Σκέψεις ενός επίδοξου Switcher
Δημοσιεύθηκε στις: 01 February 2008 03:53 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Γεια σας!  grin

Είμαι ένα από τα αρκετά άτομα που σκέφτονται να κάνουν το άλμα στον κόσμο των Mac. Για την ακρίβεια είναι κάτι το οποίο “προετοιμάζομαι” και ενημερώνομαι για πάνω από 1,5 χρόνο. Ο υπολογιστής που μου έχει κλέψει την καρδιά είναι το MacBook Pro και αυτόν σκέφτομαι να αποκτήσω. Από άποψης hardware με συναρπαζει το πόσο λεπτός και ελαφρύς είναι κάτι το οποίο δε βρίσκω στα άλλα αντίστοιχου μεγέθους φορητούς. Επίσης έχω βαρεθεί τα windows, για την ακρίβεια με έχουν κουράσει και θέλω να δοκιμάσω και τo Mac OS. Άλλωστε πλέον μπορώ να έχω και windows οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν για κάποιο λόγο δε μου αρέσει το λειτουργικό.

Το τελευταίο καιρό υπάρχουν κάποιες σκέψεις που με φρενάρουν λίγο (αλλα δε με έχουν αποτρέψει ακόμα).

Το βασικότερο και πιο άμεσο είναι τα προβλήματα που ταλανίζουν τον MacBook Pro. Από ότι διαβάζω αναπτύσουν υπερβολική θερμοκρασία σε πολλούς, κάποια πλήκτρα μπορεί να μην πατιούνται, κιτρινισμένες οθόνες, το wireless σήμα χάνεται σε μερικούς είναι οι βασικές κατηγορίες προβλημάτων που διαβάζω.

Για αυτό το λόγο περιμένω πως και πως να γίνει το update σε Penryn που θεωρητικά θα έχουν λιγότερη θερμότητα αφού αφενός έχουν λιγότερες απώλειες σε θερμότητα λόγω ενός νέου υλικού που χρησιμοποιούν (χάφνιο) αφετέρου καταναλώνει λιγότερο ρεύμα που σημαίνει λιγότερη θερμότητα.

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι αυτή η πολυδιαφισμένη ποιότητα της Apple σαν να φθήνει με τον καιρό. Δε έχω εμπειρία από την ποιότητα της Apple και ότι λέω το στηρίζω σε ότι διαβάζω κατά καιρούς. Ανέφερα ήδη τα προβλήματα για το MacBook Pro ενώ και το Leopard έχει πολλά bugs (θα ήταν παράδοξο βέβαια να μην είχε αλλά σαν να παραείχε για ένα προϊόν της Apple).

Δε μου αρέσει που η Apple “αγνοεί” τα προϊόντα υπολογιστών ή καλύτερα τα υπάρχοντα προϊόντα. Τι εννοώ; Πρώτα από όλα το iPhone, δε λέω πρωτοποριακή και φανταστική συσκευή! Αλλά αυτή είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει το Leopard ένα ολόκληρο εξάμηνο και πάλι να έχει κάποια προβλήματα. Μετά το MacBook Air, που και αυτός είναι φανταστικός υπολογιστής αλλά για λίγους και εξυπηρετεί περισσότερο το γόητρο της Apple ("The world’s most thinnest notebook"). Γιατί να μην βελτιώσουν πρώτα το MacBook Pro με ένα νέο design το οποίο θα επιλύει κάποια από τα προβλήματα που έχει; Γιατί να μην επιτρέπει ακόμα στον χρήστη μεταξύ άλλων να αλλάζει πανεύκολα τον σκληρό δίσκο; Προσφέρεται στο MacBook αλλά γιατί οι “επαγγελματίες” να μην μπορούν να κάνουν εύκολη αλλαγή? Επειδή είναι επαγγαλματίες μήπως και πρέπει να το δείξουν παίρνοντας ένα κατσαβίδι και να ανοίξουν το φορητό? Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα του τι θα μπορούσαν να κάνουν στον επανασχεδιασμό του Pro.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 February 2008 03:53 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Επίσης δε μου αρέσει αυτός ο γιγαντισμός αλά Microsoft της Apple κάτι που πιστεύω ότι έχει επίπτωση στη συνολική ποιότητα της εταιρείας (κάτι που ανέφερα και πιο ειδικώς παραπάνω). Συνέχεια επεκτείνεται με νέα προϊόντα, που δεν είναι κακό, αλλά παραγκωνίζονται κάποια άλλα.Ένα ακόμα παράδειγμα αυτού είναι το Mac Pro το οποίο επί της ουσίας είχε να ανανεωθεί από τον Αύγουστο του 2006!!! Ναι μεν στο ενδιάμεσο προσθέσανε και μία επιλογή για 8 πυρήνες αλλά από κει και πέρα ήταν στην τύχη του και στην ίδια τιμή! Μόνο τώρα το ανανεώσανε ουσιαστικώς…

