1 of 2
1
MacPro
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 02:38 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Καταρχήν χαίρομαι που σας γνωρίζω...mac δεν έχω ακόμη, αλλά είναι το επόμενο βήμα που θα κάνω μετά απο κάποια έρευνα αγοράς που θέλω να κάνω αλλά και να μάθω κάποια πράγματα. Έχω μεγάλη αγάπη με την φωτογραφία, και δουλεύω το Photoshop. Απο τον Οκτώβρη θα παρακολουθήσω κάποια σεμινάρια στο ΕΜΠ για να μάθω dreamweaver, flash, PHP και MySQL. ¨αρα μόλις σας έγραψα ποιά προγράμματ θα λειτουργώ…
Δεν μου αρέσουν τα laptop. Μένω στην Κεφαλονιά και δεν γνωρίζω ποιός αντιπροσωεπύει την εταιρεία, αν οχι εδω τουλάχιστον στην δυτική Ελλάδα.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι ευπροσδεκτη…
ελένη

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 04:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Γεια σου Ελένη και καλώς ήρθες! Από όλα τα προγράμματα και τεχνολογίες που αναφέρεις όλα υπάρχουν και εδώ! Με κάποια ασχολούμαι και εγώ οπότε στο λέω από 1ο χέρι wink
Τώρα μία είναι η εταιρεία που αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα τα Mac και αυτή είναι η Rainbow. Ωστόσο δε χρειάζεται να πάρεις mac από αυτήν αφού υπάρχουν κάποιες αλυσίδες
καταστημάτων που πουλάνε mac (τiς εφοδιάζει η Rainbow).

Εσύ λοιπόν ως Κεφαλονίτισσα μπορείς να απευθυνθείς
1) Στα Multirama που έχει εκεί --> http://www.multirama.gr/Multirama/store.aspx?a_id=49&s_id=56
2) Να παραγγείλεις ηλεκτρονικά μέσω Eshop http://www.eshop.gr
3) Να παραγγείλεις ηλεκτρονικά μέσω Πλαισίου http://www.plaisio.gr

Φαντάζομαι ότι στα Multirama, επειδή διαθέτουν και φυσική παρουσία στο νησί σου, θα έχουν και κομμάτια προς επίδειξη ώστε να τους ρίξεις μια ματιά από κοντά.

Εφόσον δε σου αρέσουν τα Laptops έχεις 2 επιλογές (στη πραγματικότητα 3 αλλά η 3η είναι πολύ ακριβή και δε σου χρειάζεται)
1) To mac mini --> http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/cPIGvArEM3IyyhYyJPMvi0/3.0.7.10.9.0.22?25,91
2) Το iMac --> http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/cPIGvArEM3IyyhYyJPMvi0/2.0.7.10.9.0.29?40,83

Τα links είναι από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Rainbow και οι τιμές που αναγράφονται είναι χωρίς ΦΠΑ.
Τέλος αν αποφασίσεις για Mac Mini θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν συμπεριλαμβάνεται οθόνη στο κόστος και ότι έχει πολύ αδύναμη κάρτα γραφικών.
Ελπίζω να βοήθησα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 04:47 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Καλώς ήλθες Ελένη κι απ’ έμένα !.  grin

Κατατοπιστικότατος ο Ανδρέας, όμως ας μου επιτρέψει να μη συμφωνήσω όσο αφορά στους προμηθευτές που προτείνει. Κι αυτό επειδή όλες αυτές οι εταιρίες απλά πουλάνε mac, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για τα μηχανήματα. Κάνει ο πελάτης την επιλογή του, πάει και τελείωσε. Θέλω να πω ότι δεν προσφέρουν συμβουλευτικές υπηρεσίες, ούτε after sales service σε hard ή software, ούτε τεχνική υποστήριξη.

