2 of 3
2
MacPro
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 03:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 16 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02
andreaseto - 27 June 2008 02:39 PM

Εγώ πάντως δεν έχω πεισθεί ότι είναι η αναγκαία η αγορά ενός Mac Pro + οθόνης.  ΠΙστεύω ότι ένας iMac 24” με 4GB μνήμης θα της είναι μια χαρά.

Ανδρέα από την στιγμή που θα δουλεύει με χρώμα και φωτογραφίες ο iMac με την glossy οθόνη του είναι απαγορευτικός καθώς το χρώμα του είναι εντελώς αναξιόπιστο.

Ελένη, τα 2GB RAM μια χαρά είναι για αρχή αλλά όσα περισσότερα βάλεις τόσο καλύτερα θα τρέχει το Photoshop, δηλ. κατά την εφαρμογή φίλτρων και εφέ ο χρόνος περιορίζεται κατά πολύ. Το multitasking δηλ. πολλές εφαρμογές ανοιχτές το παίζει άνετα και με 1 GB οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα με το Mac OS X.

Η κάρτα γραφικών είναι μια χαρά για τα προγράμματα που θα τρέχεις αλλά και πολύ περισσότερα. Ούτως ή άλλως μπορείς να την αναβαθμίσεις οποιαδήποτε στιγμή. Παρεπιπτόντως θα πρέπει να ξέρεις ότι η απόδοση του Photoshop δεν σχετίζεται (πρός το παρόν) με την κάρτα γραφικών. Η απόδοση της κάρτας γραφικών έχει να κάνει περισσότερο είτε με την επεξεργασία βίντεο, 3D rendering εφαρμογές, παιχνίδια κ.ο.κ.

Πολύ καλές οθόνες κι αυτές που πρόσθεσε ο igiorgio.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 05:52 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 17 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Σε ενα άλλο forum που είμαι γραμμένη και εκει μιλάμε για ιστοσελίδες και άλλα τέτοια έγραψα οτι θέλω mac και κα΄ποιος είπε κατα λέξη:

-copy paste:
γιατί η Adobe δεν βγάζει το Cs3 suite για Linux για να τελειώνουν τα παραμύθια με τα Mac ?
Αφού τα mac βασίζονται πλέον σε Intel platform δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι το Hardware Κάνει την διαφορά ανάμεσα σε Pc και mac αλλά το λειτουργικό. Το osx είναι μία κακή υλοποίηση του unix (Παρόλο που έχει διορθώσει άπειρα προβλήματα με το leopard) αλλά δεν παύει να είναι κακή αντιγραφή. Τι φοβάται η Adobe και δεν κυκλοφορεί την σουίτα της για Linux?

και απάντησαν
πιθανή συμφωνία με Apple & MS ώστε να μην κυκλοφορεί τα προγράμματά της σε εκδόσεις για ελεύθερα λειτουργικά, γτ έτσι θα χάσουν οι προαναφερθείσες εταιρίες
τι θέλει να πει; οτι τελικά τα pc με unix είναι καλύτερα?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 08:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 18 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  118
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Χωρις αμφιβολια ο τυπος ειναι φανατικος linuxas. Αν απαντησω και εγω λοιπον οχι με το ιδιο σκεπτικο με αυτον θα μπορουσα να πω οτι το οsx ειναι σαν linux αλλα χωρις τα προβληματα που εχει το linux. Αν βεβαια μπορει να γινει τετοια παρομοιωση...Το osx εχοντας απο πισω μια μεγαλη εταιρεια σαν την apple εχει γινει ενα απολυτα ολοκληρωμενο λειτουργικο.
Τελος παντων το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας και τι του αρεσει. Εμενα με ενδιαφερει να ανοιγω τον υπολογιστη μου και να μην με ενοχλει τιποτα και να μην μου ζηταει τιποτα. και επειδη εχω δουλεψει και στα τρια λειτουργικα, αυτο μονο στο osx το βρηκα…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 08:41 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 19 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Σε ευχαριστώ για την απάντηση… πρόσεχε εγω δεν έχω mac αλλά μέσα μου ζεί ένας mac… !! wink

απο πολύ παλιά. Οι επιρροές μου είναι έντονες απο το πανεπιστήμιο που τελείωσα στην Αμερική και εκέι τα εργαστήρια ΜΟΝΟ mac δούλευαν. Είχα ενα τοσοδουλάκι macaki με το πρόγραμμα cricket αν το ξέρει κανείς… τότε τα windows ΔΕν υπήρχανε αλλά στον mac τα γνώριζα ήδη… γι αυτό λέω πως απο παλιά χτυπάει μέσα μου μια mac καρδιά… τελικά μάλλον είναι θέμα με πια παράταξη είσαι. Εγω δηλώνω macovia… και ας εχω αυτη την στιγμή pc… αλλά σύντομα έρχεται εκείνη η ημέρα (αναρωτιέμαι τι σκέφτεται το pc μου αυτή την στιγμή με αυτά που ακούει… big surprise )