Ξέρω ότι σπάνια ρίχνει τις τιμές ευθέως αλλά συνήθως το κάνει εμμέσως με “συχνά” updates όπου με τα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι καλύτερο!

Κλείνοντας να επιστρέψω στα προβλήματα που διαβάζω για το MacBook Pro. Τον φορητό αυτόν τον προορίζω για 3-5 χρόνια χρήσης και για αυτό “τρελαίνομαι” διαβάζοντας για τα διάφορα προβλήματα. Μεταξύ άλλων θα δώσω 2000 ευρώ το ελάχιστο + τα παράπλευρα έξοδα (τσάντες, ποντίκι κλπ) και αυτό με ανησυχεί περισσότερο γιατί η αγορά μου μοιάζει περισσότερο ως ρίσκο παρά σαν επένδυση. Δε κολυμπάω και στο χρήμα… Άμα έπαιρνα φορητό windows εκεί τα πράγματα θα ήταν πιο απλά (και μικρότερο κόστος αλλά και περισσότερες επιλογές). Εδώ στις 15,4 ίντσες έχω την εξή μία, το MacBook Pro!

Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο και διαβάσατε το μεγάλο κείμενο μου!  grin

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 February 2008 09:12 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  597
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αγαπητέ φίλε Ανδρέα,

Αρχικά να σε ευχαριστήσω που μοιράστηκες τις σκέψεις σου μαζί μας.

‘Επειτα πρέπει να σου πώ ότι νομίζω το ψάχνεις πάρα πολύ, γι’ αυτό άλλωστε και δεν το έχεις αποφασίσει ακόμη. Το θέμα είναι να αγοράσεις έναν υπολογιστή όταν τον χρειάζεσαι πραγματικά κι όχι να περιμένεις να πάρεις το τέλειο, διότι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ. Κι αυτό γιατί η τεχνολογία ειδικά στους ΗΥ εξελίσεται με ραγδαίους ρυθμούς και είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι δυνατόν να την ακολουθήσουμε.

Αρα σημασία έχει, το μηχάνημα που θα επιλέξουμε, να μας κάνει την δουλειά και να μας συντροφεύσει για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα γίνεται, διότι εκ των πραγμάτων λόγω της εξέλιξης, δεν θα μπορεί να μας συντροφεύσει για πάντα. Εδώ η Apple έχει ένα σημαντικό προβάδισμα έναντι των PC. Για παράδειγμα: Tο Mac mini με G4 επεξεργαστή που απέκτησα πριν 3 περίπου χρόνια με λειτουργικό Mac OS X Panther 10.3 σήμερα τρέχει αξιοπρεπέστατα το Mac OS X Leopard 10.5. Μπορεί δηλαδή να τρέξει δύο μεταγενέστερες γενιές λειτουργικού. Αμφιβάλω αν θα τρέχει το Mac OS X 10.6 αλλά μέχρι την διάθεσή του σε κανά δυο χρόνια, το Mac mini θα είναι μαζί μου 5 χρόνια και θα τρέχει ότι τελευταίο κυκλοφορεί! Αυτή την δυνατότητα δεν την έχεις σε PC. Οποιοδήποτε λοιπόν Macintosh κι αν επιλέξεις τελικά, είναι βέβαιο πως θα μείνει μαζί σου αρκετό καιρό.