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε dealer της Rainbow, δεν θα το μετανοιώσεις !.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 04:57 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Κάθε άποψη σεβαστή. Ωστόσο από τα Multirama που έχω προσωπική άποψη ήμουν ικανοποιημένος από άποψη εξυπηρέτησης και ο πωλητής έδειχνε σχετικός (εγώ είχα πάει διαβασμένος και για αυτό
μπορώ να εκφέρω άποψη για τις γνώσεις του). Τώρα κάποιοι άλλοι από Multirama είχαν παράπονα, οπότε μάλλον είναι θέμα σε ποιον πωλητή θα πέσεις. Πρότεινα αυτά τα καταστήματα επειδή μένει
Κεφαλονιά και αν δε κάνω λάθος για να παραγγείλεις ηλεκτρονικά από τη Rainbow πρέπει να περάσεις από το γραφείο τους πρώτα για να κάνεις την εγγραφή στο ηλεκτρονικό κατάστημα ή κάτι τέτοιο
πολύ μπελαλίδικο. Τώρα δε ξέρω πως έχουν τα πράγματα.  Όσο για τις συμβουλευτικές υπηρεσίες αφού μπήκε εδώ μέσα θα μπορέσουμε όλοι μαζί πιστεύω να την συμβουλέψουμε κάτάλληλα.

Από τα συγκεκριμένα καταστήματα μπορεί να κάνει στάνταρ ηλεκτρονική παραγγελία και στα Multirama μάλιστα μπορεί να επισκεφτεί το ίδιο το κατάστημα και ενδεχομένως να έχει και μία επαφή με τα
μηχανήματα. Για αυτό και τα πρότεινα αυτα τα 3.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 05:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Είναι πέραν κάθε αμφιβολίας, ότι θα την συμβουλεύσουμε κατά τον καλύτερο, αποτελεσματικότερο τρόπο. Βασικά συμφωνούμε, ότι δεν συνιστάται να αγοράσεις απ’ ευθείας απ’ τη Rainbow, είναι τουλάχιστον μπελαλίδικο.

Το ότι προτείνω dealer οφείλεται βασiκά στην ευελιξία πoυ έχουν αυτές οι επιχειρήσεις, στις γνώσεις τους για mac γενικότερα.  Εχουν κατά κανόνα δικό τους service, εξυπηρετούν ταχύτατα σε ενδεχόμενη αναβάθμιση κατά την αγορά ή μετέπειτα. Σε βλάβη, ιδιαίτερα μετά την εκπνοή της εγγύησης, είσαι τουλάχιστον εξασφαλισμένος ότι το μηχάνημα θα σου επιστραφεί τάχιστα. Αντίθετα τα multirama και λοιποί αναθέτουν τα πάντα στη Rainbow, με τις γνωστές καθυστερήσεις τουλάχιστον.

Νομίζω πάντως, ότι μέσα απ’ αυτόν τον διάλογο θα μπορέσει η Ελένη να κάνει τη σωστή επιλογή προμηθευτή.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 05:53 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κατ’ αρχήν να παρακαλέσω τα μέλη μας να προτείνουν τους προμηθευτές που έχουν υπ’ όψιν τους μέσω PM στην φίλη μας ώστε να μπορέσουμε να τηρήσουμε την ανεξαρτησία του φόρουμ μας από κάθε εμπορική δραστηριότητα. Ευχαριστώ!

Επί του θέματος τώρα:

Αγαπητή Ελένη καλώς ήρθες στο φόρουμ του MacLife.gr!

Οπως ήδη σε ενημέρωσε ο Ανδρέας, οι εργασίες που πρόκειται να εκτελέσεις όχι μόνον γίνονται στον Mac αλλά κατά την ταπεινή μας άποψη γίνονται πολύ καλύτερα με έναν Mac. Από κεί και πέρα η τελική επιλογή ως προς ποιό μηχάνημα πρέπει να διαλέξεις θα είναι δική σου. Εμείς μπορούμε μόνο να δώσουμε ορισμένες γενικές κατευθύνσεις και προβληματισμούς, που θα λάβεις ίσως υπ’ όψιν σου πριν την τελική επιλογή.

