Αύξηση μνήμης για MacBook pro
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 11:09 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Αγόρασα πρόσφατα το νέο macbook pro στα 2.5, με 2 gigabyte μνήμη της samsung όπως διαπιστώσαμε ότι φέρει. Θέλοντας να αυξήσω τη μνήμη βάλαμε 2Χ2 της Iceberg. Ωστόσο, μετά από αυτή την αναβάθμιση, το μηχάνημα καθυστερούσε να ανοίξει, καθώς, όπως μου είπαν είναι φυσιολογική η καθυστέρηση, σε σχέση πάντα με τον χρόνο που το μηχάνημα άνοιγε έχοντας τα 2 giga μνήμη. Εννοείται το επανέφερα στην προτεραία κατάσταση. Έφταιγε η μάρκα της μνήμης; διότι και με 2Χ2 της Samsung που το τεστάραμε καθυστερούσε εξίσου;
Μπορεί κανείς να απενεργοποιήσει τη διαδικασία ελέγχου της μνήμης ώστε να ξεκινά γρήγορα το μηχάνημα ή εμπεριέχει κινδύνους μια τέτοια επιλογή;
Ευχαριστώ για την προσοχή.

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 02:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Γεια σου vboutos και καλώς όρισες! Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι όταν έβαλα 4 GB (της Kingston αν θυμάμαι καλά) δε θυμάμαι να παρατήρησα κάποια καθυστέρηση (μη σου πω και το αντίθετο). Το δικό μου MacBook Pro ειναι της αμέσως προηγούμενης γενιάς από το δικό σου στα 2.4.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 03:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Ωστόσο για να μιλάμε για ίδιες συμπεριφορές μηχανημάτων εξ αιτίας της μνήμης, θα ήθελα να σε ρωτήσω, πόσο χρόνο κάνει να ανοίξει το μηχάνημά σου, το οποίο, διαθέτει 4 gb Kingston, διότι, ενδεχομένως η έννοια “γρήγορα” και “αργά” να είναι σχετικές.

Επίσης, επ’ ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα μπούνε με αλφαβητική σειρά τα ονοματεπώνυμα στο address book του mail, τα οποία, ας σημειωθεί, ότι μου τα έκαναν εισγαγωγή από τον outlook express του sony vaio με κάποιο σχετικό πρόγραμμα, στο mac book, με αποτέλεσμα να τα ξαναγράψω με λατινικά στοιχεία, όλα εκείνα τα ονόματα που τα είχα αποθηκευμένα με ελληνικά στοιχεία.

Για παράδειγμα η λίστα αρχίζει με το όνομα Mazaraki, ακολυθεί το IOM, Fast Copy, 902 FM, Bella… κλπ

Ευχαριστώ πολύ

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 04:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Και να χρονομετρήσω την εκκίνηση δεν έχει κάποιο νόημα γιατί πρέπει να τρέχουμε και τα ίδια προγράμματα όταν ξεκινάει ο υπολογιστής για να ειναι συγκρίσιμα τα μεγέθη. Επίσης αν και ο σκληρός
σου είναι στις ίδιες στροφές με τον δικό μου είναι ελαφρός πιο γρήγορος (ώντας πιο σύγχρονος και με μεγαλύτερη χωριτικότητα). Φυσικά και ειναι σχετικό το “αργά” και το “γρήγορα”. Εν τελει αυτό που σε ενδιαφέρει είναι αν η αύξηση της μνήμης οδηγεί σε μεγαλύτερο χρόνο εκκίνησης όπως έγινε στη δική σου περίπτωση. Σε μένα δε θυμάμαι να έγινε κάτι τέτοιο και μάλιστα μου φανηκε ανεπαίσθητα πιο γρήγορη. Σημείωση οτι αυτό συνέβει όταν ακόμα είχα τα Tiger (περιμένοντας τα αυθεντικά Leopard που ακόμα τα περιμένω) μιας και τώρα έχω Leopard και δε ξέρω αν σε αυτά όντως να υπάρχει κάποια καθυστέρηση με την αύξηση της μνήμης.

Το address book του Mail είναι το ίδιο με το adress book που υπάρχει ως αυτόνομο πρόγραμμα. Οπότε άνοιξε ξεχωριστά το adress book και από τις επιλογές κάνε την ταξινόμηση που σε ενδιαφέρει.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 04:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Κατ’ αρχήν να σε ευχαριστήσω για την υπόδειξη. Όντως τακτοποίησα και τη λίστα αλφαβητικά, με βάση το όνομα.
Αναφορικά με την εκκίνηση του υπολογιστή, ενδεχομένως να συμβάλουν στη γρηγοράδα του ή στην αργοπορία του ποικίλες παράμετροι. Διότι ένα ίδιο με το δικό μου macbook pro 17’, φερμένο από τη Ν. Υόρκη (αυτό με τα 4 gb samsung) είχε την ίδια συμπεριφορά. Άρα μάλλον δεν φταίει η μάρκα της μνήμης.

