2 of 2
2
Πειτε την γνωμη σας για αγορα
Δημοσιεύθηκε στις: 13 March 2008 08:59 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 16 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  25
Εγγράφθηκε  2007-06-26
stayros - 12 March 2008 03:44 PM

Απλως ανεφερα της αναβαθμισεις γιατι ακουσα οτι θα ανακοινωθουν αυτες τις ημερες,αλωστε σε κανα διμηνο θα τον παρω αν πανε ολα καλα.ΑΝ και στην αρχη ημουν κολημενος με το macbook λογω οτι και ο τωρινος μου υπολογιστης με windows ειναι laptop. Aλλα επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα φαω κολημα με το leopard μαλον θα με περιοριζει η μικρη οθονη του macbook.Aστα μεγαλο το δηλιμα......

και γιατι δεν περνεις το Macbook pro 15΄΄? μεγαλυτερη οθονη και καλυτερα χαρακτηριστικα. Βασικα και εγω δεν ξερω αν μετα απο ωρα χρήσης στην 13΄΄ ποσο θα αντεχαν τα ματια μου!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 March 2008 09:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 17 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  823
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μια χαρά είναι το MacBook στις 13”. Αλλά η επιλογή δεν μπορεί να γίνει μόνο λόγω οθόνης που στην περίπτωση του MacBook μεγάλο ρόλο παίζει η φορητότητα. Σε άλλη κατηγορία απευθύνεται το MacBook, σε άλλη το Pro και σε εντελώς διαφορετική ο iMac. Ο καθένας πρέπει να σταθμίσει τις ανάγκες του και να επιλέξει. Κάθε επιλογή έχει τα σύν και τα πλήν.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 March 2008 10:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 18 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  72
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Απλα για εμενα ειναι απαγορευτικο το κοστος για το pro

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 07 April 2008 04:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 19 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  72
Εγγράφθηκε  2008-02-24

ΤΟ πηρααααααααα. Επιτελους σημερα εκανα την παραγγελια. Αν και ειχα ξεκινησει για macbook τελικα κατεληξα στον imac.
Πηρα τον 20” τον φθηνοτερο με τα 1262 ευρω.Αν και στην αρχη ειχα αποφασισει να τον παρω απο την rainbow αλαξα γρηγορα γνωμη οταν ειδα τι μου ζηταγαν.Ως γνωστον για να παραγγειλης απο την συγκεκριμενη εταιρεια θα πρεπει να πας σε καποια απο τα δυο καταστηματα που διαθετει σαν εκθεσιακους χωρους στην Αθηνα ωστε να βγαλεις καποιον κωδικο για να χρησιμοποιησεις στην συνεχεια στο site τους.
Επειδη μενω επαρχια τους τηλεφωνησα και τους ειπα αν μπορω να το κανω απο το τηλ. Μου ειπαν πως θα μου ταχυδρομουσαν μια αιτηση την οποια θα συμπληρωνα και θα τους την εστελνα για να μου εστελναν μετα τον κωδικο.Οντως μου την εστειλαν αλλα μου ζητουσαν απιστευτα πραγματα.Θα επρεπε να παω λεει στο δημαρχειο να κανω μια επικυρωση της ταυτοτητας μου και επισης μεταξυ αλλων να τους στειλω και την πιστωτικη μου καρτα σε φωτοτυπια.
Συγνωμη αλλα ολα αυτα τα βρηκα πολυ υπερβολικα και τελειως αδιανοητο την φωτοτυπια της καρτας.Αυτοι το κανουν για δικη τους ασφαλεια, αλλα εγω που ξερω που μπορει να παραπεσει το γραμμα.
Συνιθηζω να ψωνιζω απο αρκετα καταστηματα μεσω internet και τα περισσοτερα ουτε καν εγραφη στο site δεν μου ζητανε.
Επειδη ειχα ακουσει και για μεγαλες καθυστερησεις στην αποστολη αποφασισα τελικα να στραφω σε καποια απο τα καταστηματα που συνεργαζεται η εν λογω εταιρεια οπως π.χ. e.shop.gr, multirama kai plaisio. Kαι επειδη μονο στο e.shop.gr βρηκα να ειναι διαθεσιμα αμεσα για παραγγελια και αφου τους πηρα τηλ.για να ειμαι σιγουρος οτι οντως υπαρχει stock εκανα την παραγγελια.Ισως και αυριο λοιπον να το εχω στα χερια μου. Ελιζω ολα να πανε καλα και να μπορεσω να ευχαριστηθω τον mac…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 April 2008 02:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 20 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  72
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Λοιπον μια μερα μετα την παραγγελια και τον εχω στα χερια μου. Ειναι νωρις βεβαια να πω ολοκληρωμενες εντυπωσεις, αλλα τα πρωτα πραγματα που προσεξα ειναι η τελειως αθορυβη λειτουργεια του, η πολυ γρηγορη εκκινηση, το εκπληκτικο πληκτρολογιο, αλλα και το πιο σπαστικο ποντικι που εχω δει στην ζωη μου.
Το λογισμικο ανταποκρινεται αρκετα γρηγορακαι ενοειται οτι δεν υπαρχουν κολληματα..Αυτα προς το παρον