Αφού έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο ενός φορητού τα μηχανήματα όπως ήδη σου είπε ο φίλος παραπάνω είναι τρία: Mac mini, iMac και Mac Pro. Το Mac mini είναι μια εξαιρετική επιλογή για τον χρήστη που δεν θέλει να ξοδέψει πολλά για να αποκτήσει το πρώτο του Macintosh και τρέχει αξιοπρεπέστατα τα περισσότερα προγράμματα. Επειδή όμως είπες ότι χρησιμοποιείς το Photoshop, η επιλογή σου αυτομάτως μεταφράζεται σε ανάγκη για όσο το δυνατόν περισσότερη μνήμη, κάτι που το Mac mini δεν μπορεί να προσφέρει για σοβαρή δουλειά με το εν λόγω πρόγραμμα. Ακόμη είπες ότι έχεις μεγάλη αγάπη για την φωτογραφία. Δεν γνωρίζω σε τι επίπεδο ασχολείσαι με την φωτογραφία αλλά υποθέτω πως θα σε ενδιαφέρει η πιστότητα χρώματος, αν μάλιστα εκτυπώνεις κιόλας. Δυστηχώς ένας iMac αν και θα σε κάλυπτε στον επεξεργαστικό τομέα, δεν θα σε καλύψει στην πιστότητα του χρώματος λόγω της glossy οθόνης του. Ο Mac Pro είναι ίσως μια καλή λύση αν ασχολείσαι σοβαρά με την επεξεργασία φωτογραφίας και το Photoshop, πρώτα λόγω μνήμης RAM και μετά λόγω ανεξάρτητης οθόνης. Το κόστος είναι μέν υψηλό αλλά κατά την δική μου άποψη σε καμμία περίπτωση απαγορευτικό. Αυτά πρός τροφή για σκέψη.

Οταν κάνεις λοιπόν την επιλογή σου, όσον αφορά τα καταστήματα και τους προμηθευτές, υπάρχουν πολλές αξιόπιστες λύσεις πλέον στην χώρα μας, αλλά και εκτός, οπότε μην ανησυχείς.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 08:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Εντάξει Μιχάλη! wink

Γιώργο νόμιζα ότι εννοούσες αγορά απευθείας από την Rainbow! Δεν ήξερα την έννοια του dealer. Θα μπορούσες να μου πεις (με PM για να μην υπαρχει πρόβλημα) περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τους dealer (κυρίως ποιοι είναι, που εδρέυουν, site και ότι άλλο νομίζεις). Τώρα προφανώς δεν ενδιαφέρομαι αφού σχετικα πρόσφατα πήρα το φορητό αλλά κάθε γνώση για καλό.

Σχετικά με αυτά που λέει ο Μιχάλης να προσθέσω ότι στο Mac Pro δε συμπεριλαμβάνεται η οθόνη οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις και αυτό το κόστος και βέβαια το παραπανω ρεύμα που καταναλώνει σε σχέση με τα άλλα 2 μοντέλα. Στην ουσία Ελένη για να καταλάβεις το Mac Pro είναι ότι ποιο κοντά έχει η Apple στην έννοια του PC (και στην εμφάνιση κιόλας). Από την άλλη το Mac Pro τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι το ποιο ακριβό από όλα (πολύ πιο ακριβό ~2600 ευρώ) αλλά θα έχει και τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αφού στη ουσία είναι 8πύρηνο! Τέρας δύναμης και βέβαια η RAM που μπορεί να δεχθεί ξεπερνάει τα 4 GB που μπορεί να δεχθεί ένας iMac και από όσο ξέρω στο Photoshop όσο περισσότερη RAM τόσο το καλύτερο. Γενικά είναι ο ποιο αναβαθμίσιμος Mac που υπάρχει.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 08:28 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Να προσθέσω ότι υπάρχει και ο τετραπύρηνος Mac Pro που κοστίζει 2150€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

Ανδρέα ιδού η σελίδα με τους authorised resellers του VAD.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 08:38 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Ήξερα ότι υπηρχε και τετραπύρηνος, αλλά σαν έτοιμη σύνθεση είδα μόνο τον 8πύρηνο. Ξανακοιτώντας προσεκτικότερα μετά την αναφορά σου σε αυτόν, είδα ότι υπάρχει στις επιλογές παραμετροποίησης του Mac Pro στην επιλογή επεξεργαστή. Απλά σαν έτοιμη σύνθεση έχει μόνο τον 8πύρηνο και παρασύρθηκα.

