Περί Spotlight
Δημοσιεύθηκε στις: 04 October 2008 08:39 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει την εξής συμπεριφορά:

Το Spotlight, έχω την αίσθηση ότι, χρησιμοποιεί ένα σύστημα σύμφωνα με το οποίο αντικείμενα (κατάλογοι, εφαρμογές, επαφές κοκ) που χρησιμοποιούνται πιο συχνά εμφανίζονται στα αποτελέσματα αναζήτησης.
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: Αντικείμενα που δε χρησιμοποιούνται τόσο συχνά δεν εμφανίζονται καθόλου. Για παράδειγμα, επαφές που έχω στο address book κι έχω καιρό να τις χρησιμοποιήσω το spotlight δεν τις εμφανίζει.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 October 2008 06:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  11
Εγγράφθηκε  2008-05-27
Μπάμπης - 04 October 2008 08:39 PM

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει την εξής συμπεριφορά:

Το Spotlight, έχω την αίσθηση ότι, χρησιμοποιεί ένα σύστημα σύμφωνα με το οποίο αντικείμενα (κατάλογοι, εφαρμογές, επαφές κοκ) που χρησιμοποιούνται πιο συχνά εμφανίζονται στα αποτελέσματα αναζήτησης.
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: Αντικείμενα που δε χρησιμοποιούνται τόσο συχνά δεν εμφανίζονται καθόλου. Για παράδειγμα, επαφές που έχω στο address book κι έχω καιρό να τις χρησιμοποιήσω το spotlight δεν τις εμφανίζει.

Βάλτο να ξανακάνει index και δές τί θα παίξει....

 Υπογραφή 

La vie est belle !!!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 October 2008 08:11 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-07-27
Jim Clarinetist - 05 October 2008 06:49 PM

Βάλτο να ξανακάνει index και δές τί θα παίξει....

Το δοκίμασα, αλλά η συμπεριφορά είναι η ίδια

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 October 2008 08:33 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Moderator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  295
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Δες εδώ. Εχω την αίσθηση ότι έχει ακόμη να κάνει με το Mac OS X. Αν έχεις κατεβάσει το 10.5.5 από το Software update, ξανακατέβασέ το αλλά σαν combo update, από εδώ.

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 October 2008 10:49 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-07-27
igiorgio - 05 October 2008 08:33 PM

Δες εδώ. Εχω την αίσθηση ότι έχει ακόμη να κάνει με το Mac OS X. Αν έχεις κατεβάσει το 10.5.5 από το Software update, ξανακατέβασέ το αλλά σαν combo update, από εδώ.

Αν και το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ολοκληρώνεται το indexing, ακολούθησα τα παραπάνω, ξαναέκανα index το δίσκο, αλλά η συμπεριφορά του spotlight είναι η ίδια.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 October 2008 11:38 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  220
Εγγράφθηκε  2008-02-24

εμενα παντως δεν μου δειχνει τιποτα απο τις επαφες

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 October 2008 02:41 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  39
Εγγράφθηκε  2007-07-27
stayros - 05 October 2008 11:38 PM

εμενα παντως δεν μου δειχνει τιποτα απο τις επαφες

Άνοιξε μια από τις επαφές και μετά θα διαπιστώσεις ότι θα εμφανιστεί σε αναζήτηση. Κάτι δεν πάει καλά με το address book και το spotlight. Εμένα δε δείχνει όσες επαφές αρχίζουν από Ρ (περίεργο!).

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 06 October 2008 08:22 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Moderator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  295
Εγγράφθηκε  2008-05-26

Το κοίταξα ξανά, εμφανίζει μέχρι δύο επαφές, σε ελληνικούς ή σε λατινικούς χαρακτήρες. Αντίθετα στα άλλα - documents, messages κλπ.- εμφανίζει μέχρι έξη.

Το ότι στο Σταύρο δεν τις εμφανίζει καθόλου, το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι ότι στο spotlight preferences δεν είναι τικαρισμένο το Address Book.  Οσο αφορά στο πρόβλημα του Μπάμπη, δεν μπορώ να φανταστώ πλέον κάτι.

 Υπογραφή 

Οταν όλα αποτύχουν..., δοκίμασε το manual

Προφίλ