμανία σε άριστη κατάσταση..

Αντε τώρα, περιμένουμε με ανυπομονησία τα Leopard!!!

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 September 2007 05:59 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  530
Εγγράφθηκε  2007-02-02
NextStyler - 02 September 2007 03:31 PM

Αντε τώρα, περιμένουμε με ανυπομονησία τα Leopard!!!

“ΤΟ” Leopard βρέ όχι τα Leopard… tongue laugh

Τι το πέρασες το Leopard, “ΤΑ” Windows....;

Αντε καλορίζικος και καλοδούλευτος. Ανέβασε και καμμιά φωτό στην Gallery από το σύστημά σου!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 September 2007 02:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2007-08-21

Καλορίζίκο το νεό σου Mac. Θα μας πεις λίγο πόσο τελικά σου στοίχισε από Γερμανία? Τι φόρους πλήρωσες? Δεν ξέρω Γερμανικά και στο site δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα σχετικά με το ποιά είναι η τελική τιμή. Επίσης στο έστειλαν με αγγλικό πληκτρολόγιο?

Μεγειές πάντως!!!

 Υπογραφή 

αmbition makes you look pretty ugly
κicking and squealing gucci little piggy…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 September 2007 05:02 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Ευχαριστω παιδιά!!

Να σου πω την αλήθεια Μιχάλη πάντα “τα” έλεγα… χαχα… Μάλλον απο τα Windows μου έχει κολλήσει.. Δεν με είχε διορθώσει και κανείς τον άνθρωπο.. Μέχρι που ήρθες εσύ φυσικά!!

Λοιπόν εγώ πήρα το 2.8Ghz extreme μοντέλο με 2GB Ram.. Και πλήρωσα συνολικά 2.175,95 ευρώ.. Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται το ΦΠΑ που είναι 19% και τα μεταφορικά 18,45 ευρώ. Να σου πω φίλε ούτε ξέρω Γερμανικά ούτε τι κάνεις να πώ, αλλά με translators απο το internet και λίγη υπομονή τα μετάφρασα.
Ενώ τους είπα για Αγγλικό πληκτρολόγιο μου έφεραν τελικά Γερμανικό και ο λόγος ότι λόγω του ότι είναι άρχη τώρα και φέρνουν Γερμανικά μοντέλα που τα πουλάνε αμέσως. Να σκεφτείς όταν το παράγγειλα εγώ θα ήταν διαθέσιμο το συγκεκριμένο μοντέλο σε 3-7 μέρες. Όταν τελικά έγινε διαθέσιμο μετά απο 6 μέρες(που μου έστειλαν και το δικό μου), ήταν άμεσα διαθέσιμο για 2 μέρες.. Μετά έμειναν πάλι απο stock. Και απο ότι βλέπω τώρα δεν έχουν παραλάβει απο τότε καινούρια κομμάτια.. Και επειδή είναι Γερμανικό μαγαζί τώρα στην αρχή φέρνει κυρίως μοντέλα με γερμανικό πληκτρολόγιο. Θα έπρεπε να περιμένω πιο πολύ για Αγγλικό πληκτρολόγιο. Anyway και το Γερμανικό με έχει βολέψει τελικά, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 September 2007 01:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  530
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Εϊναι “το” Leopard καλέ μου φίλε διότι το λειτουργικό είναι “το” Mac OS X Leopard. Οπότε τώρα ξέρεις και μπορείς να εκπαιδεύεις και του άλλους!!  cheese

Για πές μας μερικές εντυπώσεις για το νέο πληκτρολόγιο και συγκριτικά με το προηγούμενο.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 September 2007 02:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2007-08-21

Γενικότερα κάνε μας ένα αναλυτικό review. Για την νέα οθόνη, το πληκτρολόγιο που είπε και ο Μιχάλης, ταχύτητες…
Άντε να κυκλοφορήσει το Leopard, να το παραγγείλω…

Άσχετο...Ξέρει κανείς αν στην Infosystem στην Θεσσαλονίκη θα υπάρχουν εταιρείες - resellers της Apple?