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 08:51 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 20 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  118
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Βασικα εγω το μικροβιο δεν το κολησα σε πανεπιστημιο (που ουτε απεξω δεν εχω περασει) αλλα απο μια κοπελα που δουλευε σε εφημεριδα(και επειδη εκει ολοι mac δουλευουν) με ειχε ζαλησει, ολο για mac μιλαγε, με ειχε ζαλισει. Αλλα την εκδικιθηκα με τον καλυτερο τροπο. Την χωρισα και πηγα και πηρα mac hysterical

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 06:35 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 21 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Κάποιος και με πολύ σιγουριά μου είπε οτι στο mac δεν παίζουν τα CS2 της Adobe διότι δεν υποστηρίζονται απο την Leopard…
Ισχύει?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 06:39 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 22 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  118
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Σαφως και δεν ισχυει

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 06:48 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 23 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Συγκεκριμένα έγραψε:

Εντωμεταξύ την Πατάτα της Apple (και της Adobe) την αντιλήφθηκε κανένας? Το Cs2 δεν παίζει με Leopard!

Και απότι ανακοινώνει η Adobe δεν πρόκειται να υποστηριχτεί η σουίτα Cs2 για να δουλέψει

Γιατί τα γράφουνε αυτά; Αν τους πω οτι λέτε βλακείες θα μου πούνε “καλά μην μιλάς, δεν ξέρεις...” Άρα πως τους “ταπώνω"… τι μπορώ να τους πω, πως να το στηρίξω? Εσυ είσαι σίγουρος για αυτο που λές?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 06:54 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 24 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Χμμμ… η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Αρχικά το CS2 δεν είναι Universal Binary που σημαίνει ότι δεν τρέχει native στο Leopard και άρα θα τρέχει αρκετά πιο αργά από το CS3. Δευτερον η Adobe δεν υποστηρίζει το CS2 στο Leopard και δεν βγάζει fixes και patches, που σημαίνει ότι τρέχει μέν αλλά με προβλήματα σε κάποιες από τις εφαρμογές της και λειτουργίες, κοντολογίς κρασάρει αρκετά. Η πιο αξιόπιστη λύση είναι το CS3.

Οπότε δεν σου είπαν ψέμματα αν το δείς από την “αυστηρή” πλευρά της υπόθεσης. Ασε λοιπόν το τάπωμα για καμμιά άλλη φορά γιατί δεν έχουν άδικο. teeth

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:00 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 25 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  118
Εγγράφθηκε  2008-02-24

εχει δικιο ο Μιχαλης. Απλα εγω για να σιγουρευτω πηγα στην σελιδα της adobe αλλα κοιταξα το cs3.
Aπλα αμα θες να τους ταπωσεις, πες τους<<καλα ρε παιδια ακομα στο 2 εχετε μεινει?>>

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 26 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Οκ αφήνω το τάπωμα… αλλά εγώ που θέλω να αγοράσω το πακέτο (ξέρω οτι δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ φτηνο) με το dreamweaver, photoshop, flash...θα έχω πρόβλημα???? Θα κολλάει???
http://www.anodos.gr/products/Creative Suite 3.3/WebPremium/index.html
μήπως ξέρετε τιμή; την ψάχνω και δεν την βρίσκω…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 27 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Αν δηλαδή αγόραζα το προηγούμενο πακε΄το CS2 θα πέταγα τόσα χρήματα στο βρόντο???

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:16 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 28 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02
eleni - 29 June 2008 07:02 PM

Αν δηλαδή αγόραζα το προηγούμενο πακε΄το CS2 θα πέταγα τόσα χρήματα στο βρόντο???

Προφανώς. Αλλωστε δεν πωλείται πλέον από την Adobe. Αν είσαι μαθήτρια/φοιτήτρια τότε μπορείς να κοιτάξεις τις student editions εδώ. Αλλιώς οι κανονικές βρίσκονται εδώ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 29 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Επίσης για τα educational πακέτα δές και την σελίδα από τον Ελλην Adobe εδώ.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 June 2008 07:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 30 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Τι είναι τα educational?
Το περίμενα οτι κάπου εκέι θα ήτανε η τιμή του πακέτου με όλα τα καλούδια… gulp
Είσαστε σίγουροι οτι το πακέτο αυτό δεν έχει πρόβλημα με το Leopard? Μην επενδύσω σε κάτι που θα βαράω το κεφάλι μου… bang

Προφίλ
 
 
   
2 of 3
2