Συγκεκριμένα επί του MacBook Pro, είναι γενικώς αποδεκτό ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό φορητό, ίσως τον καλύτερο στην κατηγορία του. Πράγματι έχουν αναφερθεί κάποια από τα προβλήματα που περιγράφεις αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό το MacBook Pro είναι απροβλημάτιστο. Οσον αφορά την θερμότητα, έχει πράγματι ένα θέμα αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Με τους Penryn αμφιβάλλω αν θα κερδίσει κάτι στην απαγωγή θερμότητας αλλά σίγουρα θα κερδίσει σε απόδοση και αύξηση της αυτονομίας. Ούτως ή άλλως το όχι και τόσο σημαντικό πρόβλημα αύξησης της θερμοκρασίας στο κάτω μέρος του MacBook Pro, εμφανίζεται μόνον κατά την εκτέλεση απαιτητικών εργασιών, που το πιθανότερο είναι να μην τις κάνεις με τον φορητό στα πόδια.

Τα υπόλοιπα που περιγράφεις για τις εξελίξεις και την πολιτική της Apple γενικότερα, αν ψάξεις στο MacLife.gr θα βρείς αρκετά άρθρα με τις απόψεις μου.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 February 2008 01:07 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Ευχαριστώ για την απάντηση Μιχάλη!

Το ότι το έχω ψάξει αρκετά νομίζω ότι είναι κάτι το φυσιολογικό από την στιγμή που θα είναι το 1ο μου mac και 2ον και σημαντικότερο στοχεύω σε μηχάνημα των 2000 ευρώ.
Συμφωνώ ότι τον υπολογιστή πρέπει να τον αγοράζουμε όταν τον χρειαζόμαστε. Άλλωστε το τέλειο δεν υπάρχει και είναι ουτοπικό. Ωστόσο εκτός και αν είναι ζήτημα “ζωής και θανάτου” το θεωρώ τουλάχιστον χαζό να πάω να πάρω ένα μηχάνημα των 2000 ευρώ ηλικίας 8 μηνών ενώ σε ένα μήνα το πολύ θα έχει βγει το νέο μοντέλο. Τον φορητό τον χρειάζομαι ναι, αλλά μπορώ να αντέξω (χρησιμοποιώ τον παλιό σταθερό και τον φορητο του πατέρα μου - απλά δε μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα). Αν στο MacBook Pro που υπάρχει τώρα στην αγορά έπεφτε η τιμή του με την πάροδο του χρόνου, επειδή “παλιώνει” και έτσι γίνεται συνήθως, τότε θα το έπαιρνα - θα ήταν και πάλι πολύ δυνατό μηχάνημα αλλά σε λογικότερη τιμή. Αλλά τώρα είναι υπερτιμημένο. Ελπίζω να με πιάνεις wink

Όσο για το Penryn συνεχίζω να πιστεύω ότι το Pro θα κερδίσει σε θέματα θερμότητας ίσως όχι εμφανώς πολύ αλλά θα κερδίσει. Αν συνδυαστεί με μία 2600 ή ακόμα καλύτερα με μία 3χχχ της ATI που είναι κατασκεύασμένες σε μικρότερη κλίμακα και άρα έχουν λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις τότε θα είναι εμφανής η μείωση της θερμότητας. Ωστόσο πιστεύω ότι θα μείνουν στην 8600.

Τα άρθρα σου τα είδα και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα!

Προφίλ