 Υπογραφή 

αmbition makes you look pretty ugly
κicking and squealing gucci little piggy…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 September 2007 02:38 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  26
Εγγράφθηκε  2007-07-09

Λοιπόν να σας πω μερικές εντυπώσεις από το καινούριο μου σύστημα:

Να πω αρχικά οτι το πληκτρολόγιο προσωπικά με βόλεψε από την πρώτη στιγμή. Δεν μπορώ να πώ ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το προηγούμενο απλά έχει το στυλ που έχουν τα κουμπιά στα laptop. Απλά όταν δουλεύεις πολύ καιρό στο παλιό και αγοράσεις μετά το καινούριο, σου φένεται κάπως περίεργο στην υφή, αλλά το συνηθίζεις γρήγορα. Επίσης κάτι που μου έκανε προσωπικά εντύπωση ήταν ότι το περίμενα πιο ελαφρύ από ότι ήταν στην πραγματικότητα. Είναι ελαφρύ δεν λέω, απλά μάλλον το τόσο μικρό του μέγεθος μου έδινε την εντύπωση απο τις φωτογραφίες ότι θα ήταν κάπως πιο ελαφρύ. Επίσης πολύ πρακτικές ειναι οι επιλογές στα F κουμπιά του πληκτρολογίου για ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης, expose, dashboard κ.τ.λ.

Για την οθόνη να πούμε ότι έχει δυο διαφορές σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα που δεν μου άρεσαν. Πρώτον, δεν έχει η οθόνη μαγνήτη οπότε το remote τις apple δεν μπαίνει πουθενά. Επίσης δεν υπάρχει πια το ¨φωτάκι¨ στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης και έτσι όταν είναι το μηχανημά σου σε sleep απλά δεν μπορείς να το ξέρεις. Κατά τα άλλα όμως η οθόνη είναι καταπληκτική. Προσωπικά μου άρεσε πολύ ότι είναι glossy και όπως σωστά είπε ο φίλος μας ο Δημήτρης πιο πάνω δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα αντανάκλασης όταν ο mac είναι ανοικτός. Βέβαια όταν είναι κλειστος μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για καθρέπτη :-D Και όπως πάντα υπέροχα χρώματα, φοβερή φωτεινότητα και ανάλυση!

Απο θόρυβο το μηχάνημα είναι πραγματικά αθόρυβο.. Δηλαδή πρέπει να βάλεις το αυτί σου κοντά στην οθόνη για να το ακούσεις να δουλεύει..

Τέλος απο ταχύτητες, δεν μπορώ να πω και πολλά, γιατί δεν το εχω ζορίσει το μηχάνημα σχεδόν καθόλου. Μπορώ να πω βέβαια ότι είναι πολύ σβέλτο, μπαίνει στο λειτουργικό σε λιγότερο απο 30 δευτερόλεπτα, ανοιγεί όλα τα προγράμματα σχεδόν αμέσως και ξεκούραστα. Το spinning wheel δεν μου το βγάζει σχεδόν ποτέ. Το έχω δει ελάχιστες φορές και για πολυ λίγο. Δεν έχει δείξει το σύστημα πάνω απο 20% του CPU στις εργασίες που το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Ούτε ακόμα στην συντήρηση που του έκανα με το onyx. Γενικά αυτό που μου έχει δώσει αυτό το μηχάνημα μέχρι τώρα είναι ότι πάει πολυ σβέλτα και ξεκούραστα και ότι πρέπει να προσπαθήσω πολύ για να το κουράσω.
Ένα πολύ ισχυρό μηχάνημα.
Ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως με τα παραπάνω!! Ότι άλλο θέλεται, εδώ είμαστε!!

 Υπογραφή 

“You get the feeling that Microsoft’s managers put Mac OS X on an easel and told the programmers, ‘Copy that’.” New York Times

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 September 2007 01:46 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  530
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πολύ χρήσιμη η περιγραφή σου NextStyler, σε ευχαριστούμε! Οτιδήποτε άλλο διαπιστώσεις κατά την χρήση του καινούργιου σου iΜac, μας ενημερώνεις…
downer

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