Ευχαριστώ για το link!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 June 2008 08:44 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, και εύχομαι το γρηγορότερο να μπω στην παρέα σας. Διάβασα τις απαντήσεις σας και να πω την αλήθεια στο μάτι είχα/έχω βάλει τον MacPro. Πήρα τηλέφωνο και μια από τις εταιρείες που μου δώσατε και ΤΙ ΧΑΡΑ κάνουνε άτοκες πάνω του ενός έτους αν ενδιαφέρομαι για mac, και εγω γεμάτη ενθουσιασμό βροντοφώναξα ΝΑΙ ενδιαφέρομαι….
Αυτό που θέλω τώρα να με κατατοπίσετε είναι η οθόνη. Δεν την θέλω γυαλιστερή και όπως αναφέρθηκε στο forum δεν κάνει και για φωτογραφίες… διαβάζω τώρα να μάθω XHTML, HTML& CSS διότι όπως σας περιέγραψα από τον Οκτώβρη βάζω μπρός να μάθω να φτιάχνω ιστοσελίδες…
παρεμπιπτόντως σας επισυνάπτω την πρώτη ιστοσελίδα που έφτιαξα τις προάλλες (εδώ και μια εβδομάδα ασχολούμαι με την ιδέα – την είχα και παλαιότερα- μην είσαστε αυστηροί είμαι εντελώς αρχάρια…

http://users.otenet.gr/~elenimoh/

οι φωτο είναι όλες δικές μου.
Μην δίνεται σημασία στα λόγια… είναι αρλούμπες (εκτός από το ποίημα στην index σελίδα). Τα έγραψα μόνο και μόνο για να έχω ένα κείμενο…
Φαίνεται καλά στην μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης
(τετραπύρηνα οκταπύρηνα απο hardware δεν πολυκαταλαβάίνω............

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 09:36 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα αγοράς πριν καταλήξεις από που θα ψωνίσεις, ώστε να πετύχεις την καλύτερη δυνατή συμφωνία.

Οσον αφορά την οθόνη, πολύ καλή λύση είναι η σειρά της Apple Cinema Display αλλά αρκετά τσιμπημένες στην τιμή. Από κεί και πέρα υπάρχουν πολλές τίμιες λύσεις στην αγορά και σε αρκετές ίντσες με προσιτό κόστος. Ρίξε μια ματιά και στο review που είχαμε κάνει σε μία εξ αυτών.

Οσον αφορά το μοντέλο Mac Pro που θα επιλέξεις απλά να γνωρίζεις πως το βασικό μοντέλο προσφέρεται με διπλούς τετραπύρηνους επεξεργαστές (αυτό σημαίνει χονδρικά ότι έχεις 8 επεξεργαστές στην διάθεσή σου) και στην τιμή που σου αναφέρει ο Ανδρέας, ενώ υπάρχει και η δυνατότητα να επιλέξεις το μικρότερο μοντέλο με έναν τετραπύρηνο επεξεργαστή (άρα χονδρικά να έχεις τέσσερις επεξεργαστές) σε χαμηλότερη τιμή.

Παρεπιπτόντως οι φωτογραφίες σου είναι ωραιότατες. Εκτιμώ πως ο iMac δεν σου κάνει για την δουλειά που προορίζεις τον υπολογιστή σου.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 11:51 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Καλημέρα και πάλι σε όλους…
Πια η διαφορά αυτής της όθονης http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=TFT1821&cp_id=68033΄
απο αυτήν http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedPC&cp_id=143576

Επίσης γι αυτο που θέλω να κανω κάνουν και οι δύο?
Είδα το review που μου δείξατε, είναι καλύτερη απο τις άνω?
Επίσης σκέφτομαι να πάρω τον macpro http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedPC&cp_id=140329
αυτός έχει την δυνατότητα να αναβαθμίζετε (κάπου είδα οτι μπορεί να μπεί επξεργαστής ή κάτι τέτοιο 32MGH… βασικά αυτό που θέλω να μάθω μια και είναι ακριβά μηχανήματα, θα έχω μελλοντικά αν θα ήθελα να το αναβαθμίσω πρόβλημα όπωε πχ γίνεται μερικές φορές με τα pc; Είχα ένα pc πρίν κάποια χρόνια και δεν μπορούσα να αναβαθμίσω την ram διότι δεν υπήρχε μέρος να μπεί το τσιπάκι ή κάτι τέτοιο μου έλεγαν…
και τώρα που ξέρετε τις ανάγκες μου, και τι διατίθεμε να αγοράσω τι combo θα κάνατε?
Μιχάλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τις φωτο μου…
αγαπάω πολύ την φωτογραφία. Σου δείχνω και το site που τις αναρτώ.. http://photo.net/photos/Nehlena
Μακάρι να έβλεπα πως φαίνονται σε έναν mac…
Επίσης απο software είδα οτι τα πουλάνε σε πακέτα, δηλ. dreamweaver+flash+photoshop…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 12:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  877
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλημέρα.