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 April 2008 09:05 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 21 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  823
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αντε αναμένουμε και περισσότερες εντυπώσεις!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 03:18 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 22 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  72
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Δυο εβδομαδες μετα την συμβιωση μου με τον καινουριο μου mac υπολογιστη(που ειναι και η πρωτη μου επαφη) ειναι καιρος να γραψω της πρωτες μου εντυπωσεις.
Nα πω οτι εχω παρει τον imac 20"-2.0ghz. Δεν θα κανω συγκριση με της παλιοτερες εκδοσεις λογισμικου γιατι οπως ειπα ειναι η πρωτη μου επαφη με mac.
Aυτο που κανει εντυπωση και ειναι και το σπουδαιοτερο ειναι η απιστευτη σταθεροτητα του λογισμικου. Δεν υπαρχουν κοληματα ουτε επιβραδυνση οσα προγραμματα και να ανοιξεις. Μπορει η καταναλωση της μνημης να πεφτει(φυσικο ειναι)αλλα το μηχανημα δεν καταλαβαινει τιποτα. Οτι και να γραψω απο δω και περα δεν μετραει μπρος σε αυτα που εγραψα παραπανω.
Τι αλλο να πω, για το απιστευτο design? Για την πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης? Να φανταστειτε οτι ερχομαι σπιτι κατακοπος απο την δουλεια και με το που μπαινω στο δωματιο και τον βλεπω μου φτιαχνει το κεφι. Ομορφαινει ολοκληρο το δωματιο.
Το λογισμικο των mac δεν ερχεται ξερο , σκετο, αλλα με ενα σωρο εφαρμογες μεσα και την γνωστη σουιτα ilife. Nα φανταστειτε οτι τον εχω δυο εβδομαδες και δεν εχω μαθει ουτε το 30% των περιεχωμενων του. Η φιλικοτητα που παρεχει στον χρηστη ειναι απιστευτη. Θα συνδεσετε αμεσα και γρηγορα ολες της συσκευες σας χωρις να μπλεξετε με drivers και αλλα τετοια προβληματα.
Σιγουρα δεν προκειται να βρητε ολα τα προγραμματα που ειχατε εγκαταστησει στα windows(π.χ. nero κ.α.) αν και καποια προγραμματα ενοειται οτι βγαινουν και για mac, αν και λιγο διαφορετικα. βαλτε ας πουμε την εκδοση του msn για mac και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρετε μια μεγαλη κρυαδα. Παντως οτιδηποτε προγραμμα θελετε για οποιαδηποτε δουλεια θα το βρητε.
Αυτο που δεν χωνεψα με τιποτα ειναι το ποντικι του.Συγνωμη αλλα το βρισκω πολυ ελαφρυ,με ενοχλουσε και το καλωδιο του,αλλα και τα δυο πλευρικα πληκτα ειναι πολυ ευαισθητα και πατιουνται χωρις να το καταλαβεις.Επισης το οτι δεν εχει πληκτρα για μπρος πισω στις σελιδες οταν σερφαρεις(εκτος και αν γινεται και δεν το πηρα ειδηση)παλι με ενοχλησε.
Απο την αλλη το πληκτρολογιο ειναι ολα τα λεφτα. Χαιρεσε να γραφεις.
Πραγματικα αξιζει να κανετε το περασμα στην αλλη οχθη(απο windows σε mac) και μονο κερδος θα εχετε.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 30 April 2008 06:55 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 23 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  16
Εγγράφθηκε  2007-10-30

Γεια σου φίλε Σταύρο,

κι εγώ νέος στα Mac είμαι. Πήρα τον Δεκέμβριο το Macbook μου και είμαι καταενθουσιασμένος με την αλλαγή. Είχα τις επιφυλάξεις μου αλλά τελικά άξιζε η μετάβαση. Φυσικά μετά από ατελειώτες ώρες ψάξιμο έχω βρει αρκετές από τις δυνατότητές τους, αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα που τα αγνοώ.

Kαι εγώ 1GB μνήμη είχα αλλά επειδή έτρεχα και parallels για κάποιες εφαρμογές κολλούσε σε σημείο που σερνόταν. Μέχρι που έβαλα 4GB μνήμη από crusial με 85€ περίπου και τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Άντε καλή αρχή και εσύ λοιπόν…

Θοδωρής

 Υπογραφή 

Μεγάλος Διαγωνισμός Πεκίνο 2008!
Κερδίστε δύο αεροπορικά εισιτήρια µε όλα τα έξοδα πληρωμένα
http://funlist.theanswerto.gr/pekinocontest.html

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 30 April 2008 07:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 24 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  72
Εγγράφθηκε  2008-02-24
The-o-Coach - 30 April 2008 06:55 PM

Γεια σου φίλε Σταύρο,

κι εγώ νέος στα Mac είμαι. Πήρα τον Δεκέμβριο το Macbook μου και είμαι καταενθουσιασμένος με την αλλαγή. Είχα τις επιφυλάξεις μου αλλά τελικά άξιζε η μετάβαση. Φυσικά μετά από ατελειώτες ώρες ψάξιμο έχω βρει αρκετές από τις δυνατότητές τους, αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα που τα αγνοώ.

Kαι εγώ 1GB μνήμη είχα αλλά επειδή έτρεχα και parallels για κάποιες εφαρμογές κολλούσε σε σημείο που σερνόταν. Μέχρι που έβαλα 4GB μνήμη από crusial με 85€ περίπου και τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Άντε καλή αρχή και εσύ λοιπόν…

Θοδωρής

Προς το παρων με βαριες πολυ εφαρμογες δεν εχω ασχοληθει για να δω πως παει. Παντως αν και ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυτητα του νομιζω οτι λιγο επιπλεον μνημη δεν θα το βλαψει και σε λιγο καιρο θα κανω και εγω μια παραγγελια απο crucial μιας και η τιμες ειναι δελεαστικες.Αληθεια χρειαζεται εγγραφη στο site πρωτα? και ποσες μερες εκανε να σου ερθει? Η τιμη που αναφερεις ειναι μαζι με ταχυδρομικα?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
   
2 of 2
2