Παρακαλώ μπορείς να με καθοδηγήσεις να το συνδέσω με τον εκτυπωτή μου Lexmark E310, μέσω του US Robitics
Ευχαριστώ πολύ!

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 06:08 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Φίλε μου,
πάνω που έκανα τη λίστα των επαφών μου στο Address Book αλφαβητικά, ;έτσι όπως μου υπέδειξες, μόλις επειχειρώ να κάνω ένα νέο μήνυμα και πληκτρολογώντας με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα π.χ Athanasios εμφανίζεται η κάρτα με τη λίστα, αλλά όχι έτσι όπως είναι στο Address Book !

Ενώ δηλαδή στο Address Book η σειρά των ονομάτων, όλοι με λατινικούς χαρακτήρες,εμφανίζονται κατ΄ όνομα και με σειρά, στο υπομενού εμφανίζονται όπως λάχει ή με μια δική τους σειρά που δεν έχω ακόμα καταλάβει τη λογική της

ευχαριστώ

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 06:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Α εσύ πληκτρολογείς το όνομα που σε ενδιαφέρει και μετά τα αποτελέσματα που σου βγάζει την ώρα που πληκρολογείς είναι ανακατεμένα? Δε ξέρω τι παίζει εκεί, εγώ πάντως όταν
κάνω κλικ στο “Αddress” (έχει επιλογή στο νέο μήνυμα) μου τα εμφανίζει κανονικά και ταξινομημένα. Ο δικός μου τρόπος προσέγγισης ειναι να επιλέγω με το ποντίκι σε ποιους θέλω να στείλω κάτι.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 06:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Ακριβώς! Εννοείται ότι κι εγώ όταν πάω να επιλέξω από το Address Book η ταξινόμηση είναι σωστή, έτσι όπως την έχω ρυθμίσει να είναι!
Ωστόσο εάν αρχίσω να πληκτρολογώ ένα όνομα που γνωρίζω ότι υπάρχει στη λίστα μου, τότε εμφανίζεται το γνωστό παράδοξο.
Μήπως πρέπει να τσεκαριστεί ή να ξετσeκαριστεί κάποια επιλογή από τις ρυθμίσεις του Address Book ; π.χ.  Before last name ή Following last name ή address Format: United States ή Greece ;

Πάντως, έτσι δοκιμάζοντας βλέπω ότι όταν πάω να πληκτρολογήσω για παράδειγμα το όνομα Nana θα μου εμφανίσει μια σειρά από ονοματεπώνυμα που είτε έχουν στο όνομα το θέμα Nana είτε θα το έχουν στο επίθετο.

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 07:39 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  897
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Η απενεργοποίηση του ελέγχου της μνήμης κατά την διαδικασία εκκίνησης δεν είναι δυνατή. Μια πιθανή καθυστέρηση στο χρόνο εκκίνησης είναι πιθανή με την προσθήκη περισσότερης μνήμης. Αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Apple Hardware Test (περιλαμβάνεται στα συνοδευτικά DVD) κάνοντας reboot στο MacBook Pro με το DVD εγκατάστασης του Mac OS X κρατώντας πατημένο κατά την εκκίνηση του υπολογιστή το πλήκτρο D.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 June 2008 10:08 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  17
Εγγράφθηκε  2008-06-19

Φοβάμαι, μην τα θαλασσώσω! Ενδεχομένως, κάποια στιγμή, κάποιος που έχει εμπειρία έναρξης του macbook pro να μου πει ότι απλώς είναι υπερβολικές επιφυλάξεις μου, γι τον απλούστατο λόγο, ότι περισσότερη μνήμη, περισσότερος χρόνος ελέγχου της!
Και μιας και είμαστε σε επικοινωνία, μπορείς να με συμβουλεύσεις για τη διαδικασία ασύρματης εκτύπωσης μέσω του US Robotics 9108 και του Lexmark Optra E310, με τον οποίοι τυπώνουν ήδη 3 laptop. Εάν βγάλω το καλώδιο σπό το US Robotics και το συνδέω στo macbook pro τυπώνω μια χαρά. Αλλά σκοπό είναι να τυπώνω ασύρματα όπως και με τα υπόλοιπα τρία.

Ευχαριστώ.

 Υπογραφή 

vassilis

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ MacPro