Τα δύο πρώτα links που μας δίνεις δεν βγάζουν σε οθόνες, για τσεκάρισέ το.

Οσον αφορά το Mac Pro αυτό που έχεις επιλέξει είναι το βασικό μοντέλο και θα είσαι μια χαρά αφού πρόκειται για ένα ιδιαιτέρως ισχυρό μηχανάκι. Μνήμη RAM μέχρι 32GB, 4TB χωρητικότητα σε σκληρούς δίσκους, τι άλλο να ζητήσει κανείς. Αναβαθμίσημα κύρια μέρη του Mac Pro είναι η μνήμη RAM, οι σκληροί δίσκοι, η κάρτα γραφικών και φυσικά άλλες κάρτες PCΙ που μπορεί να χρειαστείς. Ο επεξεργαστής αναβαθμίζεται μέν αλλά δύσκολα από τον μέσο χρήστη. Τι παραπάνω όμως θα χρειαστείς από δύο τετραπύρηνους για τα επόμενα χρόνια δεν μπορώ να σκεφθώ. Πολλές επιχειρήσεις γραφικών τεχνών παίζουν ακόμη με Mac 5 και 6 ετών.

Το πορτοφόλιό σου είναι εξαιρετικό μπράβο. Η επιλογή μιας οθόνης πρέπει να είναι προσεχτική. Θα σου πρότεινα τις Formac για την δουλειά που κάνεις ή τις Apple Cinema Display αν αντέχει η τσέπη σου. H οθόνη του review μας είναι εξαιρετική για τον μέσο χρήστη αλλά σε καμμία περίπτωση η ιδανικότερη για τον επαγγελματία φωτογράφο λόγω ανεπαίσθητου gradient effect.

Στην περίπτωσή σου θα προτιμούσα τον μικρότερο Mac Pro, δηλαδή με τον ένα τετραπύρηνο επεξεργαστή και θα έριχνα τα υπόλοιπα σε μια 23” Apple Cinema Display.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 02:12 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 13 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2008-06-26

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου…
αρα αν πάρω το βασικό μοντέλο με 2GB μνήμη RAM επαρκεί για τα προγράμματα που θα τρέχουν (dreamweaver, photoshop...ανοιχτα ταυτόχρονα ή δεν παίζει ρόλο αυτό που ρωτάω?)
τα 32GB ποιός τα χρειάζεται???
Η κάρτα γραφικών του βασικού μοντέλου είναι καλή και πάλι για την δουλεία που θέλω; ρωτάω ίσως βλακείες αλλά δεν ξέρω απο αυτά…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 02:39 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 14 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  111
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Εγώ πάντως δεν έχω πεισθεί ότι είναι η αναγκαία η αγορά ενός Mac Pro + οθόνης.  ΠΙστεύω ότι ένας iMac 24” με 4GB μνήμης θα της είναι μια χαρά.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 June 2008 02:41 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 15 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  15
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάποιες οθόνες, ελπίζοντας να μη σε βάλω σε δύσκολα διλήμματα.

Αναμφίβολα, η Formac είναι κορυφαία για τη δουλειά σου.

Οσο αφορά στη cinema display, σοβαρός ανταγωνιστής είναι η Dell και με ελκυστικότερη τιμή.

Υπάρχει ακόμη η Eizo, η αγαπημένη οθόνη των γραφιστών.

Τέλος η Lacie, κορυφή σε ποιότητα και σε «τσουρουφλιστικές» τιμές. Την αναφέρω απλά για να συμπληρώσω την τριάδα.

Προφίλ
 
 
   
1 of 2
1