Δίσκοι 2.5” από την WD στις 7200rpm. 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 June 2008 05:54 PM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  776
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ανακοινώθηκαν καινούργιοι δίσκοι 2.5” της Western Digital με την διακριτική ονομασία Scorpio Black. H συγκεκριμένη σειρά σκληρών δίσκων για φορητούς υπολογιστές, φθάνουν σε χωρητικότητα τα 320 GB, περιστρέφονται στις 7200 στροφές το λεπτό και διαθέτουν 16ΜΒ μνήμης cache. Επιπλέον οι δίσκοι χρησιμοποιούν σύνδεση SATA που τους καθιστά συμβατούς με τα MacBook / Pros.

Αξίζει να σημειώσουμε την χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας, την μείωση στην θερμοκρασίας λειτουργίας, την αθόρυβη λειτουργία τους καθώς και τους αισθητήρες που “παρκάρουν” τον δίσκο σε περίπτωση πτώσης. Οι δίσκοι Scorpio Black διατίθενται σε χωρητικότητες 80, 120, 160, 250 και 320GB. Μήπως ήρθε ο καιρός για μία αναβάθμιση.

* Οδηγίες για την αντικατάσταση του σκληρού δίσκου σε MacBook, στο φόρουμ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 June 2008 09:34 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  74
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Αχ να μη χανόταν και η εγγύηση στα MacBook Pro από τετοια αναβάθμιση…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 June 2008 11:57 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  776
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αυτό είναι πραγματικά ένα κομμάτι της Apple που με εκνευρίζει. Το ίδιο συμβαίνει και με τα καινούργια iMac. Δεν μπορείς να αλλάξεις τον σκληρό δίσκο εύκολα. Κάτι που δεν συνέβαινε στο παρελθόν πριν κυκλοφορήσει το αλουμινένιο σχήμα. Και να έλεγα ότι η Apple φτιάχνει σκληρούς δίσκους… να το καταλάβω. Της αγοράς χρησιμοποιεί. Τα μόνα που έχουν απομείνει και μπορείς εύκολα να αλλάξεις σκληρό είναι το MacBook και το Mac Pro.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 June 2008 12:08 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  74
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Ελπίζω μόνο στον επικείμενο επανασχεδιασμό που θα κανουν να μεριμνήσουν για εύκολη αλλαγή σκληρού στο MacBook Pro γιατί δεν είναι δυνατόν ένα επαγγελματικό προϊόν να μην έχει αυτήν την δυνατότητα και να έχει ένα καταναλωτικό (MacBook)! Βέβαια τους έχω ικανούς για το τελείως αντίθετο μιας και ετοιμάζεται και επανασχεδιασμός και για το MacBook.

[ Διορθώθηκε: 03 June 2008 12:21 AM by andreaseto]
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 June 2008 08:07 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  776
Εγγράφθηκε  2007-02-02
andreaseto - 03 June 2008 12:08 AM

Βέβαια τους έχω ικανούς για το τελείως αντίθετο μιας και ετοιμάζεται και επανασχεδιασμός και για το MacBook.

Μάλλον αυτό να περιμένεις. thumbs down

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 June 2008 12:20 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Μόλις λήξει η εγγύηση πάντως σκοπεύω να το αποτολμήσω, νομίζω ότι θα είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση. Συγχαρητήρια για τις πραγματικά γλαφυρές οδηγίες !.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 June 2008 12:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  74
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Απλό MacBook έχεις? Εφόσον η ίδια η Αpple επιτρέπει μέσω του σχεδιασμού του φορητού την εύκολη αλλαγή του σκληρού δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα εγγύησης εκεί. Το σίγουρο είναι ότι χάνεται στο Pro, στο απλό δε νομίζω.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 03 June 2008 04:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-26

andreaseto - 03 June 2008 12:40 PM

Απλό MacBook έχεις? Εφόσον η ίδια η Αpple επιτρέπει μέσω του σχεδιασμού του φορητού την εύκολη αλλαγή του σκληρού δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα εγγύησης εκεί. Το σίγουρο είναι ότι χάνεται στο Pro, στο απλό δε νομίζω.

«Ου μπλέξεις με την Rainbow»whistle

Προφίλ